Lisää Hitas-hintoja

Hitas-asuntojen myyntiuudistus aiheuttaa käsittämättömiä epäkohtia, jos asut talossa ,joka on rakennettu 1988-90 et voi myydä asuntoasi kuin alihinnalla.
Monet jotka ovat ostaneet asuntonsa parin viime vuoden aikana kärsivät siten, että 3. vuoden siirtymän jälkeen heidän asuntonsa hinta laskee, vaikka asunto menisi hyvin kaupaksi entiselläkin hinnalla.
Rakennusvuoden aiheuttamia esimerkkejä.
Vesala 37. neliötä yksiö saunalla rv-87 hinta 84 tuhatta euroa.
Vesala 43. neliötä kaksio ilman saunaa rv-88 hinta 69.t
Vesala 2h k sauna 56 neliötä hinta 94. tuhatta rv-88
Vuosaari kallahti 55 neliötä saunalla rv-94 hinta 169. tuhatta.
Esimerkit ovat kaikki myytäviä asuntoja ja 3. vuoden siirtymän jälkeen noiden 88-rakennettujen hinta laskee vielä mainitusta hinnasta.
Uudistus johtaa siis siihen että jos talo on rakennettu esim. 1987 yksiö siinä maksaa miltei yhtä paljon kuin kaksio viereissä 88 rakennetussa talossa.
Käsittämätöntä mutta totta.
Nyt pitäisi kumota koko järjestelmä, koska on tehty noin toisia sortava systeemi.
203708
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Näin on. Jostakin syystä uudistus meni aivan metsään ja on näin ollen purettava. Asiaa ajanut "Hitas-asukkaiden yhdistys" on pettänyt osan asukkaista eikä siitä ole enää viemään asiaa eteenpäin.

Äänestä

Hitas-yhdistys vaikenee täysin esimerkin mukaisista rv. 88-90 väliinputoajista puheenjohtajansa oman edun takia.

Asunnoista on maksettu vielä 2003 sama summa.
Rv. 88 ostanut koki tuhansien eurojen tappion
ja kun rv. 94 ostanut saa 75 tonnin voiton.

Tuo 43 neliötä 69.t menee varmaan pian kaupaksi
mutta kuka hullu maksaa 169.t

Äänestä
  • Päätöksestä ei voi enää valittaa. Valitusaika en mennyt umpeen. Käytännössä päätös tehtiin niin, että valittaminen oli mahdotonta. Käytettävä indeksi julkaistiin saataville vasta valitusajan mentyä ohi, joten päätöksen vaikutukset olivat tiedossa vasta tuolloin. KUITENKIN päätös on tehty huolimattomasti ja on perustuslakia vastaan. Kantelun voi ja kannattaakin tehdä joko oikeusasiamiehelle tai sitten EU-viranomaiselle.

    Äänestä

  • Aivan ,mutta tuo 169. tuhannen hitas sijaitsee aivan meren lähellä ja jos siinä on merinäkymä voi joku maksaakin, hullua tosin koska Aurinkolahdesta saa samalla rahalla uuden omalla tontilla olevan kaksion ja paljon paremmin rakennetun, kuin tuo hitas on, mutta kovaksi on hinta nostettu.

    Äänestä

Hitas-yhdistyksen puheenjohtaja kirjoittaa mm. Itä-helsingin uutisissa ja alueuutisissa, että kateelliset valittavat, hän myöskin väittää jatkuvasti ettei kenenkään hita-asunnon hinta laske, itse olen tarkistanut asian kiinteistövirastolta ja myönsivät että hinta putoaa 3. vuoden jälkeen.
Kun perushinta on pudotettu 10-20 tuhatta alemmaksi kuin ennen ja muilla Hitaseilla nostettu esim. 30-50 tuhatta olet kuopassa aina, ei markkinaindeksi aja kiinni muita se on selvä, koska heidänkin jo ennestään korkea hintansa nousee.
Tästä hyötyivät myöskin ne jotka uudistuksen läpi ajoivat.
Taisteluun!

Äänestä
  • Olet oikeassa muilla kuin v.88-90 rakennetuilla hinnat nousee, jos markkinahinnat nousee. esim vuoden 1990 jälkeen rakennettujen hitasit nousevat edelleen edellyttäen , että hinnat jatkavat nousuaan.Se että jatkuvasti syyttelet leppi-ahoa ja tuot hintavertailua tänne on väärä osoite .Käytä MAHDOLLISTA energiaasi oikeaan osoitteeseen mm. vihreät.sosdem siellä ne päätökset (negatiiviset) on käsittääkseni tehty.itse olen sitä mieltä hitaksesta ,että joutaa purkamaan koko järjestelyn, että voimia ja jaksamista.

    Äänestä

Kannattaako tätä uudistusta vastustaa? Ei tule mitään uudistusta jos tämä kaadetaan! Kannattaisi ennemmin keskittyä koko HITASin romuttamiseen.

Äänestä
  • vaikka olen ikuinen Lenin ihailija ja neuvostoliiton hyvä ystävä niitä aikoja ei saada takaisin.

    Äänestä

KOKONAISUUDESSAAN HIENO HITAS UUDISTUS , MENE SOSSUUN MARISEMAAN!

Äänestä
  • Varmaankin sinulle Päätetty uudistus on hieno, jos omalle kohdallesi olisi tullut asunnon hinnan alentaminen puhuisit toisin, mutta kun on päässä ureaa ei voi muuta kuin ilkkua.
    Sossussa en käy, toisin kuin sinä luuseri.

    Äänestä

  • Nimimerkki "päätetty" annoit hyvän ohjeen. Taidankin lopettaa työt, hakeutua yhteiskunnan elätiksi, enköhän saa sitten kaupungin vuokra-asunnonkin.
    Sitä ennen pistän elämäni ranttaliksi, tuhlaan säästämäni rahat.
    Mitä millään on väliä, kun päättäjätkin ovat noin paskoja? Elämä menee ohi nopeammin kuin arvaakaan.
    Maksakaa veronmaksajat sitten minunkin elantoni, minä hummaan ja nautin elämästä.

    Terv. petetty hitasosakas

    Äänestä

  • Hitas kirjoitti:

    Varmaankin sinulle Päätetty uudistus on hieno, jos omalle kohdallesi olisi tullut asunnon hinnan alentaminen puhuisit toisin, mutta kun on päässä ureaa ei voi muuta kuin ilkkua.
    Sossussa en käy, toisin kuin sinä luuseri.

    En omista hitasta enkä nopeaa, enkä tiedä siitä mitään taidatte olla tosissanne ? anteeksi mielipaha. Sossussa käyn kyllä säännöllisesti! olen tosiaan ikuinen luuseri.

    Äänestä

Huippukallis Hitas-esittely sunnuntaina 21.3 olikohan jotain 15.30-16 hiekkalaiturintie 1 vuosaari 55 neliötä sauna merinäköala ,rv-96 hinta 169 tuhatta, aika kiva hinta ennen 1.3 vastaavasta sai pyytää 8-90 tuhatta.
Aurinkolahdessa saa vastaavia ihan uusia, omalla tontilla olevia samaan hintaan.
ww.psw.fi

Äänestä
  • Tässä huippu esimerkki suomalaiseta väliinputoojasta!!!! (nimim hitas)

    Äänestä

  • Kukaan ei osta tulla hinnalla.Myyjaä saa pudottaa hintaa lähellä alkuperäistä hitas hintaa jos aikoo
    saada kaupaksi

    Äänestä

mun asunnon hitas-enimmäishinta nousi 52 tuhatta erkkaa!!!!!

arvaa naurattaako!!!!

:DDDDDDD

Äänestä

Kaikille niille, jotka eivät vielä tiedä miten hitas toimii se toimii näin:kaupunki määrittelee hitas hinnan , käyttäen yhtenä apunaan markkinahinta indeksiä , se juuri estää aikaisemman kirjoittelijan puhumiset ylihinnoittelemisesta. vuoden 88 -90 hitas ostaneilla kaupat tehty v.88-90 asunnon hinta oli noin 3-4 krt pienempi kuin nk vapailla markkinoilla olevat hinnat eli tästä johtuu v 88-90 hintojen erilaisuus, verrattuna muuhun hitas kantaan joilla hinta oli jo tällöin lähempänä markkinahintaa.summarum:jos hintalaskelmana käytettäisiin yhtäläistä kiinteää kerrointa "ylihintaa" pääsisi "nauttimaan" väärä joukko.asia on sitten erikseen ne joita uudistus ei kohtele oikein on ne jotka esim v2000 osti 88-90 luvun hitaksen näillehän kävi huonosti.toivotaan hitaksen poistumista ja niinhän siinä tulee käymään.kiitos ajastanne.!

Äänestä

Totta, sorrettuja ovat olleet v.79-87 ja 91-2003 alkuperäiset omistajat jotka ostivat asuntonsa näinä vuosina tähän vuoteen 2004 asti.Missä olit silloin mielipiteinesi kanssa ei tainnut pätkääkään kiinnostaa hä? nyt RUIKUTETAAN ja kirjoitellaan ESIMERKKEJÄ hinnoista. kirjoita mieluummin näiden aikaisemmin vuosien vääryydestä , niin ehkä voisit saada hieman laajempaa tukea asiallesi.me v79-87 ja 91-2003 alkuperäist omistajat olemme niitä vääryyden kärsijöita,että ei muutenkiun ETTEENPÄIN......

Äänestä
  • Nim. Sorrettu puhut täyttä potaskaa, mitenkä minä olisin ollut huutelemassa aikana jolloin en edes hitasia omistanut.
    Ostin kovan rahan aikana Hitasin vm-89 ja nyt maksamani kauppahinta pudotetaan, sen johdosta että joku on vuonna 89 saanut asunnon halvalla, täysin epäoikkeuden mukaista.
    Te 79-87 ja 91-2000 hitasin omistajat saatte valtavan arvonnousun nyt, on omituista että jos talo on valmistunut joulukuussa -87 asunnon arvo on 30.tuhatta korkeampi, kuin esim. kesäkuussa -88 valmistuneen asunnon, alkuperäinen ostohinta niissä on ollut kuitenkin miltei sama.
    asia täytyy viedä tutkintaan oikeuskansslerille.

    Äänestä

WESTEND OKT 215 NELIÖÖ 1500 NELIÖN TONTTI ,MERI LÄHELLÄ JUST REMONTOITU LUXUS RV 1996 H:280000EUROA

KONTULA 68 NELIÖÖ KERROSTALO MITÄÄ EI OO TEHTY EI OO OMAA SAUNAA ..HP. 140000EUROA RV 1975

OLEN ALALLE TULLUT SIJOITTAJA ,MITENKÄS NÄMÄ KOHTEET, KUMMAN VALITSISIT?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Asukas kirjoitti:

Hitas-asuntojen myyntiuudistus aiheuttaa käsittämättömiä epäkohtia, jos asut talossa ,joka on rakennettu 1988-90 et voi myydä asuntoasi kuin alihinnalla.
Monet jotka ovat ostaneet asuntonsa parin viime vuoden aikana kärsivät siten, että 3. vuoden siirtymän jälkeen heidän asuntonsa hinta laskee, vaikka asunto menisi hyvin kaupaksi entiselläkin hinnalla.
Rakennusvuoden aiheuttamia esimerkkejä.
Vesala 37. neliötä yksiö saunalla rv-87 hinta 84 tuhatta euroa.
Vesala 43. neliötä kaksio ilman saunaa rv-88 hinta 69.t
Vesala 2h k sauna 56 neliötä hinta 94. tuhatta rv-88
Vuosaari kallahti 55 neliötä saunalla rv-94 hinta 169. tuhatta.
Esimerkit ovat kaikki myytäviä asuntoja ja 3. vuoden siirtymän jälkeen noiden 88-rakennettujen hinta laskee vielä mainitusta hinnasta.
Uudistus johtaa siis siihen että jos talo on rakennettu esim. 1987 yksiö siinä maksaa miltei yhtä paljon kuin kaksio viereissä 88 rakennetussa talossa.
Käsittämätöntä mutta totta.
Nyt pitäisi kumota koko järjestelmä, koska on tehty noin toisia sortava systeemi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu