Viking Linen terminaalista Ericsson Globeen...

Friikkisirkus

Oon menossa tässä parin viikon päästä Tukholmaan ja pitäis selvitellä, kuinka Viking Linen terminaalista pääsee helpoiten Ericsson Globeen.
Onko matka pitkä, eli meneekö kävellen? Jos tarvii ottaa julkisia, mikä on helpoin vaihtoehto.. Metro vai bussi? No joo, taksihan se on helpoin, mutta ei oikein opiskelijabudjettiin sopiva.

Mulla on lähes koko päivä aikaa tuohon siirtymiseen, joten pidempi kävelymatkakin tietysti menis. Tietäiskö joku millanen reitti se on? Onko matkalla esim ruokapaikkoja tai jonkun sortin kahviloita, jos nälkä yllättää?

Kiva kiitti, jos joku avustais asiassa. :)

3

2062

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ystävämme Google

      Vastaus löytyy yllättävästi ihan Globenin omilta nettisivuilta... Khöm... ;)

      http://www.globearenas.se/sv/besokare/evenemangsomradet/hitta_till_arenorna.aspx

      Vihreän metrolinjan varrella löytyy oikeen erikseen asema "Globen", kun sillä jäät pois, löytänet perille aika helposti. ;) Globenille kulkee suora metroyhteys vihreällä linjalla Slussenin asemalta, jolle on kävelymatka Vikingin terminaalilta.

      Metrokartta:

      http://sv.wikipedia.org/wiki/Fil:Stockholm_metro_map.png

      Aikatauluja ja reittejä voit suunnitella Tukholman liikennelaitoksen sivuston avulla, jossa on mm. reittihaku.
      http://www.sl.se/

      Muita reittihakuja, esim. kävelyreittejä, voit suunnitella

      http://hitta.se/

      http://www.eniro.se/

      http://en.mappy.com/

      • Friikkisirkus

        Thänks. Kivastihan se sieltä löytyy, ruotsiksi. Koitin sitä tulkata aiemmin, mutta ruotsin kielen taitoni on sen verran ruosteessa, että enpä siitä mitään saanu irti.


      • supermycket
        Friikkisirkus kirjoitti:

        Thänks. Kivastihan se sieltä löytyy, ruotsiksi. Koitin sitä tulkata aiemmin, mutta ruotsin kielen taitoni on sen verran ruosteessa, että enpä siitä mitään saanu irti.

        Koita googletranslatella ja nettisanakirjoja, eiköhän niillä päälinjat selviä...
        http://translate.google.com/

        Jos peruskoulu on käytynä, ei tämän nyt niin ylivoimaista pitäisi olla, kun ei tässä nyt mitään kovin kaksista kielitaitoa vaadita..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      85
      3617
    2. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      81
      3260
    3. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      68
      3092
    4. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      70
      2740
    5. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      44
      2242
    6. Olen niin yksinäinen...

      ... puhukaa mulle jotain kivaa 🥺
      Ikävä
      65
      1822
    7. Huomenna heitän järjen

      romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,
      Ikävä
      27
      1799
    8. Lähtisitkö nainen

      🚐Reissuun matkailuautolla🤔 👋😎❤️
      Ikävä
      35
      1755
    9. Hyvää huomenta

      Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.
      Ikävä
      18
      1709
    10. Perjantai-ilta ootko nainen menos

      Bilettää löytyyks jäbii? Tai jotain muita
      Ikävä
      60
      1668
    Aihe