Windows 7

ongelma?

Windows 7 on jo saatavana suomeksi, mutta odotan lokakuuta, ostan sen uuden
tietokoneen mukana.

www.windows7.com
Compare Editions
Run many Windows XP productivity programs in Windows XP Mode
Windows 7 Home Premium
Windows 7 Professional Check
Windows 7 Ultimate Check

Ylläolevan tiedon mukaan Windows XP ohjelmat eivät toimi Windows 7 Home Premiumissa. Onko tarkempaa tietoa?

4

761

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Ylläolevan tiedon mukaan Windows XP ohjelmat eivät toimi Windows 7 Home Premiumissa. Onko tarkempaa tietoa? "

      Osa toimii, osa ei. Windows XP Modella toimii paremmin.

      Jos sillä Windows XP yhteensopivuudella on merkitystä niin sitten pitäis ostaa se. Itse kyllä suosittelen uusimaan ohjelmistot kun ne ennemmin tai myöhemmin vanhenee. Ja jos paljon menee softaa uusiksi niin voi olla fiksua unohtaa koko Windows 7 koska sen kanssa joutuu opettelemaan käyttöäkin uudestaan eikä ole standardimallinen ja Windows on noin yleisesti kuolemassa pois.

      Toinen vaihtoehto olisi pysyä nykyisessä koneessa jos se kerran toimii vielä 1-5v ja käyttää niitä Windows XP ohjelmia joita tarvii, vaihtaa ohjelmia vähitellen multiplatform ohjelmistoihin ja ostaa sitten uusi kone jollain standardimallisella käyttöjärjestelmällä niin ei tarvitse niin paljoa murehtia sitä uusien ohjelmien pakkohankintaa aina kun päivittää käyttistä. Windowsissa kun siirrytään 3v päivityssykliin ja yhteensopivuutta vanhaan roskaan pudotetaan pois joka julkaisussa.

      • fotoaja.,

        Mulla on niin vanha kuvankäsittelyohjelma ettei XPeetä ollut vielä keksitty, mutta se toimii kaikissa windowseissa, W7 mukaanlukien.


      • fotoaja., kirjoitti:

        Mulla on niin vanha kuvankäsittelyohjelma ettei XPeetä ollut vielä keksitty, mutta se toimii kaikissa windowseissa, W7 mukaanlukien.

        "Mulla on niin vanha kuvankäsittelyohjelma ettei XPeetä ollut vielä keksitty, mutta se toimii kaikissa windowseissa, W7 mukaanlukien."

        Sitten se kannattaa vaihtaa parempaan. Ei noin vanhoilla mitään tee.


    • itse latasin sen ilmaiseksi msdn:lta. paljon muitakin ohjelmistoja, mitkä maksaa vapailla markkinoilla hunajaa , mutta saa msdn:lta ilmiseksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka tekee näitä aloituksia

      jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa
      Ikävä
      35
      3912
    2. Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot

      Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent
      Maailman menoa
      247
      3429
    3. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      250
      3218
    4. Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?

      Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär
      Maailman menoa
      267
      2487
    5. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      126
      1717
    6. Oot mahtava tyyppi

      En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot
      Ikävä
      26
      1679
    7. Rydmanin nousu sote-ministeriksi on kauttaaltaan irvokas

      Mutta samalla se oli ainut todennäköinen lopputulema. Se myös alleviivaa sitä, mistä tällä hallituksella ja aivan erityi
      Maailman menoa
      246
      1468
    8. Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti

      – Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm
      Maailman menoa
      11
      1305
    9. Harmi, etten koskaan saa tietää

      Olinko vai olenko sun kaivattusi, Jii…
      Ikävä
      120
      1105
    10. viikonloppu lähestyy

      ja tiiän sen jo valmiiks et en pysty olee selvinpäin. oisitpa kieltämässä ja rauhoittamassa minua. en tiedä olisiko sinu
      Ikävä
      19
      1089
    Aihe