Ostin juuri Samsungin puhelimen E2210. Ostin samalla myös bluetooth USB-sovittimen ja ajattelin asentaa sen eilen illalla, jotta saisin puhelimeeni jonkin hienon soittoäänen ja taustakuvan. Asennus onnistui CD:n avulla hyvin ja ilman mitään ongelmia. Vasta, kun ohjelman avulla olisi pitänyt muodostaa yhteys puhelimeen, alkoi tökkiä. Ohjelma löytää puhelimen moitteetta, mutta kun se yrittää ottaa siihen yhteyttä tulee ilmoitus "Palvelun haku epäonnistui." Myös kännykkä löytää tietokoneen, mutta sekään ei saa yhteyttä. Tietokone ilmoittaa verkkoyhteyden toimimattomuuden syyksi, että "verkkokaapelia ei ole kytketty".
Puhelimessa on bluetooth v2.0 ja ostamani laite on v2.1, mutta paketin mukaan sen pitäisi toimia myös v2.0, v1.2 ja v1.1 kanssa. Missähän siis mahtaa olla vika? Tietokoneessa on Windows Xp.
Ongelma bluetoothin asennuksessa
4
1186
Vastaukset
- Samsung osaa
Puhelin on asennettava ns. laitepariksi tietokoneen kanssa. Se tapahtuu tietokoneella ...Käynnistä-valikosta Asetukset, valitsemalla Ohjauspaneeli ja kaksoisnapsauttamalla Bluetooth-laitteet-kuvaketta. Jos tuota Bluetooth-kuvaketta ei ole, niin käytä "lisää laite"-toimintoa ja seuraa ohjeita. Kun asennus on onnistunut, laita Samsungin ohjelma käyttämään Bluetooth:ia. Se tapahtuu "File...Connection.."- valikon kautta.
Kiitos kun vastasit! Olit ensimmäinen ja ainoa niin tehnyt (kysyin apua myös muilta foorumeilta ja nörttitutuilta). Sain kuitenkin tänään bluetoothin toimimaan hieman eri tavalla. Minun tarvitsi vain poistaa asentamani ohjelma ja huomata, että bluetoothia voi käyttää myös ilman ko. ohjelmaa. Aikaisemmin sain sen toimimaan Linuxilla, mutta nyt myös Windowsilla. :)
- Samsung osaa
Tii.nu kirjoitti:
Kiitos kun vastasit! Olit ensimmäinen ja ainoa niin tehnyt (kysyin apua myös muilta foorumeilta ja nörttitutuilta). Sain kuitenkin tänään bluetoothin toimimaan hieman eri tavalla. Minun tarvitsi vain poistaa asentamani ohjelma ja huomata, että bluetoothia voi käyttää myös ilman ko. ohjelmaa. Aikaisemmin sain sen toimimaan Linuxilla, mutta nyt myös Windowsilla. :)
Tietokoneeseen on erilaisia Bluetooth-sovittimia, toisissa on ohjelma mukana, toisissa ei! Jos taas tarkoitat Samsunungin puhelinohjelmaa, niin se kannatta kyllä asentaa. Ohjelma toimii hyvin, ja toimii varmaan nyt sinullakin ongelmitta, kun olet saanut Bluetooth-yhteyden toimimaan. Se ohjelmahan toimii myös USB-kaapelilla, jos niin haluaa. Ohjelman valikostaa vain valitaan haluttu käyttötapa.
Samsungin ohjelma antaa paljon paremmat yhteydet puhelimeesi, kuin pelkkä suora tietokoneyhteys. Ohjelmalla voi siirtaa kuvia, musiikkia, kirjoittaa tekstiviestejä, muokata puhelinmuistion tietoja jne. Jopa äänen pakkaaminen onnistuu.
Muista sammuttaa Bluetooth puhelimest pois päältä, kun et enää sitä käytä. Se kuluttaa virtaa tarpeetomasti, sekä toiset puhelimen käyttäjät voivat "nähdä" puhelimesi. Kuitenkaan toiset puhelimet eivät voi ottaa siihen yhteyttä tietämättäsi, sillä puhelimesi kysyy aina lupaa ennen yhteyttä, sekä PIN-koodia. Yhteys on helppo kytkeä/sammuttaa, kun opettelet toiminnan pikanäppäimet.
- Apua tarvitseva
APUA! itselläni on samanlainen ongelma!! Mutta käytän samsung s5230 puhelinta. Yritän saada bluetooth yhteyttä toiseen puhelimeen mutta en edes pysty saamaan bluetoothia päälle...? Mitä minun pitää tehdä/ostaa.. Minulla on soneran sim kortti, kattaako se samsungia? En oikein tajua.. Toivon että joku osaa auttaa..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745329Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy19510856Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369701Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858518Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03200Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282212- 351597
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261500