Moi,
olisiko kellään kokemuksia Eestinkallion tai Nöykkiön koulusta? Meidän lapsi on aloittamassa koulun parin vuoden päästä ja tässä alkaa jo mietityttää, kumpaan kouluun lapsen mieluummin laittaisi, jos olisi mahdollisuus valita. Me asumme suurin piirtein yhtä kaukana molemmista kouluista.
Kokemuksia Eestinkallion tai Nöykkiön koulusta?
10
10500
Vastaukset
- Nöykkiöläinen
Nöykkiön koulu on yläaste. Tarkoitat varmaan Nöykkiönlaakson koulua, joka on paikallinen ala-aste.
Olen itse käynyt Nöykkiönlaakson koulun vaikka asun Eestinlaaksossa. Vanhemapani eivät halunneet minua Eestinkallion kouluun, koska varsinkin tuolloin vuosituhannen alussa oli Eestinkallion koulu huomattavasti levottomampi.
Minulle itselleni jäi Nöykkiönlaakson koulusta hyvä maku suuhun. Koulu oli hyvin rauhallinen eikä kiusaaminen ollut yleistä. Muistan, että minun aikanani opettajat puuttuivat pieneenkin kiusoitteluun vakavasti. Varsinkin koulun rehtori Eija Törmälä oli helposti lähestyttävä persoona, josta ainakin minun vanhempani kovasti pitivät. - Ekk Fani
Itse käyn Ekk oota (eestinkallionkoulu) ja se on paras mitä tiedän!!!!!!!!!!!!!
- VanhaEestarilainen
Olin ennen Eestarissa, eskarista kutoseen ja pakko sanoa että yksi parhaimmista kokemuksista ikinä :) Koulu on erittäin lapsiystävällinen ainakin ku mä olin siellä. Olin myös nöykkiös kerran ja pakko sanoa että kaikki käyttää melkein päihteitä siellä ja tekee muita ilkimyksiä... Kannattaa mennä eestariin oikeesti!
- Anonyymi
Nöykkiön koulu (yläste) on hyvällä alueella, mutta valitettavasti opettajien vaihtuvuus on suurta, Nöykkiön koulun rehtorin toiminnan vuoksi.
- Anonyymi
Ollaan oltu niin pettyneitä Nöykkiön yläkouluun. Opettajat vaihtuu koko ajan, opettajat ei viihdy koulussa. Rehtorista ei pidetä. Rehtorin toiminta tai toimimattomuus on silmiin pistävää. Vaikuttaa myös opettajien asenteeseen, ovat välinpitämättömiä, mitään kivaa ei järjestetä, ja hyvää palautetta ei anneta nuorille. Ei kannusteta eikä innosteta. Rehtorista on valitettu, mutta eipä näitä virkoja saa millään lopetettua eikä mikään taho pysty v:mistä ihmisistä poistamaan. Mutta ILOUUTINEN, rehtori jää eläkkeelle 2023. 👍
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ollaan oltu niin pettyneitä Nöykkiön yläkouluun. Opettajat vaihtuu koko ajan, opettajat ei viihdy koulussa. Rehtorista ei pidetä. Rehtorin toiminta tai toimimattomuus on silmiin pistävää. Vaikuttaa myös opettajien asenteeseen, ovat välinpitämättömiä, mitään kivaa ei järjestetä, ja hyvää palautetta ei anneta nuorille. Ei kannusteta eikä innosteta. Rehtorista on valitettu, mutta eipä näitä virkoja saa millään lopetettua eikä mikään taho pysty v:mistä ihmisistä poistamaan. Mutta ILOUUTINEN, rehtori jää eläkkeelle 2023. 👍
Onko kuinka varmaa eläkkeelle jääminen, vielähän hän siellä istuu...😏
- Anonyymi
Rehtori Sari Hakolan pitää kauhun ja huudon keinoin koulua omissa pihdeissä ja puristaa lujaa.
- Anonyymi
Mitä ihmettä Esppon kouluissa tapahtuu? Pisatulokset laskussa ja jopa enemmistö opettajista suunnittelee alanvaihtoa. Onko syynä vakavat johtamisongelmat?
Koulujen heikko ilmapiiri näkyy nyt näin:
Nöykkiön koulun rehtori uhkaa haastaa alaikäiset lapset käräjille aiheettomasti, yksikään väitetyistä teoista ei ylitä rikoskynnystä.
https://www.hs.fi/kaupunki/espoo/art-2000009154779.html- Anonyymi
Tässä koulussa syynä on juurikin johtamisongelmat.
- Anonyymi
Hei, onko kokemuksia Eestinkallion koulu va Martinkallion koulu? Muutamme just puoliväliin onko kokemuksia kumpaan olisi hyvä hakea vai onko metkitystä? Tyttö aloittaa 3lk
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061