Oon menossa tässä parin viikon päästä Tukholmaan ja pitäis selvitellä, kuinka Viking Linen terminaalista pääsee helpoiten Ericsson Globeen.
Onko matka pitkä, eli meneekö kävellen? Jos tarvii ottaa julkisia, mikä on helpoin vaihtoehto.. Metro vai bussi? No joo, taksihan se on helpoin, mutta ei oikein opiskelijabudjettiin sopiva.
Mulla on lähes koko päivä aikaa tuohon siirtymiseen, joten pidempi kävelymatkakin tietysti menis. Tietäiskö joku millanen reitti se on? Onko matkalla esim ruokapaikkoja tai jonkun sortin kahviloita, jos nälkä yllättää?
Kiva kiitti, jos joku avustais asiassa. :)
Viking Linen terminaalista Ericsson Globeen...
3
2048
Vastaukset
- Ystävämme Google
Vastaus löytyy yllättävästi ihan Globenin omilta nettisivuilta... Khöm... ;)
http://www.globearenas.se/sv/besokare/evenemangsomradet/hitta_till_arenorna.aspx
Vihreän metrolinjan varrella löytyy oikeen erikseen asema "Globen", kun sillä jäät pois, löytänet perille aika helposti. ;) Globenille kulkee suora metroyhteys vihreällä linjalla Slussenin asemalta, jolle on kävelymatka Vikingin terminaalilta.
Metrokartta:
http://sv.wikipedia.org/wiki/Fil:Stockholm_metro_map.png
Aikatauluja ja reittejä voit suunnitella Tukholman liikennelaitoksen sivuston avulla, jossa on mm. reittihaku.
http://www.sl.se/
Muita reittihakuja, esim. kävelyreittejä, voit suunnitella
http://hitta.se/
http://www.eniro.se/
http://en.mappy.com/- Friikkisirkus
Thänks. Kivastihan se sieltä löytyy, ruotsiksi. Koitin sitä tulkata aiemmin, mutta ruotsin kielen taitoni on sen verran ruosteessa, että enpä siitä mitään saanu irti.
- supermycket
Friikkisirkus kirjoitti:
Thänks. Kivastihan se sieltä löytyy, ruotsiksi. Koitin sitä tulkata aiemmin, mutta ruotsin kielen taitoni on sen verran ruosteessa, että enpä siitä mitään saanu irti.
Koita googletranslatella ja nettisanakirjoja, eiköhän niillä päälinjat selviä...
http://translate.google.com/
Jos peruskoulu on käytynä, ei tämän nyt niin ylivoimaista pitäisi olla, kun ei tässä nyt mitään kovin kaksista kielitaitoa vaadita..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774622- 1801897
- 1241600
- 1241125
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161081- 351036
- 78933
- 52896
Hyvää huomenta!
Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as78872- 4838