Erityisesti tyttärien äideille

naisen asemasta

Tänään Hesarin mielipidesivulla joku kiukustunut äiti kertoo olleensa lastensa kanssa sirkuksessa, jossa
nuoret naiset pantiin esittämään lähinnä itseään lähes pornoluolan vetimissä ja vastaavilla elkeillä.
Äijät sensijaan oli pyöreitä ja lähes lihavia mutta kaikki vaatteet visusti päällä ja keskittyivät taitoihinsa.
Miksi KOKO PERHEEN sirkus keskittyy vain miehiin ja lapsiin ? Oliko sirkus venäläinen, joilla naisen asema
keskittyy objektina olemiseen ? Ei kai sirkus vaan ollut muuten kehuttu Sirkus Finlandia ?
Se on nimittäin sen jälkeen helppoa kiertää kaukaa. Mistä tulikin mileen, vieläkö laivoillakin/risteilyillä on vastaavaa ohjelmaa, missä naiset keekoilee minivaatteissa ja äijillä on täysivarustus ? Nämä showthan on paljon olleet virolaisia.Äitinä en todellakaan tahdo lapsiani kasvattaa näihin eltaantuneisiin malleihin !

4

748

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ilona onneli

      Googletin huvikseni (juu-u, varmaan liikaa luppoaikaa näin vapaapäivänä) kuvahaulla Sirkus Finlandian ja mitään pornahtavaa en kyllä löytänyt.

      Esim. Sirkus Finlandian etusivulla on kuva, jossa naiset kyllä ovat lyhyissä hameissa, mutta sellaisia tanssiasut ym. esiintymisasut usein ovat.

      Yhtään lihavaa miestä ei kyllä tuossa kuvassa näy.

      Samoin voi alkaa vaikka katsella viikonlopun iltalehtiä. Millä ne myydään. Järjestään kannessa poseeraa nainen vähissä vaatteissa.
      Myöskin esim. jäätanssissa naisilla näkyy melkein kaikki paikat, kun taas miehet ovat pitkissä housuissa.

      Nurinkurista se on, mutta se vain myy.

      Helpointa on jättää väliin sirkus, jos se pahaa mieltä herättää. Haluaisin muuten tietää miltä ne pornahtavat asut sitten näyttävät.

      • Ilona Onneli

        Ehkä kuitenkin ennemin kannattaisi olla huolissaan kaikesta siitä väkivalllasta, jota aivan luonnollisena asiana tuutin täydeltä työnnetään joka paikasta.


    • open your eyes!

      olen huomannut saman ... yhteiskunta on todella "pornosoitunut"
      (en muista oikeaa termiä) häkellyttävästi. omat silmäni avautuivat kun näin aikuisen
      ´naisen ja lapsen tanssivan kulkueessa sambaa samanlaisessa erittäin paljastavassa asusteessa
      tangon ympärillä. Oli siinä suoraan sanottuna kaupungin pedofiileillä varmaan mukavat maisemat!
      Jopa mieheni joka tällaisia asioita ei tunnu huomaavan, kyseli mitä tuo
      pikkutyttö noin vähissä vaatteissa tuolla tekee. Mieleeni tuli lähinnä Thaimaan
      lapsiprostituoidut vaikka tällaista toimintaa tähän ei taatusti liittynyt.

      Myös kuvissa valitettavasti käytetään tätä pornahtavaa vääntelyä, rinta/takapuoli/haaroväli
      korostusta/sormien imeskelyä ym .... kasvojen vääntely on kuin parhaasta pornoelokuvasta, jossa
      nainen on saamassa orgasmia. Me vanhemmat ehkä olemme jo niin turtuneita ettemme välitä (tai
      meille selitetään että se "myy" - kaupallisuudenko takia se pitäisi sallia???) mutta nuorille ja
      lapsille (niin tytöille kuin pojille) se antaa todella väärää kuvaa. Ja kyllä - visuaalinen materiaali todella vaikuttaa mieleen!

      Jos tarkastellaan lasten vaatteita, toiset ovat todella "aikuismaisia" eivätkä todellakaan
      sovi pienten lasten käytettäviksi. Menneinä vuosina yritettiin kaupata suht nuorille
      topattuja rintaliivejä (H & M vai Kappahl?) mutta onneksi sentään ihmiset reagoivat siinä
      kohtaa niinkuin aikuisten pitäisikin.

      Sama miesten (joskus lähes munkkimainen) pukeutuminen verrattuna naisten
      mielettömään riisumiseen kiinnittää minunkin huomiota .... se näkyy jopa
      muutamissa úrheilulajeissakin!! Onko elokuvissa muuten vielä näitä
      sääntöjä että miehen erektiota ei saa näyttää mutta naisen alapäätä saa kuvata
      mistä kulmasta tahansa??

    • höhlät

      minulla ja perheellä on kokemusta vain sirkus finlandiasta eikä minulla ole mitään moittimista ollut koskaan ohjelmasta. esiintymisasut ovat usein naisilla pikkuisia hameita, mutta mitään pornahtavaa en ole esityksessä nähnyt. ja onhan miehilläkin jossain trapetsi ja voimisteluesityksissä hyvinkin tiukkoja trikoita ja vähän päällä. ja erittäin trimmattuja miehiä siellä on, ainoat ylipainoiset olivat vain osa pelleistä. eikä kaikki naiset minihameissa keikistele; viime kevään näytöksessä oli joku tyttö kissojen kanssa ihan farkuissa.

      en ymmärrä moista meuhkaamista, sillä meille sirkus on ollut jokavuotinen koko perheen ilo, missä mitään pornoa tai vastaavaa en ole kyennyt näkemään. jos se onkin katsojan silmissä tai mielikuvituksessa?

      jokainen voi esimerkillään ja valinnoillaan vaikuttaa lapsiinsa. jos haluaa nähdä vaikka voimisteluesityksessä asujen takia pornoa,niin sitähän näkee sitten myös vaikka yleisurheilukisojen asuissa, jotka voivat olla hyvinkin niukkoja.

      tosi on, että lapsillekin kaupataan nykyään hyvinkin aikuismaisia vaatteita, mutta jokaisen valinta on mitä hankkii.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      246
      2219
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      192
      1684
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      47
      1319
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      1035
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      41
      826
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      810
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      31
      790
    8. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      25
      766
    9. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      760
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      647
    Aihe