Meillä tullut nyt ongelmaksi yöheräily, eli meidän poika heräilee öisin. Ennen nukkunut todella hienoja yöunia (9 tuntia putkeen). Nukkuu omassa sängyssään aamuun (klo 6) saakka, tosin nyt alkanut heräämään klo 2 ja on sitä mieltä että nyt on aamu. Nukahtaa onneksi kun laittaa tutin tai jos ei jatka, niin sitten pakko ottaa väliin nukkumaan jos jatkaa meluamista=kälättämistä. Nukkuu välissä pari tuntia ja sitten vaatii vellin (sen saanut joka aamuyö) ja sen jälkeen nukkuu taas vaan sen vajaan pari tuntia. Poika oppinut äskettäin ryömimään ja osittain konttaamaan, eli voiko tuo oppiminen vaikuttaa myös yöuniin? Miten saada taas rytmi normalisoitumaan?
Ongelmana 7kk yöheräily, vinkkejä kaivataan!
Mammaliini09
21434
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
johtunee tuosta liikkumisen oppimisesta! Meillä myös saman ikäinen poika hulinoi taas öisin ja kuvittelee aamukahdelta että on aamu. Alkaa jutella mahdottomasti silmät kirkkaina. Vaihe on ohimenevä ja palautuu itsestään! Se on yksilöllistä kuinka pitkään kukin lapsi hulinoi.. voi loppua muutamassa yössä tai kestää viikkoja..
Eipä tuohon ole muuta ratkaisua, kuin tehdä se, mikä toimii. Itse tiedätkin jo vastauksen, mitä kannattais tehdä - eli teillä väliinotto auttaa saamaan pian unesta kiinni. Tuo yöheräily on normaalia 2 vuotiaaks saakka, joten älä pety, jos heräilyt vain jatkuvat ja jatkuvat. Tärkeintä on löytää ne toimenpiteet, joilla vauvan saa tainnutettua takas unten maille - ja tietenkin mahdollisimman nopeasti. Ei ole olemassa oikeaa tai väärää tapaa eikä oikeaa tai väärää nukkumispaikkaa - teidän pitäis löytää se tyyli mikä toimii parhaiten. Mutta sinuna mä ottaisin sen vauvan heti ensiheräämisen merkeistä väliimme, ennenkuin ehtisi kunnolla edes herätä mölyämään. Siihen voisi nukahtaa pian uudelleen. Lisäksi luultavasti tekisin pinnasängystä sivuvaunun ja kokeilisin myös, riittäisikö pelkkä itsensä makuulla hiluttautuminen vauvan lähelle ja käden painaminen vauvan päälle ja tutin anto. Sivuvaunun kanssa ei tarvitsisi nousta jalkeille. Ellei tartte lähtee lämmittää vellipulloa. Ainakin meidän kokemuksella mahdollisimman nopea reagointi vauvan heräämiseen auttoi, sillä silloin vauva nukahti minuuteissa uudestaan, koska ei joutunut heräämään täydellisesti. Me nukuimme koko yön tosin vauvan vieressä. Tai siis vauva nukkui parisängyssä seinän puolella (parisänky työnnettynä seinään). Liikkumaan oppiminen vaikuttaa, mutta myös alkava eroahdistus. Jos vauva herää yöllä ja huomaa olevansa yksin, hän voi hätääntyä ja huutaa saadakseen teidät lähelleen. Ja tuo eroahdistus voi kestää 2 vuotiaaksi myös. Eli kokeile nyt eri tapoja, vaikka mun mielestä sä jo toimit niinkuin parhaaksi koet. Mitään yksiselitteisiä keinoja ei ole siihen, millä vauvan heräilyt saisi loppumaan.