fps lag.. kaikkea koitettu - ei apua

d:(|)

Eli olen ennenkin kirjoitellut tänne tästä asiasta mutta toimivaa ratkaisua en ole saanut.
Ongelmana on fps:n raju hyppely pelatessa, pelillä/asetuksilla ei väliä.

tietokoneen osat: emolevy gigabyte ga-ep35-ds3. prosessori intel e8400 450w corsair, 2g muistia - a-data. evga 8800gts 256mb. eli tuolla paketilla pelasin pelejä hyvällä fps:llä kunnes yhtäkkiä pelit alkoivat tökkiä (fps) -> katsoin prossun lämpötiloja, lämmöt pelatessa 70'c ostin uuden tuulettimen nyt lämmöt pelatessa 50'c sekä ostin uuden näytönohjaimen, ati radeon 4870 512mb. sekä vaihdoin muistin uusiin 2x2g a-datan tikkuihin sekä uuteen 700w virtalähteeseen, koitin myös nviadian gtx260 512mb:tä - ongelma jatkui.

softapuolelta olen koittanut aukaista portteja ja ottaa palomuuria/virusohjelmaa pois päältä ja vaihtaa toiseen. on formatoitu ja eheytetty ja asensin sp3 (xp) näistä ei apua. uusimmista ajureistakaan ei ole ollut apua. myös bios on resetoitu. taustaprosesseja on päällä max 40. pelatessa, pelaan multiplayeriä ja nettiyhteys on 8/1m ja asun n.2km keskusta joten netin takia se ei voi lagittaa, olen myös koittanut 2 eri modeemia ja jopa eri puhelinpistokkeita.

olen myös koittanut tuota teidän suosittelemaanne Gameboosteria tuloksetta.. no bluescreeniä se heitti ja kone kaatu. olen myös laittanut tehtävienhallinnasta "virrat täysille" ja teidän ehdottamanne cpu eistin pois päältä.

3d06: 13310 pts

Vielä kerran tietokoneen osat:
gigabyte ga-ep35-ds3. prosessori intel e8400. 700w ocz, 4g muistia - a-data. nvidia gtx260 512mb

1

192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paljon se heittelee? nimittäin tuo heittely on ihan normaalia, jos se on jossain parin kolmenkymmenen rajoissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      64
      1790
    2. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      14
      1682
    3. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      136
      1258
    4. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      126
      1145
    5. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      83
      807
    6. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      162
      741
    7. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      168
      721
    8. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      412
      652
    9. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      582
    10. Tajuan kyllä

      että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa
      Ikävä
      52
      535
    Aihe