Hierojia valmistuu erilaisista oppilaitoksista vuosittain todella paljon, alalta poistuu myös huomattava määrä väkeä sen takia "ettei ala sopinut" itselle. Fakta on se, että useimmat poistuvat alalta sen takia, että aloittaminen koetaan liian vaikeaksi ja hierojan työstä ei saa sellaista elintasoa kuin haluaisi tai olisi toivonut.
ONGELMIA JOITA JOKAINEN ALOITTAVA HIEROJA ON VARMASTI MIETTINYT?
Isoin ongelma varmasti mihin ei hierontakouluissa riittävästi puututa on se, että mistä ensimmäiset asiakkaat? Mitä jos muutat paikkakunnalle, josta et vielä tunne ketään? Miten aloitat hierojana työskentelyn jos rahaa ei ole? Jos hyppäät täysipäiväiseksi hierojaksi niin talous ei kestä odotella asiakkaita kovinkaan pitkään, oman työn ohella ei ehkä koskaan tule panostettua asiakashankintaan oikealla tavalla?
KYSYMYKSIÄ JOIHIN JOKAINEN ALOITTAVA HIEROJA TOIVOISI VASTAUKSIA?
- Onko hierojan työ kannattava ammatti?
- Miten hankin uusia asiakkaita ja saan asiakkaat pysymään?
- Miten jaksan tehdä hierojan työtä?
- Miten pystyn aloittamaan ja markkinoimaan jos siihen ei ole rahaa käytettävissä?
Toivoisin, että tähän ketjuun vastaisi aloittelevat hierojat mietteinensä ja jo kokeneet hierojat jotka ovat saaneet homman hyvin käyntiin... Ajatusleikkinä siis: Olet valmistunut hierojakoulusta ja jättänyt koulun ja edellisen työsi, Sinulla on 90 päivää aikaa rakentaa hieronnasta itsellesi päätöiminen ammatti... mitä tekisit?
Jos saisit valmiina tällaisen systeemin niin olisiko se Sinusta hyödyllinen omalle hierojauran aloituksellesi?
90 päivässä täysipäiväiseksi hierojaksi?
4
1434
Vastaukset
- hieroskelija
meille sanottiin koulussa lähinnä, että suusta suuhun menetelmä on parasta mainosta, että asiakkaat kertoo hyvistä kokemuksista eteenpäin ja suosittelee... ja että täysipäiväisen klinikan kasvattaminen vie n. 1.5 - 2 vuotta aikaa että asiakkaita alkaa riittämään tarpeeksi. Tuntuu vain, että tällaisena aikana ainakaan uudet ihmiset ei kovin helpolla lähe kokeilemaan hierontaa.
- koulutettu hieroja :)
alkavan ongelma??? Ei siis pelkästään hierojaksi valmistuvan...
Itse opiskelin ensin juuri tuon 90 päivää (hieronta akatemiassa) vuoden kuluttua lähdin suorittamaan ammattitutkintoa ja nyt olen muutaman vuoden ollut koulutettu hieroja.
Ehdottomasti paras mainos on ollut tuo PUSKARADIO!!! lehdissä yms. toki kannattaa markkinoida, mutta paras mainos ikinä on tyytyväisen asiakkaan tekemä mainostyö! ja mikä parasta se on ilmaista mainosta :)
Itselläni on työtausta vuosikymmeniltä juuri terveydenhuoltoalalta, joten kipeät, sairaat yms asiakkaat ovat tuttu juttu ja juuri sitä pidän omalla kohdallani rikkautena :) asiakaspalvelu ja vaitiolovelvollisuus on ne valttikortit joilla on "helppo ja hyvä pelata", jos nuo on kohdallaan AIDOSTI, saat asiakkaita ja tyytyväisiä sellaisia! "kätesi puhuvat enemmän kuin sata sanaa", nimittäin jo hierojan otteista pystyy asiakas lukemaan teetkö työtä mielelläsi ja "sydämelläsi" , oletko epävarma siitä mitä teet jne.
On totta, että ns. "oman" asiakaskuntansa hankkiminen vie aikaa... ellet lähde polkemaan hintoja ja tekemään ns. liukuhihna hierontoja tai muita.... klassiseen hierontaa kuulumattomia juttuja... Mutta itse ainakin olen sitä mieltä, että hitaasti hyvä tulee eli lähes jokainen hyvin hierottu asiakas tulee takaisin ja monesti vielä puskaradion kautta tuottaa uusia asiakkaita. Maltti on valttia! Ja ainahan sen hierontatyön rinnalle voi keksiä muutakin kun moni kuitenkin yrittäjäksi lähtee :) näin pystyt turvaamaan "tasaisen" tulon itsellesi... - kuppariakka
koulutettu hieroja :) kirjoitti:
alkavan ongelma??? Ei siis pelkästään hierojaksi valmistuvan...
Itse opiskelin ensin juuri tuon 90 päivää (hieronta akatemiassa) vuoden kuluttua lähdin suorittamaan ammattitutkintoa ja nyt olen muutaman vuoden ollut koulutettu hieroja.
Ehdottomasti paras mainos on ollut tuo PUSKARADIO!!! lehdissä yms. toki kannattaa markkinoida, mutta paras mainos ikinä on tyytyväisen asiakkaan tekemä mainostyö! ja mikä parasta se on ilmaista mainosta :)
Itselläni on työtausta vuosikymmeniltä juuri terveydenhuoltoalalta, joten kipeät, sairaat yms asiakkaat ovat tuttu juttu ja juuri sitä pidän omalla kohdallani rikkautena :) asiakaspalvelu ja vaitiolovelvollisuus on ne valttikortit joilla on "helppo ja hyvä pelata", jos nuo on kohdallaan AIDOSTI, saat asiakkaita ja tyytyväisiä sellaisia! "kätesi puhuvat enemmän kuin sata sanaa", nimittäin jo hierojan otteista pystyy asiakas lukemaan teetkö työtä mielelläsi ja "sydämelläsi" , oletko epävarma siitä mitä teet jne.
On totta, että ns. "oman" asiakaskuntansa hankkiminen vie aikaa... ellet lähde polkemaan hintoja ja tekemään ns. liukuhihna hierontoja tai muita.... klassiseen hierontaa kuulumattomia juttuja... Mutta itse ainakin olen sitä mieltä, että hitaasti hyvä tulee eli lähes jokainen hyvin hierottu asiakas tulee takaisin ja monesti vielä puskaradion kautta tuottaa uusia asiakkaita. Maltti on valttia! Ja ainahan sen hierontatyön rinnalle voi keksiä muutakin kun moni kuitenkin yrittäjäksi lähtee :) näin pystyt turvaamaan "tasaisen" tulon itsellesi...Miksei hieroja voisi ottaa lainaa niinkuin muutkin yrittäjät? Yrityksen käynnistäminen vaatii rahaa ja kärsivällisyyttä.
Tee työsi hyvin, niin puskaradio toimii.
Suhtaudu firmaasi kuin yrittäjä, valitettavan moni hieroja ei tajua tätä. Ajatellaan, että mikään ei saa maksaa mitään.
Erotu joukosta; tee itsestäsi mieleenpainuva paremmalla palvelulla kuin muut.
Älä tee rutiinihierontoja, kuuntele asiakastasi, ole kiinnostunut juuri tämän asiakkaan vaivoista ja pyri saamaan niihin apua. Kotihoito-ohjeita arvostetaan.
Älä vastaa puhelimeen asiakkaan aikana, arvosta maksavaa asiakastasi.
Ekat kaksi vuotta teet töitä kun niitä on, myös illalla ja viikonloppuisin, keikkahommia työpaikoille, kotikäyntejä.
Ole esillä: ilmoitustauluilla, paikallislehdissä, messuilla jne.
Ole kärsivällinen, asiakaskunnan saaminen ja sen pitäminen on pitkän ajan työ.
Kouluta itseäsi jatkuvasti. Tarjoa asiakkaille monipuolista osaamista.
Uskalla heittää itsesi peliin ja persoonasi.
Asiakas maksaa palkkasi, ota se huomioon.
Tee asiakaspalautekyselyitä ja pyri kehittämään toimintaasi.
- Beeata
Hei! Olen hvvaeillut lähteväni opiskelemaan hierojaksi. Minulla on lähihoitajan ammatti takana ja työpaikkakin vakituinen. Onko täällä ketään joka tekee oman työn ohella hierontaa? Nykyisessä työssä teen aamua ja iltaa ja myös viikonloppuja. Tavoitteeni olisi, että voisin vapaa ajallani ottaa oman jaksamiseni mukaan asiakkaita. Onko kellään kokemuksia siitä miten tämmöistä rumpaa pyörittää. Pidän nykyisestä työstäni, mutta en koe saavani siitä tarpeeksi haasteita. Joskus myöhemmin sitten myös kokopäiväinen hierojan työ kiinnostaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1507870Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?1007320Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit317212Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t216868Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle
Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht26706Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t756374Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv236134Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1126122Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?475478Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa845390