Ainainen mölinä

Ihmettelen tässä vaan, etten koskaan ole asunu niin meluisassa kerrostalossa kun nyt.Ei hetkeäkään ettei kuuluisi jotain naputusta tömistystä ovien paukutusta ja huutoa.Kerran kuukaudessa menen hotelliin yöksi,että saan edes joskus nukkua rauhassa la/su aamuna ilman mökää, että sitten taas jaksais töissä.Että tämmöstä.
5604
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

jos kerta mekkala noin paljon häirihtee ni kannattaisiko muuttaa kokonaan pois sieltä???

halvemmaks se tulee ku olla hotellissa öitä sillon tällön.....

Äänestä
  • Ei jaksa muutto/asunnon myynti ruljanssia uudestaan ihan heti,pakko vaan kestää....

    Äänestä

kaikki kerrostalot, ainakin vuokratalot, nykyisin. Ihmisillä tuntuu olevan sellainen motto että; yksin tässä asun eikä minun tarvitse ottaa ketään huomioon koskaan eikä milloinkaan ja varsinkaan omassa kodissani.... Siitä sitten seuraa se että kohta ei kukaan välitä muista pätkääkään, kun tuokin niin miksi en minäkin mentaliteetilla mennään. Varsinkin nuorempi väki ottaa noista vanhoista "juopoista" mallia joiden älykkyysosamäärä makaa siellä pullonpohjalla. Sen sitten näkee joka paikassa että "normaali ihmisillä" ei ole olemista kerrostaloissa enää ja tarkoitan tällä varsinkin näitä vuokrataloja. Ne ovatkin oikeita Pirunpesiä tänä päivänä, sinne muuttaa kaikenlainen laitapuolen sakki häiriköimään kuka milläkin tavalla. Säästävät edullisemmassa vuokrassa jotta saavat viinaa, huumeita ja röökiä, muusta viis. Säälittävää porukkaa ovat ei muuta, eikä niitä kukaan jaksa kauaa katsoa joten parasta vaan hakea asuntoa sieltä "parempien piirien" omistamista asunnoista, siellä saattaa olla vielä rauhallista, saattaa.

Äänestä
  • Samaa ryyppäämistä se on vaikka grillillä ja soittovehkeillä on hintaa enemmän ja pihassa komeammat autot.
    Samaa ryyppäämistä vaikka juomat onkin laadukkaampia.
    Nousukaat osaavat ihan samat metkut kuin arava-pelletkin.

    Eli kun suunnittelette muuttoa jollekkin alueelle,käykää ensin tutkailemassa asuinalueita ja kyselemässä ihmisiltä.
    Ihan vaikka kävelemällä pihaan ja juttelemalla ihmisten kanssa.
    Kyllä mummot mielellään kertoo naapureistaa kaiken olennaisen.

    Miksi ostaa sikaa säkissä?
    Ethän osta tomaattejakaan katsomatta onko ne edes kypsiä.
    Asunto on sentään hiukka kalliimpi.

    Saman tempun voi tehdä vuokralle muuttajakin,ei sen puoleen.

    Äänestä

vaan kun se ei ole oma nykyään -osa asuu aivan ilmaisiksi ja hyvin useat maksavat vain osan asumisestaan ja asuminen suomen oloissa on hyvin kallista verrattuna lämpimiin maihin jossa esim, lämmityskustannuksia ei ole lainkaan .
kuinka voi arvostaa tai kunniottaa mitään mitä tulee aina ilmaiseksi?
Mölytään ja asutaan kuin huvittaa säännöistä piittaamatta vielä ihmettelen että kuinka se naapuri nyt valitti bassomusasta...ym...
Rakentamisen tasossa tulisi enemmän kiinnittää huomioita äänieristämiseen jota ei tunnu lainkaan olevan kerrostaloissa joka parantaisi naapuri suhteita

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tytti889 kirjoitti:

Ihmettelen tässä vaan, etten koskaan ole asunu niin meluisassa kerrostalossa kun nyt.Ei hetkeäkään ettei kuuluisi jotain naputusta tömistystä ovien paukutusta ja huutoa.Kerran kuukaudessa menen hotelliin yöksi,että saan edes joskus nukkua rauhassa la/su aamuna ilman mökää, että sitten taas jaksais töissä.Että tämmöstä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu