Haalin raskauden aikana kestovaippoja ja tietoa niistä innolla. Kun palasimme kolmipäiväisen vauvan kanssa laitokselta ja aloin käyttää harsoja, huomasin niiden kastuvan tunnissa lutumäräksi kulmasta kulmaan. Villahousut kyllä toimivat kuten pitää, mutta harso ei vain riitä mihinkään. Kun sama toistui muutaman kerran ja totesimme vauvamme vain pissaavan runsaasti, siirryin taskuvaippoihin, mutta nyt vaavin ollessa kahden ja puolen viikon ikäinen, tuntuu, ettei mitkään imut riitä. Kuusinkertainen hamppu-puuvillatrikoo ja sen ympärillä nelinkertainen puuvillafrotee tirsokkaan oman lisäimun kera kastuvat etupuolelta läpimäriksi puolessa tunnissa. Takapuolella on siinä vaiheessa vielä kuivaa, mutta tunnissa pissa leviää osittain sinnekin ja vaippa alkaa vuotaa. Ja tuollainen paketti on jo aika muhkea pikkuisen pyllyn ympärillä :-) Hyvin imevää mikrokuitua olen myös kokeillut tuon hampun ympärillä, ja erimallisia taskuvaippoja, mutta yhtä laihoin tuloksin. Vaippa vuotaa tunnissa, ja sitä ennen kaikki imut ovat kastuneet sisältä lähes kulmia myöten, joten ongelma ei ole vaipan istuvuudessa ainakaan pääosin. Vaikka se pitäisikin, se olisi pian täysin märkä sisältä, ja märän tuntuinenkin kuivaliinakankaasta huolimatta. Poika kyllä syö runsaasti. Laitoksellakin jo toisena päivänä 30ml syöttökerralla, vaikka jossain luki että toisena päivänä vauva syö 5-15ml per syöttö. Tämänhetkisistä määristä minulla ei ole tietoa kun imetän, mutta isoja ne ovat. Laitanko kestot kierrätykseen samantien, vai onko jollakulla vielä jotain vinkkiä antaa?
Kestovaippoihin pettynyt
2
531
Vastaukset
- ....
Moi,
kestoilu on musta hankalinta just pikkuvauvalla. Mä en myöskään koskaan saanut harsoja toimimaan, ja tuossa pikkuvauvavaiheessa taskuvaipat vuotivat aina. Parhaiten toimi sisävaippa kuori -yhdistelmä, ja luulisin että tähän on kaksi syytä:
-vastasyntynyt pissaa paljon suhteessa kokoonsa, toisin sanoen on vaikea saada tarpeeksi imua siihen pienen pepun ympärille ja jalkojen väliin
-vastasyntyneellä on aika ruipelot jalat ja vaippaa on vaikea saada istumaan hyvin.
Meillä noi taskut alkoivat toimia ihan hyvin sitten muutaman kuukauden jälkeen, mutta alussa tosiaan ei toivoakaan. Voisin sulle suositella sisävaippoja, joissa on vielä tasku lisäimuille, esim. Hilivinksis:
http://www.sannanni.com/Verkkopuoti/hilivinksis-neppi-varastossa-p-136.html
Ja muista myös, että vaippojen ja imujen imukyky paranee pesujen myötä, usein sanotaan kai että 10-15 pesua niin saavutetaan se "suunniteltu" imukyky. Ja ethän missään nimessä käytä huuhteluainetta tai zeoliittia/valkaisuainetta sisältävää pesuainetta? Noi tukki imut ja sitten vaippa ei ainakaan pidä.- ...
Kiitos vastauksesta, ehken sitten vielä luovuta :) Imut mulla on kyllä sisäänajettuja enkä ole niitä tukkinut, mutta pissamäärä vain on valtava. Veljen vauvalla käytettiin vielä kaksikuisena harsoja. Luin kyllä muualtakin, että taskut huonoja pienillä. Tosin osa noista on ihan ollut istuvia ja kuten sanottu, imut vain kastuvat tunnissa läpi, vaikka vauvan pylly on pakattu sellaiseksi palloksi, että selällään maatessa on pää reilusti peppua alempana ;-D Jatkan siis kokeiluja kun ukkeli vähän kasvaa. Ja noita sisävaippoja voisi tietysti testata myös.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rukoilimme Länsimuurilla 2000 vuoden jälkeen, Jumalamme oli antanut meille kaiken takaisin
Western Wall, In our Hands. 55th Para. https://www.youtube.com/watch?v=u4BJAppyCSo https://en.wikipedia.org/wiki/55th_232473Kerro kaivattusi
Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.531773Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup111124Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.
Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu2981044- 259982
- 146893
- 56864
Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.110769Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?
Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua9757- 46745