siis häkissä sisarrukset ja yksi muu kaijanen,noin kuukauden ajan kaikki meni hyvin ja kaikki oli kavereita mutta nyt toinen sisarruksista löyttäytyi kolmannen kaijasen kaveriksi, ja nyt alkanut "härkkiä" sisarrustaan(joka jäi kolmanneksi pyöräksi)..eli nousee pyrstön päälle,kävelee yli,ajaa orrelta pois,ja nokkii ym..mitenkä tähän pitäisi suhtatutua,onko tämä ihan tappelua vai mitä?..tuskin se sisarrustaa yrittää lempiä vai miten on?
Vastaukset 1
- -M-
Kaijaset ovat varsin reviiritietoisia lintuja, joten etenkin jos häkki on vähän niukan kokoinen voi ylimääräiset saada häädön siinä vaiheessa kun hormonit alkaa hyrrätä. Toisaalta ei lintu mitenkään osaa tehdä eroa siihen onko häkkikaveri jotain sukua vai ei, saati omista mitään inhimillistä moraalikäsitystä asian suhteen, vaan lempii kyllä surutta sisarustaankin jos siltä tuntuu. Eli omistajan tehtävä on pitää huoli siitä että sisarusten välisestä suhteesta ei varmasti ikinä synny poikasia, muutenhan siitä ei haittaa ole.
Jos lintujen välille tulee enemmän kärhämää, on ne erotettava eri häkkeihin. Mahdollisesti tasaparien hankkiminen voisi rauhoittaa tilannetta niin ettei häkissä ole kolmatta pyörää, mutta voi olla että erottaminen on edessä siitä huolimatta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 901338
- 45697
- 20649
- 53608
Sinisilmäiselle tutulle miehelle
Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit47582- 46569
- 76566
Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön
Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o132548- 41512
Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan183504