Kysymys vuokralaiselta

Tietämätön urpo

Ikää vasta 18 vuotta, olen täysin kokematon näissä asioissa. Tyhmä kysymys, mutta kysyisin, että jos minulla on yksityinen vuokranantaja, jolta asunto on vuokrattu välitysfirman kautta eli vuokrasopimus molemmille, niin mitä tarkoittaa, että vesiennakko on 15€/kk vaikka asuntoon on remontin yhteydessä asennettu vesimittarit? Tarkoittaako se, että vesiennakko maksetaan vuokranantajalle, ja siitä saa palautusta tai lisämaksua, jos vettä on kuluttanut on alle tai yli tuon summan edestä? Jos noin on, miksei vesilaskua käsketty maksaa suoraan toimistossa, kun maksoin vakuuden ja ensimmäisen kuun vuokran? Seuraako laskun viivästymisestä kuluja?

7

14574

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • täti-täti

      mahtavat sitten tarkastaa tuon vesimittarin ehkäpä kerran vuoteen, ja tasaavat laskun sitten. Mutta hoidappa nyt ensitilassa ennakko lasku kuntoon.

    • eipäeiei

      Olen itse asunut vuokralla asunnossa, jossa vesimittari. Noin kerran puolessa vuodessa tuli taloyhtiöltä vuokralaiselle suoraan lasku, joka sitten maksettiin taloyhtiölle.
      Kuulostaa hyvin kummalliselta tuo "vesiennakko".

      • Pienvuokranantaja

        Ehkä termi on hieman harhaanjohtava (tai sitten minä ymmärsin väärin).

        Jos asunnossa on vesimittari, jonka lukema tarkistetaan kerran vuodessa, vuokralainen maksaa oletettua vesimaksua kuukausittain vuokran yhteydessä (=ennakko). Sitten kun veden kulutus on laskettu, toimitetaan vuokralaiselle tasauslasku todellisen kulutuksen mukaisesti tai palautusta mikäli on maksettu liikaa. Ei tässä pitäisi mitään ihmeellistä olla.

        Näinhän homma toimii sähkönkin kanssa.


    • Puuromamma

      Omakotitaloissa tulee arviolaskuja ja tasauslaskuja. Ei se sen kummempaa ole.

    • hhtl

      Itse omistan kaksi kaksiota jotka ovat molemmat vuokralla. Molempiin tehty putkirempat ja samalla asennettu huoneistokohtaiset vesimittarit.

      Asunnossa 1. huoltoyhtiö lukee mittarit 4kk välein ja isännöinti toimisto lähettää siitä minulle laskun todellisen kulutuksen mukaan. Itse perin vuokralaiselta joka kuukausi vesiennakko vuokran lisäksi. Olen perinyt ennakkoa 20e/kk/asukas. Ja jos 4kk lasku vedestä on ollut 70e olen palauttanut vuokralaisen tilille 10e. Ja jos kulutus onkin ollut 100e olen pyytänyt vuokralaiselta 20e maksua vuoranmaksu tilille. Laskut olen siis itse maksanut ja skannannut vuokralaiselle nähtäväksi, jotta näkee etten kuseta.

      Asunnossa 2. tulee minun joka kuukausi maksaa vesiennakkoa talonyhtiölle 15e/kk/asukas. Ja kerran vuodessa talonmies lukee mittarit ja sen perusteella maksan hieman lisää. Itse olen perinyt vesiennakkoa vuokralaiselta 20e/kk/hlö, koska oletan 15e/kk olevan hieman alakanttiin. Jos 12kk vesi lasku on ollut 220e ja josta olen talonyhtiölle jo maksanut ennakkoa 12 x 15e = 180e joudun maksamaan talonyhtiölle vielä extraa 40e. Mutta vuokralaiselta olen perinyt 12 x 20e = 240e joten palautan hänen tililleen 20e.

      Noissa vuokralaisten vesilaskuissa on muuten suuria eroja. Minulla on asunnossa 1. parhaillaan 3. asukas vuokralla. Ensimmäinen käytti veteen rahaa vain 10-12e/kk, toinen 35 - 45e/kk ja nykyinen asukas vain 10-12e/kk.

      Kulutuksen ero selittyy ilmeisesti sillä että 1. ja 3. asukkaalla ei ollut pyykinpesukonetta ja olivat sinkkuja. Asukas 2. hankki heti pyykinpesukoneen ja pian kvuiohin ilmestyi myös miesystävä joka ilmeisesti vietti paljon aikaa asunnossa.

      Itse pitäisin enempi siitä, ettei vesimittareita olisi, ja maksettaisiin vanhan tavan mukaan vesiraha asukas määrän mukaisesti.

      • sdfghfdsad

        Veden kulutus ilmoitetaan tavallisesti kuutiometreinä, ei euroina. Euromäärä kun voi olla mitä tahansa, riippuen taloyhtiön määrittelemästä hinnasta vesikuutiota kohti.


    • Anonyymi

      Näin oli täälläkin, sopparissa "kulutuksen mukaan", ymmärsin kuitenkin yhden toisen asukkaan puheistakin että vain perusmaksu vuokran yhteydessä.
      Tapauskohtainen tietysti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      66
      4454
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      104
      3727
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      108
      3351
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      21
      1906
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      68
      1893
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      87
      1149
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      89
      903
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      110
      851
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      49
      851
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      23
      784
    Aihe