paljonkohan

Olis opel vectra 1.8i vm-96 jakohihnan vaihtoväli ?Meneekö venttiilit solmuun jos katkee kesken ajon?Mitäs sinne hihnan lisäksi kuuluu jos alkais touhuun uusia osia sinne?
2366
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Yleensä vaihtoväli on joku 90 000km. Kyllä ne taitaa mennä solmuun.

Ite vein auton Opel liikeeseen (Delta auto) ja siellä oli KAIKISTA edullisinta vaihtaa osat. Koko homma tuli vain maksaa 290€ ja siihen kuuluu jakoremmi, vesipumppu, kiristimet kaikki muut tarvittavat osat eli edullista oli kun jos ostaa varaosaliikkeestä osat niin maksaa sen 150e työt sen 200e eli suosittelen viemää johonkin opel liikkeeseen.

Kannattaa vaihtaa ennen kuin menee rikki muuten autoa ei kannate enään korjata.

Äänestä
  • eiköhän tuossakin ole suositeltu vaihtoväli 60.000 ,näin ainakin 1.6 16v 2000luvun astrassa
    Tähän astraan halvimmillaan hilujen kanssa maksaa 198euroa ihan merkkiliikkeessä pks seudulla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


opelisti kirjoitti:

Olis opel vectra 1.8i vm-96 jakohihnan vaihtoväli ?Meneekö venttiilit solmuun jos katkee kesken ajon?Mitäs sinne hihnan lisäksi kuuluu jos alkais touhuun uusia osia sinne?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu