cavalierin hinta?

kyselijä...

Mielenkiinnosta kyselen että paljonko olette maksaneet cavalierin pennuista viime aikoina? Mikä vaikuttaa hintaan? Usein näkee myös ilmoituksissa että värivirheelliset myydään halvemmalla, kuinkakohan paljon niistä yleensä sitten saa alennusta?

Hinta ei ole este koiranpennun hankinnalle ja jatkuvat kulut koiranoston jälkeen on tiedostettu/tarkoin harkittu mutta olisi hyvä tietää missä hintaluokassa ovat nykyisin.

5

452

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -cavalierin omistaja-

      cavalierin hinta on sellanen joillain kenneleilla siinä 1300-1400 välillä mutta useilla on sitten sellanen 1000e eteen päin. ja ei rekisteröidyt ovat yleensä nykyään 800 e ja väri virheestä vähennetään yleensä 100-200e. sitten on niitä esimerkiksi. napatyrä (ei ole paha asia) niin siitä ei aina vähennetä rahaa ja tarvittaessa jos se joudutaan leikkaamaan se keneltä olet sen ostanut maksaa sen. sitten on purenta vika siitäkin vähennetään siinä 100-200 paikkeilla.

      • kyselijä...

        kattavasta vastauksesta... Ajattelinkin että varmaan noissa luokissa hinnat pyörii. tuollaisesta napatyrästä en olekaan kuullut mainittavan aikaisemmin! pitääkin tutustua hiukan enemmän myös kyseiseen asiaan. Cavalierien muihin yleisiin sairauksiin olen koettanut tutustua jo ennakolta riittävästi ettei mitään tule liian suurena yllätyksenä. :)

        Jos jollain muulla on sanansa sanottavana vielä kyseiseen aiheeseen, luen mielelläni monia näkemyksiä asiasta :)


      • kaksi koiraa
        kyselijä... kirjoitti:

        kattavasta vastauksesta... Ajattelinkin että varmaan noissa luokissa hinnat pyörii. tuollaisesta napatyrästä en olekaan kuullut mainittavan aikaisemmin! pitääkin tutustua hiukan enemmän myös kyseiseen asiaan. Cavalierien muihin yleisiin sairauksiin olen koettanut tutustua jo ennakolta riittävästi ettei mitään tule liian suurena yllätyksenä. :)

        Jos jollain muulla on sanansa sanottavana vielä kyseiseen aiheeseen, luen mielelläni monia näkemyksiä asiasta :)

        Meillä on koiralla napatyrä. Ei se mitään ongelmaa ole koskaan aiheuttanut. Korjattiin juuri muun leikkauksen yhteydessä, kun oli hyvä tilaisuus. Eli Napatyrä on kaikilla roduilla suhteellisen yleinen vaiva, ja valtaosa niistä on täysin harmittomia, lähinnä kosmeettisisa haittoja. Niitä esiintyy ihmisilläkin, eikä niitä kovin herkästi aleta korjailemaan.


    • Cavatyttö

      Cavapoika maksoi 1200 euroa. Suku vaikuttaa hyvinkin hintaan, koska pojan isä oli muistaakseni monenkin maan muotovalio > uroksen omistaja perii astutusmaksun sekä joka pennusta muutaman satasen.

      Värivirheet tosiaan vaikuttaa, sekä koiran terveys. Esim. jos ottaa uroksen ja olikohan 1 -ikävuoteen mennessä jos ei kivekset laskeudu niin koirasta saa alennusta, koska sitä ei voi käyttää näyttelyissä taikka pennuttaa.

      Lopultahan ostohinta on ihan murto-osa koiraan menevästä rahasta. Nimimerkillä Onkokemusta :P

      • kyselijä...

        Eli otimme erääseen kasvattajaan yhteyttä ja hänen pentunsa maksavat 1300 € ja alennusta saa värivirheistä yms. Onko tämä mielestänne liian paljon? Omasta mielestäni hinta on hiukan korkeahkossa päässä mutta mieluummin maksamme hiukan enemmän terveestä suvusta ja toivomme että meidänkään pentumme ei liikoja sairastelisi kuin että pentu olisi halpa ja sitten lääkärikuluihin menisi monta kertaa enemmän kuin mitä kalliin pennun hinta olisi ollut. Oletteko samaa mieltä asiasta?

        Kannattaako omistajalta kysellä että mikä vaikuttaa hintaan vai loukkaantuvatko kasvattajat helposti moisesta? En haluaisi että hän saa sellaisen käsityksen että kaikki on kiinni rahasta, haluaisin vaan tietää mitä saamme rahojemme vastineeksi... En todellakaan haluaisi myöskään kuulostaa siltä että koira on pelkkä hyödyke, mutta mielestäni olisi ihan mukava saada tietää mihin hinta perustuu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      146
      1348
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      39
      936
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      685
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      610
    5. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      597
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      588
    7. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      26
      579
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      17
      563
    9. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      557
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      543
    Aihe