Olemme olleet naimisissa 12 vuotta, yhteistä omaisuutta talo ja autot. Nyt olen ostamassa yksin kesämökkiä, mies ei sitä halua, eikä aio sitä maksaa, joten haluan ilman muuta myös pitää sen tulevaisuudessa eron sattuessa.
Nyt pitäisi laatia tämän vuoksi avioehto. Saisinkohan täältä apuja, mitä avioehtopaperiin pitäisi laittaa. Aion sen laatia itse ja rekisteröidä. Mutta sananmuotoa haen, ettei tarvitse vääntää siitä myöhemmin.
Apuja AE:n laadintaan
6
698
Vastaukset
- maallikkojuristi
Malli vaikka tuolta:
http://www.laki24.fi/asiakirjat/pepe/avioehtosopimus.pdf
Ja siitä itse sopimuksen ensimmäinen kappale vaihdetaan muotoon:
"Me allekirjoittaneet aviopuolisot sovimme, että Mikko Mallilla ei ole avio-oikeutta kiinteistöön MalliMökki Korvenperän Tuhkakylässä 123-456-789-123 R:no 1:2 eikä sen tuottoon."
Vaikka et siitä kysynytkään, itse ainakin suosittelen kaikille jotka ylipäätään tekevät jonkun muun kuin kokonaan poissulkevan avioehdon lisäämään sinne seuraavaa:
"Lisäksi sovimme ettei kummallakaan meistä ole avio-oikeutta toisen perintönä, lahjana, tai muuten vastikkeettomalla saannolla saamaan omaisuuteen eikä sen tuottoon."
Tämä selkeyttää osituksen tekemistä tilanteissa joissa toinen omistaa osuuksia (mahdollisesti vielä sisäkkäisistä) kuolinpesistä. Kannattaa harkita myös tätä, vaikka tietysti itse päätätte minkälaisen ehdon haluatte. - Tarkistus
Luultavasti tämän jo tiedätkin, mutta siltä varalta että et (tämä lause "Aion sen laatia itse ja rekisteröidä." kuulosti vähän epäilyttävältä): avioehtoa et saa rekisteröityä etkä voimaan ilman miehesi allekirjoitusta.
- nix nax
>>Nyt olen ostamassa yksin kesämökkiä, mies ei sitä halua, eikä aio sitä maksaa, joten haluan ilman muuta myös pitää sen tulevaisuudessa eron sattuessa.
- maallikkojuristi
>
Voisiko lainsäätäjän tahto tosiaan olla kohdella omalla pääomalla rahoitettua mökkiä ja 100% lainarahalla rahoitettua näin suuresti eri tavalla? Siihen ei näytä olevan mitään järkevää syytä. Itse tulkitsisin edellä esittämääni avioehtosopimusta niin että mies joka on ollut tietoinen 100%-laina rahoitustavasta avioehdon laatimishetkellä on sopimuksen allekirjoittamalla tosiasiassa hyväksynyt että tämän lainan hoitoon laitetut normaalit panokset eivät ole avio-oikeuden alaisia. Muutenhan koko ehto jäisi ääritapauksessa tyhjäksi. AL 95 § jäisi sovellettavaksi tapauksiin jossa mitään ei ole sovittu tai VO-omaisuus on tullut avio-oikeuden poissulkevalla lahjalla tai testamentilla. Vai pitäisikö muotoilla varmuuden vuoksi jotenkin näin: ""Me allekirjoittaneet aviopuolisot sovimme, että Mikko Mallilla ei ole avio-oikeutta kiinteistöön MalliMökki Korvenperän Tuhkakylässä R:no 1:2 eikä sen tuottoon. Avio-oikeutta ei ole myöskään niihin nykyisiin tai tulevaisuudessa saataviin rahavaroihin jotka on käytetty tämän omaisuuden hankkimiseen tai perusparannukseen otettujen lainojen hoitoon kuitenkin enintään VH euron verran."
TEETTE SELLAISEN AVIOEHDON ETTÄ SE OMAISUUS MIKÄ ON VAIN TOISEN NIMISSÄ JA TOINEN ON SEN VAIN ITSE MAKSANUT JA SITTEN PAPERI VAIN MAISRAATTIIN REKISTERÖITÄVÄKSI. EI SE RAHA MITÄ ON OMASTA PALKASTA SÄÄSTÄNYT OLE TOISEN KUIN EROTILANTEESSA JOS SITTENKÄÄN KOSKA YHTEINEN OMAISUUS KUULUU YLEENSÄ AVIOIKEUDEN PIIRRIIN. EI MINULLE AINAKAAN TULISI MIELEEKÄÄN ERON SATTUESSA KÄYTTÄÄ AVIO-OIKEUTTA VAIKKA PUOLISON PERINTÖÖN KOSKA SE ON HÄNEN OMAISUUTTAAN JONKA ON PERINYT VANHEMMILTAA JA PUOLISOLLA EI OLE SIIHEN OSAA EIKÄ ARPAA.
- pipsa,.
Tottakai tiedän, että avioehto vaatii puolisoni allekirjoituksen sekä todistajien. Ja vaikka lainarahaa tarvitsenkin mökin ostoon, ei se ole pois perheeltä. Se raha kun jää "yli" muutenkin joka kuukausi.
Meillä on muutenkin avioliitossa ollut aina omat rahat, tilit, tulot ja menot. Kumpikaan ei ole koskaan ollut tietoinen toisen pankkitilin saldosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4022162Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek122019Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2501415Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.821069Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel57977Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia402958Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä40843- 56809
- 75770
Hyvää yötä mies
Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo70744