Tv:n mökkikatselu akulla

Sain jostain traktoripalstalta kaavan akun kestosta jonkin sähkölaitteen yhteydessä:
-Akku on 60Ah ja jännite 12V. Kohde kuluttaa 55W. Jos haluaa tietää kauanko akun virta riittää niin
pitää laskea näin:
60Ah x 12V = 720VAh joka jaetaan 55W:lla, niin tulos on 13,09 tuntia.
116478
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Kaava on sinänsä oikea. Se vaan että akkua ei voi tyhjentää kokonaan. Jos tyhjentää alle 30 % varauksen niin se on kohta entinen akku. Akku ei ole tarkoitettu kertakäyttöön.

Kun kerrot kaavasi tuloksen luvulla 0,7 niin saat sen maksimiajan jonka jälkeen voit ladata akun uudestaan ja akku vielä toimii. Turvallisempaa on kertoa luvulla 0,5.

Äänestä

Laske mun telkkarin katseluaika, itse en nyt ehdi. Tekniset tiedot:
TV: LG 19 tuumaa LCD näyttö digiviritin sisällä, taustavalon säätö. 175€
Akku: 110 ampeeria 12 volttia vapaa-ajan akku, ostettu Kouvolan Motonetistä. 100€?
Invertteri: 150 wattia 12V=230V, hinta 39,95€.
TVeen kulutus: Taustavalo säädettynä pimeässä katseluun TV vie 22 wattia, aurinkoisella 34 wattia (ei täysillä).
Tuohon kulutukseen pitää lisätä invertterin kuluttama sähkö, itse arvioisin 4-6 wattia, joku korjatkoon jos on jotakin muuta.
Jos viitsit laskea niin laita tulokset tänne.

Äänestä
  • No karkeasti noin 60W kokonaiskulutus itselläni (55W 12v 19" töllö) ja 120Ah 12v akulla pääsin lopputulokseen 26 eli 18 h ja mulla kumminkin akku latautuu 65W/12v paneelilla aina viikon tai kaksi jolloin voi huoletta katsella viikonlopun yli ohjelmia pe-su.

    Joten sen se sun voi kestää 15h mutta muuta virrankulutusta ei saa olla paljoa lisänä.

    Äänestä

  • minkä käytit viestin rustaamiseen, olisit ehtinyt laskemaan käyttöajan moneen kertaan...

    Äänestä

  • Tuossa ajassa kirjoitti:

    minkä käytit viestin rustaamiseen, olisit ehtinyt laskemaan käyttöajan moneen kertaan...

    70 luvulla katseltiin automme akulla kesän campingmatkoillamme teltassa mustavalkoista Asaa, jossa oli seinävirtapistokkeen lisäksi 12 voltin liitätämahdollisuus akkuun.

    Senaikaisessa kuvaputkitelevisiossa kuva alkoi laidoilta pienentyä akkuvirran heikentyessä. Joskus oli tiukoilla että auto saatiin käyntiin aamulla kun piti jatkaa matkaa.

    Äänestä

vitun paska. tepon feisbuukki sivulla oli juttu että tää on viisi gee ja minuuha sitä ei laiteta

Äänestä
  • siis tepo veisbuukki seinällä ei sivulla
    saatanan viisgeeläiset

    Äänestä

vitun paskat viisgeeläiset. 55w kyllä viokisyttää rouvan vibraa. Tänne propaanikantaa. kohta ollaan jo neuvostyoliiton pohjois koreassa. vittu

Äänestä
  • näin on. tepo veisbuukkiseinällä oli tästä juttu

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    näin on. tepo veisbuukkiseinällä oli tästä juttu

    ne viä meiltä kaikki naiset

    Äänestä

ookko siä nähäny tuota naapurin rouvan koitilaisen veisbuukkia. Sehä laittoi jotain näistä viisgeeläisten internetti huijauksista- vitun kolmeveeläiset. Pohjoiskorea kukoistaa ku saadaan pyllyn pirjon mattopiika nelejägee

Äänestä

Kommentoi aloitusta


squadr+1 kirjoitti:

Sain jostain traktoripalstalta kaavan akun kestosta jonkin sähkölaitteen yhteydessä:
-Akku on 60Ah ja jännite 12V. Kohde kuluttaa 55W. Jos haluaa tietää kauanko akun virta riittää niin
pitää laskea näin:
60Ah x 12V = 720VAh joka jaetaan 55W:lla, niin tulos on 13,09 tuntia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu