Asikaisen tappion syy

lksdlksdlkds

Keksin tämän juuri, tai oikeastaan olen tiennyt tästä aina.

Kun urheilija menestyy tarpeeksi urallaan, niin sillä keltaisella nesteella on taipumus alkaa pakkautumaan päähän ja se vaikuttaa kaikkeen kun luullaan että asioita tapahtuu ilman 100% yritystä. Asikaisella on taidot varmaan tallella, mutta psykologisesti hän on rampautunut menestyksensä myötä. Hänen pitäisi palata maanpinnalle, mutta se on vaikeaa kun vika on päässä ja tämän nolon tappion jälkeen hän on yksinkertaisesti niin hukassa että uran jatko on vaikeaa.

Tarkkasilmäiset huomasivat Asikaisen kohtalokkaan ylimielisyyden 0,5 sekuntia ennen tyrmäystä, hän päätti pistää iskusarjan vaikka ei siihen ollut oikeastaan rakoakaan ja macklin käytti asikaisen heikon huitomistuokion hyväkseen ja täräytti leukaan. Ei asikainen saanut sillä hetken räpiköinnillään mitään aikaiseksi, jos lähtee tuollaiseen peliin niin pitäisi niissä lyönneissä olla sen verran voimaa että vastustaja ei uskalla rokottaa, mutta eihän niissä ollut, koska oli ylimielinen ja koko iskusarja oli tehty "showboating" hengessä, yritetään näyttää yleisölle että täältä pesee. Jos asikainen olisi ollut henkisesti tasapainossa niin ei hän olisi tehnyt tuota räpiköivää iskusarjaa.

Showboating Syndroomaksi voisin nimittää tätä ilmiötä. Eli kaikki alkaa mennä pieleen, kun tekemisen syy ei lähde itsestä. Jos on heikkoluontoinen niin media, naiset ja raha laittaa itseluottamuksen ja luulot itsestä epätasapainoon ja silloin ei suoritus ole koskaan 100%:nen.

Tämä on nähty suomalaisessa urheilussa ennenkin, hienoimpana esimerkkinä Teemu Selänne. Teemusta näkee että eihän sitä yritetä tosissaan. Tilanteisiin mennään leppoisasti ja terävyys on poissa. Teemu oli nälkäisenä, menestymiseen pyrkivänä pelaajana vaarallinen, ei niinkään uran lakipisteen jälkeen. Kysymys on asenteesta, luonteesta ja taustoista. Täytyy vain toivoa että kaudella Saku ja Teemu pelaavat täysillä, jos ei oman kunnian, niin ainakin toistensa kunnian puolesta.

Jagr on hyvä esimerkki kunnianhimoisesta pelaajasta joka ei suostu olemaan toiseksi paras, hän pyrkii olemaan jatkuvasti #1 ja ei siten ole pahasti sortunut tähän elvistelyyn ja takki auki pelaamiseen.

1

918

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vellikallo

      Asikainen on arabi. Se on tyhmä. Mitä muuta siltä voisi odottaa. Nuo europrofut pelkkiä vellihousuja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      33
      3164
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      44
      1569
    3. Kun kohtaat jotain ainutlaatuista

      ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö
      Ikävä
      19
      991
    4. Mua ahdistaa

      Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi
      Ikävä
      32
      979
    5. Minkälaisessa asunnossa

      haluaisit kaivattusi kanssa asua?
      Ikävä
      59
      943
    6. Ei tämä enää tervettä oo

      Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.
      Ikävä
      22
      938
    7. Tuli vain mieleen

      että etkös sä yritäkin muiden miehiä? Se sun tuttava kertoi. En arvosta tuollaista naista, ihmekös kun oot sinkku. m -
      Ikävä
      37
      850
    8. Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista

      Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä
      Savonlinna
      36
      803
    9. Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!

      Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os
      Maailman menoa
      173
      793
    10. Mikä siinä on että sinkku yrittää varattua?

      Siis ihan aina yrittävät muiden puolisoita.
      Sinkut
      48
      709
    Aihe