Australiassa asuvat: shoppailu

opsa

Shoppailu...niiiiiiin paljon paikkoja ja putiikkeja mihin mennä ja mistä ostaa. Mutta en Suomessakaan ikinä tykännyt shoppailusta..ja varsinkin täällä sen tuntuu typerältä kun ei tiedä paikkoja ja aina uuteen paikkaan mentäessä ei tiedä mitä hintaluokkaa tavara on. Jos joku sattuisi tietämään jotain online-vaate(yms)kauppoja??

6

1216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MIR2

      ...kysymystasi niin voit saada kelpo vastauksenkin.

      Vaatteita myydaan marketeissa (K-Mart, Target, BigW), tavarataloissa (Myer, David Jones), t-paitoja yms halpakaupossakin (Grazy Clark, Dollars & Sense), matkamuistokaupoissa, retkeilykaupoissa (Anaconda, Mountain Design, K2), urheilukaupoissa (Rebel Sports, A-Mart All Sports), vaatekaupoissa (Colorado, Just Jeans, Cotton On, jne), ja merkkiliikkeissa.
      Hintahaitari: t-paita / toppi $5 - $100, shortsit $10 - $100, varvastossut $10 - $100, lenkkarit $30 - $300, lierihattu $50 - $200.

      Ehka helpompaa on suunnata isoon ostariin ja kayda siella vahan niita kauppoja lapi. Saat tuntumaa tarjontaan ja hintaasoon.
      Westfield'illa on yleensa suurimmat ja monipuolisimmat ostarit ja heidan sivuillaan on luettelot kaupoista, joita kussakin paikassa on. www.westfield.com.au

      • ...

        Huomasin tekstistäsi, että onko Ausseissa tosiaan noita jenkki marketteja kuten K-Mart ja Target??


      • brucie
        ... kirjoitti:

        Huomasin tekstistäsi, että onko Ausseissa tosiaan noita jenkki marketteja kuten K-Mart ja Target??

        Onpa hyvinkin. Löytyy myös 7-Eleven, Krispy Kreme, KFC, Domino's Pizza ja monia muitakin jenkeistä tuttuja brändejä.


      • uncle sam
        brucie kirjoitti:

        Onpa hyvinkin. Löytyy myös 7-Eleven, Krispy Kreme, KFC, Domino's Pizza ja monia muitakin jenkeistä tuttuja brändejä.

        ihan tosiko?
        kaikki nuo jenkki brandit?paratiisi!
        viela kun loytys mcdonalds...


      • ...
        ... kirjoitti:

        Huomasin tekstistäsi, että onko Ausseissa tosiaan noita jenkki marketteja kuten K-Mart ja Target??

        Siistia! Itse asuin Jenkeissa muutaman vuoden, mutta en kuvitellut etta niita kauppoja loytyisi muualtakin. No, en ole viela Ausseissa kaynyt, mutta silti. Tietenkin noita kauppoja ei varmaan loydy joka paikasta, varmaan vain isoimmasta/isoimmista kaupungeista?


    • jadessa....

      Entäs ketjuliikkeet? Netin mukaan esim. Zara ja Mango ei ylety Australiaan, vaikka muun maailman ovat vallanneet? Entäs paikalliset ketjuliikkeet? Niinkuin Gina Tricot pohjoismaissa ja Vila jne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      62
      6745
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      66
      6538
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      143
      5380
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      50
      4373
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4049
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3590
    7. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      37
      3048
    8. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2859
    9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      62
      2701
    10. Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....

      Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta
      Maailman menoa
      35
      2213
    Aihe