Kuinka nopeasti kasvavat?

Axxugirl

Kaksi päivää sitten löysin aksujeni terrasta yllätyksen - poikasia! Säästin niistä 10, ja ovat nyt omassa pikku boxissaan. Noin pieniä, ei vielä edes pikkurillin kynnen kokoisia, on vaikea siirtää, kun ovat kovin hauraita.

Miten nopeasti pikkuaksut kasvavat? Kuinka isoja ne ovat parin viikon päästä (vai onko mitään muutosta?), entä kuukauden, kahden kuukauden?

Antakaa neuvoja poikasten hoitamisesta, nämä ovat ensimmäiset poikaseni! :)

Tällä hetkellä ovat siis pienemmässä boxissa, pohjana kosteaa wc-paperia, pari rönsyliljan lehteä suojaa ja iloa tuomassa, ja ruokana yhdessä nurkassa kalanruokaa (toki annan muutakin ruokaa, mutta kuulin jostain, että se olisi poikasille todella hyväksi, joten laitoin sitä. Mitä muuta voi antaa?).

Kiitos jo etukäteen vastaajille! :)

2

442

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Axxugirl

      En ole vieläkään saanut vastuasta. Ensisijaisesti kiinnostaisi tuo, miten nopeasti ne kasvavat. :)

    • MuuMuu

      Jos päätät kasvattaa poikaset aikuisiksi edessä on aika lailla samanlaiset hoitotoimenpiteet kuin aikuisilla aksuillakin. Kuoriutumisen jälkeen poikaset syövät munansa kuoren ja sen jälkeen nälkäinen kotilolauma alkaa etsiä ruokaa. Ne syövät alusta asti samaa ruokaa kuin aikuisetkin. Poikaset ovat pienenä vaaleita, mutta tummenevat kasvaessaan. Muistathan antaa poikasille myös kalkkia? Seepiaa kannattaisi raastaa pikkuisten ruuan päälle..
      Vastakuoriutuneet poikaset ovat vain muutaman millimetrin pituisia ja syövät ensimmäiseksi munankuorensa kalkinlähteeksi. Parin kolmen päivän kuluttua poikaset alkavat yleensä syödä kunnon ruokaa. Pikkuisille kannattaa antaa aluksi vain hienojakoista ruokaa esim. salaattia ja kurkkua, sillä vauvat eivät vielä kovin kovaa ruokaa pysty rouskuttamaan

      Poikaset kasvavat nopeasti ensimmäisten parin kuukauden aikana, ja sitten ne onkin jo hyvä myydä tai antaa hyviin koteihin, jollei itse niitä aio pitää. N. vuoden ikäisinä niiden jalan pituus on n. 15-20 cm, kilven pituus n. 8 cm, jopa 15 cm.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      177
      1600
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      105
      807
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      608
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      128
      561
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      546
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      528
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    10. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      493
    Aihe