Ikää vasta 18 vuotta, olen täysin kokematon näissä asioissa. Tyhmä kysymys, mutta kysyisin, että jos minulla on yksityinen vuokranantaja, jolta asunto on vuokrattu välitysfirman kautta eli vuokrasopimus molemmille, niin mitä tarkoittaa, että vesiennakko on 15€/kk vaikka asuntoon on remontin yhteydessä asennettu vesimittarit? Tarkoittaako se, että vesiennakko maksetaan vuokranantajalle, ja siitä saa palautusta tai lisämaksua, jos vettä on kuluttanut on alle tai yli tuon summan edestä? Jos noin on, miksei vesilaskua käsketty maksaa suoraan toimistossa, kun maksoin vakuuden ja ensimmäisen kuun vuokran? Seuraako laskun viivästymisestä kuluja?
Vastaukset 7
- täti-täti
mahtavat sitten tarkastaa tuon vesimittarin ehkäpä kerran vuoteen, ja tasaavat laskun sitten. Mutta hoidappa nyt ensitilassa ennakko lasku kuntoon.
- eipäeiei
Olen itse asunut vuokralla asunnossa, jossa vesimittari. Noin kerran puolessa vuodessa tuli taloyhtiöltä vuokralaiselle suoraan lasku, joka sitten maksettiin taloyhtiölle.
Kuulostaa hyvin kummalliselta tuo "vesiennakko".- Pienvuokranantaja
Ehkä termi on hieman harhaanjohtava (tai sitten minä ymmärsin väärin).
Jos asunnossa on vesimittari, jonka lukema tarkistetaan kerran vuodessa, vuokralainen maksaa oletettua vesimaksua kuukausittain vuokran yhteydessä (=ennakko). Sitten kun veden kulutus on laskettu, toimitetaan vuokralaiselle tasauslasku todellisen kulutuksen mukaisesti tai palautusta mikäli on maksettu liikaa. Ei tässä pitäisi mitään ihmeellistä olla.
Näinhän homma toimii sähkönkin kanssa.
- Puuromamma
Omakotitaloissa tulee arviolaskuja ja tasauslaskuja. Ei se sen kummempaa ole.
- hhtl
Itse omistan kaksi kaksiota jotka ovat molemmat vuokralla. Molempiin tehty putkirempat ja samalla asennettu huoneistokohtaiset vesimittarit.
Asunnossa 1. huoltoyhtiö lukee mittarit 4kk välein ja isännöinti toimisto lähettää siitä minulle laskun todellisen kulutuksen mukaan. Itse perin vuokralaiselta joka kuukausi vesiennakko vuokran lisäksi. Olen perinyt ennakkoa 20e/kk/asukas. Ja jos 4kk lasku vedestä on ollut 70e olen palauttanut vuokralaisen tilille 10e. Ja jos kulutus onkin ollut 100e olen pyytänyt vuokralaiselta 20e maksua vuoranmaksu tilille. Laskut olen siis itse maksanut ja skannannut vuokralaiselle nähtäväksi, jotta näkee etten kuseta.
Asunnossa 2. tulee minun joka kuukausi maksaa vesiennakkoa talonyhtiölle 15e/kk/asukas. Ja kerran vuodessa talonmies lukee mittarit ja sen perusteella maksan hieman lisää. Itse olen perinyt vesiennakkoa vuokralaiselta 20e/kk/hlö, koska oletan 15e/kk olevan hieman alakanttiin. Jos 12kk vesi lasku on ollut 220e ja josta olen talonyhtiölle jo maksanut ennakkoa 12 x 15e = 180e joudun maksamaan talonyhtiölle vielä extraa 40e. Mutta vuokralaiselta olen perinyt 12 x 20e = 240e joten palautan hänen tililleen 20e.
Noissa vuokralaisten vesilaskuissa on muuten suuria eroja. Minulla on asunnossa 1. parhaillaan 3. asukas vuokralla. Ensimmäinen käytti veteen rahaa vain 10-12e/kk, toinen 35 - 45e/kk ja nykyinen asukas vain 10-12e/kk.
Kulutuksen ero selittyy ilmeisesti sillä että 1. ja 3. asukkaalla ei ollut pyykinpesukonetta ja olivat sinkkuja. Asukas 2. hankki heti pyykinpesukoneen ja pian kvuiohin ilmestyi myös miesystävä joka ilmeisesti vietti paljon aikaa asunnossa.
Itse pitäisin enempi siitä, ettei vesimittareita olisi, ja maksettaisiin vanhan tavan mukaan vesiraha asukas määrän mukaisesti.- sdfghfdsad
Veden kulutus ilmoitetaan tavallisesti kuutiometreinä, ei euroina. Euromäärä kun voi olla mitä tahansa, riippuen taloyhtiön määrittelemästä hinnasta vesikuutiota kohti.
- Anonyymi
Näin oli täälläkin, sopparissa "kulutuksen mukaan", ymmärsin kuitenkin yhden toisen asukkaan puheistakin että vain perusmaksu vuokran yhteydessä.
Tapauskohtainen tietysti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?251935- 128875
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.126665- 54598
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv90575- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 42525
Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko64513Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi299512- 12497
Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v9473Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.36472Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota32451Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51425- 58422
- 41416
S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan9407Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.
Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as27406