Meidän 2-vuotiaalla bordercolliella on nyt yli kaksi päivää ollut raju ripuli. Se söi kolme päivää sitten mausteista pihviä, kun oltiin kyläilemässä, mutta ei sille ikinä tuollaisesta ole mitään näin pitkää ripulia tullut. Sen pihvin syömistä ennenkin sen kakka oli ollut aika löysää. Koiralla on melko herkkä vatsa, mutta ei kuitenkaan nyt ihan herkimmästä päästä.
Ripuloimassa se on käynyt pitkin päivää. Enää ei ole tullut sisälle ripulit, mutta ulos pitää päästä tosi monta kertaa ripuloimaan. Tänään kakka oli sellaista oranssia?! ja vähän kiinteämpää, mutta kuitenkin löysää ja limaista. Se istuu useasti ulko-oven edessä ja tärisee ja siitä tietääkin että ulos on lähdettävä ellei ripuleja halua siivota. (ilmeisesti sillä hävettää kun sillä on tullut sisälle ripulit)
Olen yrittänyt syöttää riisiä, pakastekalaa ja raejuustoa. Virheen tein, kun pidin tarjolla myös nappuloita,koska luulin että niihin se ei koske,mutta se oli syönyt niitä ja ripuli paheni. Ruokahalu on siis melkolailla normaali.Se ei ole suostunut juomaan vettä kahteen päivään enkä ole nähnyt sen juovan ja olen ollut huolissani. Olen yrittänyt lisätä ruokaan vettä, kunnes keksin heittää kinkunpalasen vesikupin pohjalle niin johan joi. : )
Mistä tällainen raju ripuli voi johtua, kun ei sillä ikinä ole tällaista ollut? Milloin kannattaa viedä koira lääkäriin? Olisiko jollakulla niksejä, jolla vatsan saisi rauhoittumaan. Olisiko joistakin hapatetuista maitotuotteista ( esim. piimä, luonnonjogurtti ) apua?
Apua koiran ripuliin
8
11397
Vastaukset
- sanna19v
koira ei missään nimessä ruokaa enään ja apteekista aptusta maitohappobakteereita varmaan löytyy kun apteekissa käy ja toimitte sen pakkauksen ohjeiden mukana.Ainakin 2-3 päivää ei murun murua koiralle ja sen jälkeenkin omaa ruokaa sille vain pikkasen kerralla.
Jokainen koira sairastaa ainakin joskus elämässään ripulin - jopa useampaan kertaan. Useat ripulitaudit menevät ohitse kotihoidolla, osa vaatii lekurin reseptin. Ehkä se mausteinen pihvi pisti koiran pakin pyörimään tai ehkä se on ulkona muuten saanut jonkin pöpön.
Kotiohjeet ovat simppelit:
Aluksi kaikki ruoka pois. Vettä koko ajan tarjolla. Tätä noin vuorokausi, mutta EI siis yhtään murua ruokaa. Tällä vatsa pääsee rauhoittumaan.
Huolehdi, että koira saa nestettä. Jos koira on pitkään juomatta sen keho kuivuu ja sitten on lekurin paikka. Jos koira on pitkään juomatta voit ruiskulla ruiskuttaa vettä sen suuhun leukapielestä. Hyvä idea on tosiaan maustaa vettä vaikkapa palalla makkaraa.
Lääkkeeksi apteekista saa Attapektia, koiran massulle tarkoitettua maitohappobakteeria. Se rauhoittaa vatsaa eli sitä kannattaa antaa. Toinen hyvä lääke on Canicur, saa apteekista ilman reseptiä, se auttaa myös pysäyttämään ripulin. Annosteluohjeet ovat paketeissa, lue käyttöohjeet!
Kun noin vuorokauden paasto on ohi aloitetaan ruokinta RAUHASSA, ei nappulaa, vaan aluksi riisin keitinlientä, ja vähän riisiä. Seuraavana päivänä esim. broilerin lihaa tai naudan lihaa hieman ja edelleen paljon riisiä ja riisin keitinvettä. Tätä ruokaa muutamia päiviä, jopa viikko, riippuen siitä miten koiran maha voi. Paluu nappulaan vähitellen ja vasta kun maha on täysin terve.- Jos tiedät, että herkkä maha
niin miksi annat syödä tuollaista?
Toivottavasti raukka paranee kuitenkin. Voi olla pöpöjä liikkeellä. Joko olette käyneet lääkärissä? Mikä on tilanne nyt? Pidä huoli, että juo. Koira ei kauan selviä ilman vettä, varsinkin ripuloivana ja jos syö vielä nappuloita (kuivana?). - muori vm. 58
Osta apteekista Canikur -lääkettä seka Unipekt lääkettä. Tarkat ohjeet mukana. Anna keitettyä riisiä tai kauravelliä hieman kerralla 2-3 krt/pvä, voit keittää riisin liha- tai kanaliemeen. EI MUUTA ruokaa. Kunnes ei ripuloi enää, anna vielä pari pvää unipektiä ja vähän kerrassaan normiruokaa riisin tai kauravellin sekaan. Meillä auttoi tämä, ja SEURASIN juoko, no onneksi joi. VERIRIPULIA ON LIIKKEELLÄ- tappaa nopeasti. Koirasi kuivuu, ellei juo. SOITA AINAKIN EL.LÄÄKÄRILLE, JOSTA SAT HYVÄT KOTIHOITO-OHJEET. Eläinläärillä sanottiin, ettei MITÄÄN ruokaa ja kokenut kasvattaja sanoi että anna sitä riisiä/kauravelliä, ettei mene heikkoon kuntoon ja kun vatsalaukku typötyhjä, koiralle tulee kaksistureaktio ja yr. oksentaa ja tulee suusta vain vaahtoa. Onneksi kuuntelin kokenutta kasvattajaa. Meidän koira söi mökillä kai jotakin sopimatonta, luulen, että kalanperkeitä. Syitä on monia.
Mie rikoin ja liotin Canikur tabun lämpimään vesitilkkaan ja kaadoin suuhun ja unipekt tabun nakkasin kurkkuun ja kuono ylös ja kiinni ja hieroin kaulasta - sinne meni. Kun koira alkoi syödä, laitoin lääkkeet (rikottuina) riisiseokseen.- minna8374
Alkanut mennä ohitse tämä ripuli tänään. Päätin olla päivän tossa pahassa vaiheessa (kun se alkoi vielä kaikenpäälle ripuloida taas sisälle) olla antamatta ruokaa ja pelkkää vettä annoin päivän niin alkoi sitten rauhoittua tuo vatsa . Canikuria ostin apteekista. Ostin myös matokuurin vaikka ollaan madotettu kyllä koira säännöllisesti, mutta luin jostain että madotkin voi aiheuttaa pahan ripulin. Ajattelin aloittaa sen matokuurin jonkinajan päästä kun ollut kuitenkin vatsa aika ärsyyntynyt sillä ja varmaan matokuuri ärsyttäisi lisää. Vetistä kauravelliä koira on syönyt ja varmaan sitä kautta saanut myös nestettä ja kyllä se suostuu juomaan vettä kun heittää sen kinkunpalasen sinne pohjalle tuomaan makua. : ) Raejuustoa, tonnikalaa ja riisiä olen myös antanut sille ja en ole antanut ollenkaan nappuloita enkä aio antaakaan vielä ennenkuin olen varma että koiran vatsa on rauhoittunut. Koira on silminnähden vilkastunut ja ei enää niin apaattinen. Tänään se ei ole kakannut ollenkaan (?) , mutta en kyllä ihmettele kun vaikuttaa että kaikki tullut pihalle. Eilen illalla kakka näytti normaalilta.
Täytyy nyt toivoo että tää on menossa ohi, mut jos viel ripuloi niin sitten mennään lääkäriin. Ja virhe oli kyllä se pihvi antaa. Täytyy pysyä tutuissa ja turvallisissa ruuissa. Sillä on hirvee herkkyys noille mausteille.
Kiitos avusta! - muovi vm 58
minna8374 kirjoitti:
Alkanut mennä ohitse tämä ripuli tänään. Päätin olla päivän tossa pahassa vaiheessa (kun se alkoi vielä kaikenpäälle ripuloida taas sisälle) olla antamatta ruokaa ja pelkkää vettä annoin päivän niin alkoi sitten rauhoittua tuo vatsa . Canikuria ostin apteekista. Ostin myös matokuurin vaikka ollaan madotettu kyllä koira säännöllisesti, mutta luin jostain että madotkin voi aiheuttaa pahan ripulin. Ajattelin aloittaa sen matokuurin jonkinajan päästä kun ollut kuitenkin vatsa aika ärsyyntynyt sillä ja varmaan matokuuri ärsyttäisi lisää. Vetistä kauravelliä koira on syönyt ja varmaan sitä kautta saanut myös nestettä ja kyllä se suostuu juomaan vettä kun heittää sen kinkunpalasen sinne pohjalle tuomaan makua. : ) Raejuustoa, tonnikalaa ja riisiä olen myös antanut sille ja en ole antanut ollenkaan nappuloita enkä aio antaakaan vielä ennenkuin olen varma että koiran vatsa on rauhoittunut. Koira on silminnähden vilkastunut ja ei enää niin apaattinen. Tänään se ei ole kakannut ollenkaan (?) , mutta en kyllä ihmettele kun vaikuttaa että kaikki tullut pihalle. Eilen illalla kakka näytti normaalilta.
Täytyy nyt toivoo että tää on menossa ohi, mut jos viel ripuloi niin sitten mennään lääkäriin. Ja virhe oli kyllä se pihvi antaa. Täytyy pysyä tutuissa ja turvallisissa ruuissa. Sillä on hirvee herkkyys noille mausteille.
Kiitos avusta!minä syötin vielä sitä unipektiä canikuria 2 pvää senkin jälkeen aamulla iltasella, vaikka kakka oli jo ok.
Hyvä, että koirasi voi hyvin. Olen kuullut, että esim. Collie ei kestä tiettyä matolääkettä, ovat niin herkkävatsaisia (voipi kuolla tuo collie). En tiedä sit bordecolliesta.
T. muovi vm 58
- tessu
Joillakin collieilla on vehnäyliherkkyys. Ehkä vois kokeilla vehnätöntä koiranruokaa.
- Anonyymi
Canikur lattoi coccelin vatsan aivan sekaisin eli lääke ei ollut toimiva.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3492997Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3011463En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841292- 1081291
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991285Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591235- 481135
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi781037Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa24931- 33837