basenji+suomenpystykorva

basesum

eli tälläinen sekoitus täältä löytyy. näyttää tosi paljon basenjilta, moni on luullutkin sitä siksi, oikeastaan voisi sanoa, että meillä asuu haukkuva basenji. :D suomenpystykorvaa ei hirveästi näykkään, edes luonteessa, haukkuminen ja energia eniten eli vaatii pitkiä lenkkejä ja viihtyy ulkona kesäisin, kyllä se talvellakkin monesti haluaa ulos, muttei pysty kauaa olemaan. asumme omakotitalossa ja tällä on pihalla häkki, vapaana ei pysy, koska lähtee oravien, kissojen, jänisten, hiirien ja joskus pyörien perään, lehtiäkin tykkäää pyydystellä ja kytätä lintuja. pentue josta miiun otin, oli suunniteltu, sitä ihmettelin. miiun vanhemmat asuivat samassa talossa, uroksen kuulemma tämän jälkeen antoivat naapurilleen jolta kuoli vanha koira. mutta siis tarkkaan suunniteltu, tietty astutuspäivä, ultra, pennut sirutettiin, hoidettiin kunnolla.. miiusta maksettiin 300e, ihan hyvä hinta minusta kun molemmat vanhemmat olivat tosi hyvä luonteisia, isän kanssa oltiin käyty pari kertaa näyttelyissä, pennut olivat hyväkuntoisia ja hoidettuja... :) mukaan saatiin hyvä pentupaketti. miiu on siis koiramme nimi ja punertavanruskea väriltään, valkoinen pilkku rinnassa ja lyhytkarvainen.

onko muilla seropeja, jossa on basenjia?

1

390

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Basenjipystykorva

      Olen pitkään miettinyt miltä näyttäisi Basenjin ja suomenpystykorvan risteytys.. Näköjään sellainen löytyi! olisi hauskaa nähdä koirasta kuva! Itseäni viehättää molempien koirien ulkonäkö, ja koiraan olisi ihana saada vähän kumpaakin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2452
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1622
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      653
      1066
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      972
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      926
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      885
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      81
      749
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      33
      736
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      71
      718
    Aihe