Ongelma bluetoothin asennuksessa

Ostin juuri Samsungin puhelimen E2210. Ostin samalla myös bluetooth USB-sovittimen ja ajattelin asentaa sen eilen illalla, jotta saisin puhelimeeni jonkin hienon soittoäänen ja taustakuvan. Asennus onnistui CD:n avulla hyvin ja ilman mitään ongelmia. Vasta, kun ohjelman avulla olisi pitänyt muodostaa yhteys puhelimeen, alkoi tökkiä. Ohjelma löytää puhelimen moitteetta, mutta kun se yrittää ottaa siihen yhteyttä tulee ilmoitus "Palvelun haku epäonnistui." Myös kännykkä löytää tietokoneen, mutta sekään ei saa yhteyttä. Tietokone ilmoittaa verkkoyhteyden toimimattomuuden syyksi, että "verkkokaapelia ei ole kytketty".

Puhelimessa on bluetooth v2.0 ja ostamani laite on v2.1, mutta paketin mukaan sen pitäisi toimia myös v2.0, v1.2 ja v1.1 kanssa. Missähän siis mahtaa olla vika? Tietokoneessa on Windows Xp.

4

1236

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Samsung osaa

      Puhelin on asennettava ns. laitepariksi tietokoneen kanssa. Se tapahtuu tietokoneella ...Käynnistä-valikosta Asetukset, valitsemalla Ohjauspaneeli ja kaksoisnapsauttamalla Bluetooth-laitteet-kuvaketta. Jos tuota Bluetooth-kuvaketta ei ole, niin käytä "lisää laite"-toimintoa ja seuraa ohjeita. Kun asennus on onnistunut, laita Samsungin ohjelma käyttämään Bluetooth:ia. Se tapahtuu "File...Connection.."- valikon kautta.

      • Kiitos kun vastasit! Olit ensimmäinen ja ainoa niin tehnyt (kysyin apua myös muilta foorumeilta ja nörttitutuilta). Sain kuitenkin tänään bluetoothin toimimaan hieman eri tavalla. Minun tarvitsi vain poistaa asentamani ohjelma ja huomata, että bluetoothia voi käyttää myös ilman ko. ohjelmaa. Aikaisemmin sain sen toimimaan Linuxilla, mutta nyt myös Windowsilla. :)


      • Samsung osaa
        Tii.nu kirjoitti:

        Kiitos kun vastasit! Olit ensimmäinen ja ainoa niin tehnyt (kysyin apua myös muilta foorumeilta ja nörttitutuilta). Sain kuitenkin tänään bluetoothin toimimaan hieman eri tavalla. Minun tarvitsi vain poistaa asentamani ohjelma ja huomata, että bluetoothia voi käyttää myös ilman ko. ohjelmaa. Aikaisemmin sain sen toimimaan Linuxilla, mutta nyt myös Windowsilla. :)

        Tietokoneeseen on erilaisia Bluetooth-sovittimia, toisissa on ohjelma mukana, toisissa ei! Jos taas tarkoitat Samsunungin puhelinohjelmaa, niin se kannatta kyllä asentaa. Ohjelma toimii hyvin, ja toimii varmaan nyt sinullakin ongelmitta, kun olet saanut Bluetooth-yhteyden toimimaan. Se ohjelmahan toimii myös USB-kaapelilla, jos niin haluaa. Ohjelman valikostaa vain valitaan haluttu käyttötapa.

        Samsungin ohjelma antaa paljon paremmat yhteydet puhelimeesi, kuin pelkkä suora tietokoneyhteys. Ohjelmalla voi siirtaa kuvia, musiikkia, kirjoittaa tekstiviestejä, muokata puhelinmuistion tietoja jne. Jopa äänen pakkaaminen onnistuu.

        Muista sammuttaa Bluetooth puhelimest pois päältä, kun et enää sitä käytä. Se kuluttaa virtaa tarpeetomasti, sekä toiset puhelimen käyttäjät voivat "nähdä" puhelimesi. Kuitenkaan toiset puhelimet eivät voi ottaa siihen yhteyttä tietämättäsi, sillä puhelimesi kysyy aina lupaa ennen yhteyttä, sekä PIN-koodia. Yhteys on helppo kytkeä/sammuttaa, kun opettelet toiminnan pikanäppäimet.


    • Apua tarvitseva

      APUA! itselläni on samanlainen ongelma!! Mutta käytän samsung s5230 puhelinta. Yritän saada bluetooth yhteyttä toiseen puhelimeen mutta en edes pysty saamaan bluetoothia päälle...? Mitä minun pitää tehdä/ostaa.. Minulla on soneran sim kortti, kattaako se samsungia? En oikein tajua.. Toivon että joku osaa auttaa..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      297
      3588
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      28
      1984
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      44
      1626
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1471
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      86
      1192
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      143
      1159
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1064
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      95
      992
    9. Kannattaa ymmärtää se asia

      että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.
      Tunteet
      210
      834
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      767
    Aihe