Voittoa tehneet kiuasvalmistajat (osa):
Harvia 22300000e (http://dy.fi/a1f)
Helo 18586000e (http://dy.fi/a1h)
Narvi 1666000e (http://dy.fi/a1s)
Aito 605000e (http://dy.fi/a1j)
Kastor 396000e (http://dy.fi/a1g)
Mondex 232000e (http://dy.fi/a11)
Misa 1530000e (http://dy.fi/a16)
Vuolux 142000e (http://dy.fi/kof)
Tappiota tuottaneet kiuasvalmistajat:
Sydän -32000e (http://dy.fi/kof)
Harvia 22300000e (http://dy.fi/a1f)
Helo 18586000e (http://dy.fi/a1h)
Narvi 1666000e (http://dy.fi/a1s)
Aito 605000e (http://dy.fi/a1j)
Kastor 396000e (http://dy.fi/a1g)
Mondex 232000e (http://dy.fi/a11)
Misa 1530000e (http://dy.fi/a16)
Vuolux 142000e (http://dy.fi/kof)
Tappiota tuottaneet kiuasvalmistajat:
Sydän -32000e (http://dy.fi/kof)
Vastaukset 48
Vanhimmat
Ompa ne rikkaita, en yhtään ihmettele.
Minäkin, 2v:n välein uusinut kiukaan.
Miksi? Kiuas ROMISEE ja ropsottaa.
Se on sitä kulutusjuhlaa? Mikset osta kiuasta joka on valmistettu vahvemmista materiaaleista? Tulis jopa halvemmaksi kuin uuden peltilootan ostaminen parin vuoden välein.
Meillä on nyt viisivuotias Harvian peltiloota tuolla. Keäsisin saunotaan ehkä kerran viikossa, talvisin pari kertaa.
Lisäilmanohjain, vai mikä lie peltihäkkyrä, oli täysin puhki palanut tuossa reilu vuosi sitten. Uusi maksoi jotain 20 euroa kuljetus. Kestänee taas ainakin 2-3 vuotta... :)
On muuten surkea väline. Jotain 2-3 millistä terästä vaan, palaa hetkessä puhki.
Olisihan sitä toki voinut koko kiukaan vaihtaa uuteen, maksaa sen 500 euroa ja kokea asennuksen riemu. Ja viiden vuoden kuluttua uudestaan...
Löylytkin on ihan kohtalaiset, joskaan eivät mökillä olevalle aitokiukaalle pärjää. :)
Startup-yritykset tekevät luonnollisesti aluksi tappiota, koska pitää investoida jne.
Viime vuonna liikevaihto viisinkertaistui, joten eiköhän tänä vuonna päästä jo plussalle.
Stubido-yritykset tekevät luonnollisesti tappiota jonka jälkeen konkkaavat!
Miksi tekisi konkurssin? Perusteluja?
Firma voi tuottaa tappiota jatkuvasti, jos siihen pumpataan (lue sijoitetaan) ulkopuolista rahaa.
Mielenkiintoista läppää s.ijoittajalta? (Tosin sijoituskohde huomioiden täysin ymmärrettävää.) No katsos, liiketoiminnan yksi olellinen ajatus on tuottaa, ei menettää rahaa. Aika simppeli juttu? Jos liiketoiminta tuottaa miinusta sijoitettuun pääomaan nähden, herää kysymys onko toiminta järkevää? Kannattavaa se ei ainakaan ole. Mutta siinähän pumppaat, vapaa maa..
Pieni vihje sijoittajalle. Kannattaisikohan hoitaa tuotemainostaminen jatkossa muualla kuin keskustelupalstalla? Pumppaa fyffee firmaan siihen asti että prosenteista valtaosa on sinun. Sen jälkeen ota ohjat käsiin ja järkiperäistä yksi oleellinen asia eli mainostyö. Vanha kaarti sinne hallinpuolelle vaikka lattioita harjaamaan lisävahinkojen estämiseksi. Tuotemarkkinoinnin tehtävä kun on myydä tuotetta. ei tehdä siitä vitsiä! Mietippä sitä.
peeässä: Kenellekkään tuskin on elin-kiukaan konkurssista mitään iloa. Keskustelupalstan terrorisoimisen loppumisesta olisi!
Voittoa tehneet kiuasvalmistajat (osa): Kiukaiden hyötysuhde % Savukaasujen CO-pitoisuus %
keskilämpötila
Harvia + 22300000e (http://dy.fi/a1f) Ilmoittaa yhdestä 62% +420 C 0,13%
Helo + 18586000e (http://dy.fi/a1h) Ei ilmoita Ei ilmoita Ei ilmoita
Narvi + 1666000e (http://dy.fi/a1s) Ei ilmoita Ei ilmoita Ei ilmoita
Puulämpö + 605000e (http://dy.fi/a1j) Ei ilmoita Ei iilmoita Ei ilmoita
Kastor + 396000e (http://dy.fi/a1g) Ei ilmoita Ei ilmoita Ei ilmoita
Mondex+ 232000e (http://dy.fi/a11) Ei ilmoita Ei ilmoita Ei ilmoita
Misa +1530000e (http://dy.fi/a16) Ei ilmoita Ei ilmoita Ei ilmoita
Vuolux +142000e (http://dy.fi/kof) Ei ilmoita Ei ilmoita Ei ilmoita
Tappiota tuottaneet kiuasvalmistajat:
Markkinoiden ylivoimaisesti paras kiuas on
Sydän -32000e (http://dy.fi/kof) 71,8 % +345 C CO 0,268
Ilmoittamatta jättäneet kiukaat joutuvat vetäytymään markkinoilta kiuasstandardin astuttua voimaan, elleivät täytä kiuasstandardien vaatimuksia ja voimassa olevia rakentamismääräyksiä.
Edellisessä rivit hetti volttia.
Ensimmäinen =Hyötysuhde %, toinen =savukaasujen keskilämpötila +C astetta ja kolmas luku =CO% -pitoisuus
Kuulehan sie ukko juttua kummoo, luulet sie juuttaan pölijä ettei hää rusikoe kaminoesa kylykilöi miärräysten mukkoon köhän tantarmit asttuu voimmoon vae hä? Hiätys elin-kauppiiaannii mokoma älytä vae onko muallaesjärki kahtelussa? Ka käypäse hormista vaekka kahtelemassa ja jos ei siellä nävy, jiä sinne piipun nokkoon ootastelemmoon. Jos se sattus vaekka kevveemmällä ohite kuleksimmaan? Nappovat sitte nilikosta kiinni tätä ylen tärkijätä immeisen apulaesta. Varsinnii siun tappauksessa eu ou varoja oekkeen iliman jiähä vae hä? Eläkä piä kiirusta alespiän kipuamisen kanssa. Ka jiäpäse vaekka sinne harakoetten ja hormimittareitten seoraksi hyvin pitkälti. Pirruako tiällä immeisiä ja ihtees kiusovat mokomilla juarituksilla. Piähän tuossa kohtapuolliin märkännöö vae hä? Mänövääpi elämän tapanen ohite mokoman kans inttäessä. Ei taejja hyövätä immeisten ilikkuminen? Eivätten kohtapuolleen rupeja kanssas millekkään. Ou immeisittäen tae mää ies töehhiin tieltä tyhyjee jaohamasta. Myö lähen tästä uuestaan saonnaan. Mittariloesten ja miärräösten sijjoon mukkaan nappasin nuapurin lesken hähä! Ka katellaan..
Reiskalle tutustumisen arvoinen sivu: www.harvia.fi/.../10577/greenflame_tk.jpg
Voi voi kun kaikki muutkin tulee kyllä perässä ja parhaat on mennyt jo ohitse..
Harviassa on liian monta liikkuvaa osaa. Tuo sytytysviritelmä ei tule kestämään montaa saunomiskertaa.
Mutta hyvä että alalle tulee kilpailua. Ainoastaan yksi tulevat kiuasmääräykset täyttävä kiuasmalli ei jätä kuluttajalle paljoa valinnanvaraa.
Tulee kilpailua? Mitenhän kävi ikille sen jälkeen kun kauppa alkoi käymään?Noin sadan prosentin varmuudella KAIKKI markkinoilla olevat kiuasvalmistajat tulevat tekemään vaadittavat muutokset tuotteisiinsa määräysten edellyttämällä tavalla. Eikös tuo nyt ole itsestään selvä asia? Tai pistävät paperiin sopivat numerot eli leikitään mittaustuloksilla merkityksemättömällä asialla. Mahdollisia asetuksia saa odotella kaikessa rauhassa ja JOS määräykset astuu voimaan , siirtymäaika tulee olemaan pitkä.
Miten yleensä "rajoitetaan" puunkulutusta esim. saunan lämmityksessä? Kielletäänkö ulkosaunat ettei puita kulu rakenteiden lämmittämiseen? Pistetäänkö saunomiselle maksimilämpötilaluokat ettei puuta pala? Aikarajoitukset saunomiseen ettei puuta pala? Mummot, isit ja äidit tai koko suku kerralla samaan saunaan ettei puuta pala turhaan? Saunanrakentamiselle voisi asettaa ympöristöveron!? Uusien saunojen rakentamisen voisi vastaavasti kieltää kokonaan. Määräysten rikkoja luonnollisesti valtion tarjoamalle täydelle ylläpidolle..
Olet oikeassa , kun nykypolvi oppisi saamaan tulet palamaan niin se riittää . Kun viellä älyäisi antaa paloilman tuhkaluukusta niin hyvä.
Poikani n 40 v soittaa mökiltä ja ihmettelee " miksi aina sammuu kun sulkee suuluukun" ( hävettää kertoa)
EU antaa valmistusluvan vain yhdelle ja ainoalle valmistajalle, muut tapetaan pois.
jostain kumman systa unohdit tämän firman nimeltään IKI-Kiuas oy
paras kaikilla mittareilla mitattuna
http://www.inoa.fi/Saunoja ja saunatarvikkeita/Iki-Kiuas Oy/HELSINKI/taloustiedot/334665/
ja
http://www.kauppalehti.fi/5/i/yritykset/menestyjat/lista.jsp?id=1
Ja paras asiakkaiden kusettajako muka tekisi parhaan kiukaan? Tuskin.
Firma ostaa halvalla ja myy kalliilla - siitä se hyvä tulos tulee. Tuotteiden laadusta tämä ei kerro mitään.
jee jee ja jee
aivan näin, tosiaan IKI tuskin olisi IKInä tullutkaan jos se perustuisi kusettamiseen.
Firma tekee LOISTAVIA kiukaita ja ON INNOVATIIVINEN.
Laatu hmmmm mitäköhän tarkoitat ? löylyjen laatu ja teräs ovat ensiluokkaisia ....MItä muuta vielä vaadit?
Verkkolevyn pätkä ja pari putkea hitsataan toisiinsa, siinä syntyi Iki kiuas.
"Ensiluokkainen teräsputki" 6 m pätkänä maksaa vajaan satasen, siitä tekee useamman Iki-kiukaan ja verkkolevy kolme kymppiä.
Kyseinen innovaatio on peräisin pula-ajalta, josta Iki on sen kopioinut. Silloin kunnonen jatkuvalämmitteinen kiuas oli kallis ja romutavarasta sai kasattua ikityyppisen kiukaan.
Tällöin vaippa tehtiin esimerkiksi bensatynnyristä.
Näissä kirjoituksissa on käynyt ilmi, että itse verkon käyttäminen onkin virolainen innovaatio.
ja niin katkeraa..
Paskapuhetta muuten ihan jees. Saman elämäänsä v..ttuuntuneen katkeraa tilitystä kerta toisensa jälkeen. voe voe..
Tosin yksi mielenkiintoisimmista savusaunankiukaista syntyy vanhasta öljytynnyristä!? Hakkaa muuten löylyjensä puolesta kaikki jatkuvalämmitteiset peltilaatikkoinnoviaatiot 100-0!!
Öljytynnyrikin on kalliinpi kuin kiviverkko.
Siksi Iki käyttää kiviverkkoa.
No mistäs sitte ajattelit itkee?
Business on businesta ja Ikin liiketoiminta on erittäin kannattavaa, tästä olemme kaikki samaa mieltä.
Hyvän busineksen selittää Ikin peltilaatikkoakin yksinkertaisemman rakenteen ja erittäin pienen organisaation.
Nämä ovat siis asioita, joista et halua keskustella.
Mitä jos hankkisit elämän itsellesi?
Meikäläiselle saunassa tärkein on LÖYLYT!
Ei voisi vähempää kiinnostaa millaista businesta ne tekevät.
Millon meikäläinen on viimeksi lukenut tältä palstalta jotain löylyistä tai jotain siitä liittyvästä? Meinaan kun saunapalstan ainoa puheenaihe näyttää olevan jatkuvalämmitteisen peltilaatikon merkki! Meidän isi voittaa teidän isin tyyppistä, "aikuisten" sivistynyttä keskustelua. Hauskimmillaan kaksi identtistä eli vastaavaa kiuasta eri merkin takaa taistelee verisesti paremmuudesta?! Henkeen ja vereen. Kun ns. asia loppuu, jatketaan alatyylillä eli haistattelulla kun toinen on niin h..tin tyhmä. Lyöntietäisyyden päästä ja varsinkin nimettömänä ja kasvottomana on helppo huudella..
Hauskaksi asian tekee se, ettei jatkuvalämmitteisissä ole oikeastaan oleellisesti suuria eroja?!
Kaikilla kiukailla saa toivottavasti hien irti ja jotkut vaativat enemmän hikeä, ennen kuin pääsee kylpemään. Lisäksi toisilla kiukailla saattaa hormi ylikuumentua helpommin kuin toisella. Eihän kukaan kiuasta tahallaan liian kuumaksi päästä, mutta vahinkoja sattuu. Riskit ovat siis joillakin kiukailla pienemmät kuin toisilla.
Mutta pääsääntöisesti samaa paskaa erinäköisissä paketeissa. Tässä yhteydessä on kuitenkin vielä muistutettava, että moni kakku päältä kaunis.
Kiukaan mahdollisesti aiheuttama hormin "ylikuumeneminen" harvemmin mökkiä polttaa. Vedonsäätö on keksitty?
Mökin polttaa tuhnu joka kerää noen piippuun josta muodostuu nokipalo. Onneksi nämä tuhnut ei käy kaupaksi ylihintaisina. Vierestä napataan puolta halvempi "hormin lämmittäjä". Horminlämmittäjä termi on tuhnukauppiaan myyntilause jolla muodostetaan ostajakanditaatille negatiivinen mielikuva kilpailevasta tuotteesta. Hel ve tin yksinkertaista!
Mitä tekemistä kiukaan laadulla ja firman laadulla on toistensa kanssa?
Frima voi tuottaa voittoa vaikka tuote olisi paska tai päin vastoin. (Esim. Saabin talous on kuralla vaikka niiden tuotteet ovat erinomaisia.)
on erinomaisia? Paitti tietysti elävinä fossiileina tehniikan aamuhämäristä.
Kyllä se on niin että tappiota tulee kun tehään paskaa jota kukaan ei halua ostaa.
Nyt Mulla on pää kipee
Aina kun puhutaan saunasta, on puhuttava Sydänkiuas-saunasta.
Selkä-saunasta. Tosin EU tulee lähitulevaisuudessa sen kieltämään.
Kun yksittäinen kiuasmerkki on pääsisältö elämässä ja sen julistaminen jokaiselle ja jokapaikassa, tunnetaan ilmiö terminimikkeellä pakkomielle. Pikaista paranemista. Säännöllisen terapian ja sopivaksi katsotun lääkityksen avulla vaikeissakin tapauksissa on todettu VTT:n tutkimuksissa avun löytymisen mahdollisuudet vieroituksessa kohtalaisen hyviksi. Toivottavasti saat ystäviä kohtalotovereista AA-elin yhdistyksen standarmeiksi muodostuneista kerhoilloista.
"Kun yksittäinen kiuasmerkki on pääsisältö elämässä"
Niinhän tuo tuntuu sinulle olevan. Taidat kirjoittaa vastauksen jokaiseen sydänkiuasta käsittelevään viestiin.
Kuka kehtaa herjata tuotemainostajaa keskustelupalstalla? Tule apuun anja!
Koska avauksessa korostetaan markkinoiden parasta puukiuasta, niin onhan sen nimi mainittava.
Vai onko joku erimieltä?
Ihan hauska vitsi, olen samaa mieltä.
No joo, hauska vitsi. Mutta kun sitä pari vuotta lukee joka toisessa avauksessa, ei vitsi enää hirveesti naurata. Trollit on p..rseestä!
Kyllä se Reiska on aina vastauksen saanut muodossa tai toisessa. Tai sitte se käy keskustelua itsensä kanssa mielikuvituskavereiden avustuksella????
ihan vaan kun en tiedä ?
Reiska on paha persoona, joka kiusaa tätä yhtä koululaista, jonka isä on jossain kiuastehtaassa hitsarina.
Kyllä se Reiska oli se tyyppi jolta vedettiin aina verkkarit nilkkoihin urheilutunnilla ja sitten naurettiin sen pienelle vehkeelle. Kaverikseen se kuitenkin sai toisen päähän potkitun joka nyt taas on ritariretkellä nössöjen ja trollien puolesta. Traumat ja painaijaiset pukkaa pintaan vielä aikuisiällä. Get over..
Kuopion yliopiston mittaamat 70 muuta kiuasta vertailussa vastaan, VTT:n Sydän-kiukaan mittaustulokset.
Lähde, TM Rakennusmaaima 5E/09.
Ei tarvittu Reiskaa ratkomaan mikä lämmittää Suomalaisia saunoja parhaiten.
Tappiolla!
ei rasitu polla?
anna meidän olla!