Kyllä Toyota kuuluu luokkansa turvallisimpiin kuten uusi avensis 5 tähteä ja uusi piste ennätys 34 osoittaa. Corolla (2003) sai 4 tähteä vaikka ei ollut edes kyseisessä mallissa sivuturvatyynyjä!! ja sama Yariksen (2000) kanssa 4 tähteä ilman sivuturvatyynyjä(!!) ja maininta:
The Yaris lost no points in side impact which is remarkable for a car without side airbags.
The Yaris is a safe and strong small car with an all-round performance
http://www.euroncap.com/content/safety_ratings/details.php?id1=1&id2=74
The Yaris lost no points in side impact which is remarkable for a car without side airbags.
The Yaris is a safe and strong small car with an all-round performance
http://www.euroncap.com/content/safety_ratings/details.php?id1=1&id2=74
Vastaukset 6
Vanhimmat
Suurella osalla -95 tai vanhempi corolla,
josta järkevät yrittävät nyt kolaritestin
vuoksi eroon hinnalla millä hyvänsä.
Onnea omistajille.
Luulen että nyt -95 hinnat alle 1000e, jos kukaan edes sitä sillä huolii.
ota mikä vaan muu merkki samasta luokasta -90-96 ja vertaa testin tuloksia!! kaikki ovat aivan yhtä turvattomia/turvallisia! Totuus vain on, että Toyota kestää joten sitä voi pitää kauan! Puolet -90-95 vuosimallin autoista on jo romiksella mutta Toyota jatkaa matkaa!
Mitä uudempi auto sitä turvallisempi ja siksi on hieno asia, että uusia autoja myydään Suomessa nyt ennätyksellisen paljon. Ja näistä uusista autoista myydyin on eräs merkki!! tiedätkö mikä ja miksi?? turvallisuus on vain yksi osa LAATUA!
Avensis jakaa pistemäärän (34) Renault Lagunan ja Scenicin kanssa. Eniten pisteitä näissä testeissä on saanut Renault Espace (35) eikä Avensis.
Pienemmässä luokassa Meganella 5 tähteä. Suuremmassa Vel Satiksella 5 tähteä.
Rellu on ihan ok. auto, silloin kun se toimii. Tahtoo vain seistä korjaamolla ja tienposkessa useammin, kuin ajossa. Saksassa eniten tielle jättänyt auto.
ADAC:in tilastojen mukaan - jos olisit jäsen, näkisit tämänkin selvityksen - eniten tielle jättöjä oli Golfilla/Boralla ja Astralla. Näin kun otetaan huomioon autolla ajetut kilometrit. Megane olit hyvää keskikastia tiellejätöissä ja Laguna keskitasoa parempi.
miten voi ihminen ottaa auton noin henkilökotaisesti.