Jouluksi Australiaan?

Pukki ja Muori

Olemme Aasiassa asuva pariskunta ja aiomme viettaa n. 2vk loman Australiassa. Ajatuksemme on lentaa Sydneyhin, viettaa siella muutama paiva, sitten ajella rauhallisesti Melbourneen (kayttaen ajomatkaan ehka noin viikon eri paikoissa pysahdellen), Melbournessa jalleen viettaisimme joitakin paivia ennen kuin lentaisimme sielta kotiin.
Olemme nyt ajatelleet ajoittavamme matkan siten etta lentaisimme Sydneyhin juuri ennen joulua, viettaisimme joulun siella. Valipaivat viettaisimme Sydneyn ja Melbournen valilla ja uuden vuoden Melbournessa.
Loytyyko palstalaisilta tietoa - voiko joulun viettaa jarkevasti Sydneyssa? Ovatko "paikat" (=ravintolat, hotellit, kaupat, nahtavyydet) kaikki kiinni jouluna, ja jos niin mitka paivat? Entapa joulun valipaivat, onko Australiassa laittaa liikkeet kiinni valipaiviksi vai pidetaanko ne yleensa auki? Enta loytyyko vinkkeja erilaiseen joulunviettoon Sydneyssa?
Olemme kiitollisia kaikista kommenteista asiaan liittyen!
(Niin ja syy tahan matkan ajoitukseen on se etta silloin tyorintamalta paasee helpommin irtautumaan kun Eurooppa viettaa joulua).

2

449

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sesonkia

      Joulun aika on suurinta turistisesonkia, mm. lennot maksavat huomattavasti enemmän joulukuun puolivälistä tammikuun puoliväliin. Tosin Aasiasta lennettynä en tiedä miten iso hintaero on. Periaatteessa samalla tavalla kaikki on kiinni ja samat päivät kuin täälläkin. Välipäivinä on jo paikkoja avoinna, mutta suurin osa porukkaa on lomalla joten ainakin rannat ovat tupaten täynnä. Australia viettää joulua kuten Eurooppakin.

      • MIR2

        Kylla minun mielestani joulun vietto on paljon huomaamattomampaa juhlana kuin Suomessa.
        Lahjatavaramarkkinat / kaupallisuus ovat tietty melkoiset ennen joulua mutta itse joulu on kuin mika tahansa vapaapaiva.

        Ainakin meilla pain kaupat paikat kiinni vain joulupaivana ja uuden vuoden paivana. Aattoina menevat hitusen aiemmin kiinni. Tapaninpaivana alkaakin alennusmyynti ja se tuppaa olemaan vuoden vilkkain ja rahakkain ostospaiva...

        Tama voi tietty hiukan vaihdella osavaltioittain ja kaupungeittain. Yleisesti ottaen maa on kuintekin sen verran monikulttuuriseksi kehittynyt, etta kovin massiivisella mittakaavalla naita kristillisia juhlallisuuksia ei pideta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      119
      2542
    2. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      44
      1823
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      22
      1622
    4. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      129
      1488
    5. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      68
      1273
    6. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      349
      1196
    7. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      70
      1138
    8. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1035
    9. VIELÄKIN NAURATTAA

      Seurustelua haluais. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      88
      905
    10. 123
      871
    Aihe