Miksei Riksun kokosesta kylästä löydy työssäkäyvälle pienen lapsen äidille ystävää? Kaikilla tuntuu olevan joku ja siihen piiriin ei ole mahdollista päästä.
Äitiysloma- aikana käytiin tytön kanssa kaiken maailman vauvatouhuissa, mut sielläkin äidit oli kavereineen ja yksinäistä ei huolita joukkoon=(
Alkaa tosissaan masentaa, kun ei yhtään ysätävää ole lähimaillakaan.
Äitiysloma- aikana käytiin tytön kanssa kaiken maailman vauvatouhuissa, mut sielläkin äidit oli kavereineen ja yksinäistä ei huolita joukkoon=(
Alkaa tosissaan masentaa, kun ei yhtään ysätävää ole lähimaillakaan.
Vastaukset 9
Vanhimmat
se vain "kolahtaa" kohdalle- jos yrität liikaa, se näkyy ja tavoite voi kääntyä päinvastaiseksi. ole oma itsesi ja rentoudu. kyllä täällä ihmisiä riittää, lapsellesi ja sinulle. ihmiset jotka on kerhoissa, eskareissa, kouluista puhumattakaan, ovat kiireisiä yleensä juuri niihin aikoihin kun lapsia viedään/haetaan. kotiaskareet/harrastukset odottaa ja työpäivän jälkeen monet on väsyneitä ja haluavat kotiin ruoanlaittoon jne. ystävänhaku "hetki" on pahin mahdollinen, joten se lienee ymmärrettävää, ja vika ei ole sinussa
Täältä vois vaik löytyäkkin..mut mites sinuun vois saada yhteyden?
minkäikäinen äiti mahtaa olla? kelpaako lapseton ystävä/kaveri?
Ei aina ole ystävät lähellä Tsekkaa läpi kaikki lapsuudentoverit ja luokkakaverit että keneen voisi ottaa yhteyttä. Näitä ystävyyssuhteita kannattaa vaalia, ne kestävät kautta vuosikymmenien.
Olen muuttanut Riihimäelle joitain vuosia sitten, en ole saanut täällä ystäviä, naapureista kyllä hyvänpäiväntuttavia, mutta kaikilla on todella omat piirinsä. Pidän sähköpostilla (vanhanaikaista, tietenkin) ainakin viikottain yhteyttä kolmeen ystävään, jotka olen tuntenut lapsesta saakka. Kaikki asuvat kaukana, mutta kiperän paikan tultua meilaamme monta kertaa päivässäkin. Tämä on sentään parempi kuin että ei olisi ketään. Ystävien kanssa voi setviä sellaisiakin asioita, joilla ei halua "rasittaa" lapsiaan ja vanhempiaan.
Täälläkin olis yksi tosi yksinäinen äiti-ihminen. Minkä ikäinen olet ja mistäpäin Riihimäkeä? Itse piakkoin 40v. Ja Riksun pohjoispuolella asustelen.
Kokoonnutaan jonnekin juttelemaan.
Keskeiselle paikalle, vaikka viikonloppuna.
Kokoontua jonnekkin, muuten paitsi, että mä olen kovin arka ja haluaisin eka vaihtaa vaikka pari meiliä... Sulle elppunen olisin kirjoittanut, mutta profiiliasi ei enää ollut. Laita vaikka meilioso tänne, niin kirjoitan :)
Laitoin sun profiilin viestiä...
Palataan!!!!
En näköjään kiireeltä osaa ees kirjoittaa oikein :( Otsikon toki piti olla: Elppunen :):)