En halua olla mikään nipottaja, mutta viime aikoina on ruvennut ottamaan päähän mm. tv-mainokset, joissa tuotteena on joku vatsalääke, jogurtti tms. Kaikissa puhutaan MAHAhapoista. MAHASI voi paremmin etc. Tämä nyt saattaa kuulostaa hyvinkin triviaalilta mutta minun mielestäni kysymyksessä on ihan yksiselitteisesti VATSA. Siis VATSAhapot, VATSASI voi paremmin ja sitä rataa. Ja aika, itse asiassa valitettavan usein kuulee ihmisten puhuvan MAHAtaudista. Paskat (joskus kirjaimellisesti...), se on VATSAtauti. Kansankielessä on tietysti omat perimänsä ym. ulkopuoliset vaikutteet, mutta eniten olen hämmästellyt maha-termin siirtymistä mainontaan. Mielestäni maha on rahvaanomainen ilmaus - tästä nyt saa olla ihan mitä mieltä tahansa, mutta minusta noin.
Muistan ihan kuin eilisen päivän, kun meille ala-asteella taottiin päähän se, että kyse on vatsasta.
Maha vai vatsa?
10
5092
Vastaukset 10
- Mahapotilas vatsalaukulla
Mahalaukun tähystyksen, eikä puhunut vatsalaukusta sanaakaan, olipa rahvaanomainen lekuri, hyi olkoon, vaikka piti olla mukamas erikoislääkäri!
- Kielipuolipotilas!
Se on vyötärölle kiinnitettävä mahan päällä kellottava kankainen tai nahkainen vetoketjulla varustettu pieni pitkulainen laukku, jossa varovaiset turistit säilyttävät rahojaan, muodissa etenkin 70 luvulla.
Mahalaukku, ventrikkeli, lat. Gaster ventriculus, liitty ruokatorveen.
Vatsalaukku on useinmiten suorakulmaisenmuotoinen laukku jossa on pyöristetyt kulmat. Se on tarkoitettu lähinnä matkalla tarvittavien tavaroiden kuljettamiseen. (Viimeksi mainitun lähde Hikipedia)
Rahvaanomaista tai ei, mutta oikea nimitys lienee mahalaukku. - rfggfdsgd
Kielipuolipotilas! kirjoitti:
Se on vyötärölle kiinnitettävä mahan päällä kellottava kankainen tai nahkainen vetoketjulla varustettu pieni pitkulainen laukku, jossa varovaiset turistit säilyttävät rahojaan, muodissa etenkin 70 luvulla.
Mahalaukku, ventrikkeli, lat. Gaster ventriculus, liitty ruokatorveen.
Vatsalaukku on useinmiten suorakulmaisenmuotoinen laukku jossa on pyöristetyt kulmat. Se on tarkoitettu lähinnä matkalla tarvittavien tavaroiden kuljettamiseen. (Viimeksi mainitun lähde Hikipedia)
Rahvaanomaista tai ei, mutta oikea nimitys lienee mahalaukku.toi on kyllä vyölaukku!!!!
- lääketehtaat käyttävät lääketieteen termejä
natiivimaha = röntgenkuva vatsan alueelta. Siinä selitys.
- Maha on elin
Mahalla tarkoitetaan elintä eli mahalaukkua. Vatsa taas on osa vartaloa eli se alue, joka on rinnan ja lantion välissä. Mahahapot siis ovat oikeastikin mahahappoja ja vatsanympärys mitataan ulkopuolelta eli vatsa ei ole mikään elin. Näin se vaan menee... :)
- näin päin
Vatsa on sisäpuolella.
Maha siinä ulkopuolella. - Maha on edelleen elin
näin päin kirjoitti:
Vatsa on sisäpuolella.
Maha siinä ulkopuolella.Eli olet edelleen väärässä. Maha on osa ruuansulatuselimistöä eli sisäpuolella. Vatsa on ruumiinosa eli ulkopuolella.
- Carima
Maha on edelleen elin kirjoitti:
Eli olet edelleen väärässä. Maha on osa ruuansulatuselimistöä eli sisäpuolella. Vatsa on ruumiinosa eli ulkopuolella.
Vatsatanssia, ei mahatanssia, mutta kyllä se mahakin siinä keikkuu samaan tahtiin kuin napa siinä vatsan keskellä!
- asman
Kulaa aaaaaaaaaa aaaa aaa mom boo :D jadee onkoooo po bola maha mjutika
- Anonyymi
täysin samaa mieltä!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 901338
- 45717
- 20649
Sinisilmäiselle tutulle miehelle
Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit48610- 53608
- 46579
- 76576
Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön
Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o132548Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan184520- 41512