Tänään Hesarin mielipidesivulla joku kiukustunut äiti kertoo olleensa lastensa kanssa sirkuksessa, jossa
nuoret naiset pantiin esittämään lähinnä itseään lähes pornoluolan vetimissä ja vastaavilla elkeillä.
Äijät sensijaan oli pyöreitä ja lähes lihavia mutta kaikki vaatteet visusti päällä ja keskittyivät taitoihinsa.
Miksi KOKO PERHEEN sirkus keskittyy vain miehiin ja lapsiin ? Oliko sirkus venäläinen, joilla naisen asema
keskittyy objektina olemiseen ? Ei kai sirkus vaan ollut muuten kehuttu Sirkus Finlandia ?
Se on nimittäin sen jälkeen helppoa kiertää kaukaa. Mistä tulikin mileen, vieläkö laivoillakin/risteilyillä on vastaavaa ohjelmaa, missä naiset keekoilee minivaatteissa ja äijillä on täysivarustus ? Nämä showthan on paljon olleet virolaisia.Äitinä en todellakaan tahdo lapsiani kasvattaa näihin eltaantuneisiin malleihin !
Erityisesti tyttärien äideille
4
749
Vastaukset 4
- Ilona onneli
Googletin huvikseni (juu-u, varmaan liikaa luppoaikaa näin vapaapäivänä) kuvahaulla Sirkus Finlandian ja mitään pornahtavaa en kyllä löytänyt.
Esim. Sirkus Finlandian etusivulla on kuva, jossa naiset kyllä ovat lyhyissä hameissa, mutta sellaisia tanssiasut ym. esiintymisasut usein ovat.
Yhtään lihavaa miestä ei kyllä tuossa kuvassa näy.
Samoin voi alkaa vaikka katsella viikonlopun iltalehtiä. Millä ne myydään. Järjestään kannessa poseeraa nainen vähissä vaatteissa.
Myöskin esim. jäätanssissa naisilla näkyy melkein kaikki paikat, kun taas miehet ovat pitkissä housuissa.
Nurinkurista se on, mutta se vain myy.
Helpointa on jättää väliin sirkus, jos se pahaa mieltä herättää. Haluaisin muuten tietää miltä ne pornahtavat asut sitten näyttävät.- Ilona Onneli
Ehkä kuitenkin ennemin kannattaisi olla huolissaan kaikesta siitä väkivalllasta, jota aivan luonnollisena asiana tuutin täydeltä työnnetään joka paikasta.
- open your eyes!
olen huomannut saman ... yhteiskunta on todella "pornosoitunut"
(en muista oikeaa termiä) häkellyttävästi. omat silmäni avautuivat kun näin aikuisen
´naisen ja lapsen tanssivan kulkueessa sambaa samanlaisessa erittäin paljastavassa asusteessa
tangon ympärillä. Oli siinä suoraan sanottuna kaupungin pedofiileillä varmaan mukavat maisemat!
Jopa mieheni joka tällaisia asioita ei tunnu huomaavan, kyseli mitä tuo
pikkutyttö noin vähissä vaatteissa tuolla tekee. Mieleeni tuli lähinnä Thaimaan
lapsiprostituoidut vaikka tällaista toimintaa tähän ei taatusti liittynyt.
Myös kuvissa valitettavasti käytetään tätä pornahtavaa vääntelyä, rinta/takapuoli/haaroväli
korostusta/sormien imeskelyä ym .... kasvojen vääntely on kuin parhaasta pornoelokuvasta, jossa
nainen on saamassa orgasmia. Me vanhemmat ehkä olemme jo niin turtuneita ettemme välitä (tai
meille selitetään että se "myy" - kaupallisuudenko takia se pitäisi sallia???) mutta nuorille ja
lapsille (niin tytöille kuin pojille) se antaa todella väärää kuvaa. Ja kyllä - visuaalinen materiaali todella vaikuttaa mieleen!
Jos tarkastellaan lasten vaatteita, toiset ovat todella "aikuismaisia" eivätkä todellakaan
sovi pienten lasten käytettäviksi. Menneinä vuosina yritettiin kaupata suht nuorille
topattuja rintaliivejä (H & M vai Kappahl?) mutta onneksi sentään ihmiset reagoivat siinä
kohtaa niinkuin aikuisten pitäisikin.
Sama miesten (joskus lähes munkkimainen) pukeutuminen verrattuna naisten
mielettömään riisumiseen kiinnittää minunkin huomiota .... se näkyy jopa
muutamissa úrheilulajeissakin!! Onko elokuvissa muuten vielä näitä
sääntöjä että miehen erektiota ei saa näyttää mutta naisen alapäätä saa kuvata
mistä kulmasta tahansa?? - höhlät
minulla ja perheellä on kokemusta vain sirkus finlandiasta eikä minulla ole mitään moittimista ollut koskaan ohjelmasta. esiintymisasut ovat usein naisilla pikkuisia hameita, mutta mitään pornahtavaa en ole esityksessä nähnyt. ja onhan miehilläkin jossain trapetsi ja voimisteluesityksissä hyvinkin tiukkoja trikoita ja vähän päällä. ja erittäin trimmattuja miehiä siellä on, ainoat ylipainoiset olivat vain osa pelleistä. eikä kaikki naiset minihameissa keikistele; viime kevään näytöksessä oli joku tyttö kissojen kanssa ihan farkuissa.
en ymmärrä moista meuhkaamista, sillä meille sirkus on ollut jokavuotinen koko perheen ilo, missä mitään pornoa tai vastaavaa en ole kyennyt näkemään. jos se onkin katsojan silmissä tai mielikuvituksessa?
jokainen voi esimerkillään ja valinnoillaan vaikuttaa lapsiinsa. jos haluaa nähdä vaikka voimisteluesityksessä asujen takia pornoa,niin sitähän näkee sitten myös vaikka yleisurheilukisojen asuissa, jotka voivat olla hyvinkin niukkoja.
tosi on, että lapsillekin kaupataan nykyään hyvinkin aikuismaisia vaatteita, mutta jokaisen valinta on mitä hankkii.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä haluaisit minusta mies
Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm69949- 55928
Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin
Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s42863Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti - Rajua röykytystä nyrkkeilymatsista "Ettei naisten botoksi..."
Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti nyrkkeilevät toisiaan vastaan Immu Fight Nightissa. Naiset ovat saaneet osakseen k54665Selvitetään tämä meidän välinen juttu
Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte21664- 33615
Martina ja Levin kiinteistö
Ei ole enää "mun Leviä". Kiinteistöllä uudet omistajat ja välillä palautui takaisin rakennuttajallekin, miksköhän.247558Harmittaa kun en saa edes tietää
miten elämässäs menee. Niinkin tärkeä asia, et miten jaksat. Kuinka terveys jne. Olet niin tärkeä, että haluaisin tietää44548Miesten vs naisten älykkyys
Eiköhän tämä asia ole ihan itsestään selvä: "Adult male brains average approximately 1,370–1,378 grams, while female br162507Onko jo liian törkeää? Selviytyjät Suomi herättää kummastusta
Selviytyjät Suomi juhlistaa 10. tuotantokauttaan - ja tiedossa on entistä ankarampaa menoa. Mutta mennäänkö jo liian pi5491