Hotelli Sultanahmetilla ja kysymyksiä ostoksista

Synttärit

Suunnitelmissa on matka Istanbuliin keväällä ja tarkoitus on keskittyä nähtävyyksiin ja historiaan. Etsinkin hotellivinkkejä Sultanahmetin ja Sirkecin alueelta, ei Laleli tai Aksaray. Olen muutamia kertoja siellä asustellut vaatimattomasti mutta nyt olisi tarkoitus majoittua vähän tasokkaammin, joten suositelkaa hyvät ihmiset. Tällä kertaa en kaipaa perusteluja Taksimin paremmuudesta, sitä en aio nyt valita.

Lisäksi kaipaisin tietoa kangaskaupoista, matkatoveri haluaisi ostaa laadukkaita vaatekankaita, villaa, ym. Verhokankaita emme etsi. Mistäpäin kaupunkia kangaskauppoja löytyy?

Kiitokset vastaajille etukäteen!

4

973

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zeynep1

      kangaskauppoja on paljon nisantasissa ja pangaltissa, osmanbeyn metron, amerikkalaisen sairaalan ja valikonagi -kadun takakujilla. eli metrolla osmanbeyhin ja siita sitten suunnistelemaan. tai sitten taksilla taksm-aukiolta - maksaa n. 5 tl. myos vanhasta basaarista loytyy kankaita, muttei todellakaan sita samaa valikoimaa kuten nisantasista jonka kujilla on n. 200 kangaskauppaa ja jonne tulee venajalta asti matkustajia yksinomaan kankaita ostamaan.

      • Synttärit

        Kiitokset vastauksesta!

        Onko jollakin kokemusta seuraavista hotelleista: Maywood tai Sapphire Sirkeci/Sultanahmet -alueella?


    • muslum

      mukava, siisti, ihana, ystävällinen henkilökunta ja hyvällä paikalla lähellä( 200m) Sirkecin asemaa. Edullinen myös! [email protected]

    • mariasto

      Kirjoitin siinä Hotelli Fermannista, mukavammalla aluella kun hotellit yleensä mutta ihan yhtä lähellä.
      Katsohan niiden kotisivut, saimme ainakin vastinetta rahallemme. Verrattuina muihin hotelleihin(keskitason hotelleihin tällä alueella) tämä oli paras mutta myös hinnakkain johon olimme satsannut. (olen ollut Istanbulissa noin 15kertaa ja sekä asunnot aasian puolella turkkilaisissa perheissä sekä usein tämän puolen hotelleissa) , minusta on ihana asua vanhalla puolella ! harvemmin käymme yöllisillä retkillä joten sopii maihiosti meidän suunnitelmiin!
      Näin että joku muu oli myös ollut samassa hotellissa kuin me täysin tyytyväisenä...
      Kangaskauppoihin en osaa vastata enempää kun Zeynep

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      134
      9049
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      673
      5274
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      26
      3576
    4. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      36
      2444
    5. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      2
      2019
    6. 69
      1815
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      131
      1809
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      228
      1592
    9. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      138
      1407
    10. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      36
      1193
    Aihe