Eli mikä noissa pikkipatruuna-aseissa on toiminta systeemi, niissähän taitaa olla iskuri, lyökö se keskelle vai johonkin hylsyn reunaan? Näissähän taitaa olla jo ihan hylsyt? Muutakin tietoa saa laittaa, olen vähän kiinnostunut noista, ovat niin upean näköisiä.
Vastaukset 2
- apinakapinakiipesipuuhun
Ns. piikkipatruunat ovat pitkälti nykyisien hylsyllisten patruunoiden edeltäjiä. Kuten kaikki tietävät, ennen piikkipatruunoita ampuma-aseet olivat musketteja, joissa aseeseen erikseen ladattiin ruuti ja luoti. Muskettien aikakaudella (n. 1400-1800 -luvuilla) aseet pysyivät hyvin pitkälti samanlaisina. Ainoa asia mikä pyssyjen kehityksessä kulki eteenpäin, oli aseen laukaisujärjestelmä. Ensimmäisissä musketeissa laukaisu tapahtui kytevän "luntun" avulla. 1600-luvulla musketteihin kehitettiin ratas-mekanismilla tapahtuva sytytys; ja vähän myöhemmin piikiven avulla tapahtuva sytytys. Viimeisimpiin musketteihin (1700-luvun lopulta alkaen) kehitettiin erillisen nallin avulla tapahtuva ruudin sytyttäminen.
1800-luvun alkupuolella joku neropatti keksi sitten, että nallia voitaisiin myös hyödyntää sellaisen aseen tekemiseen jossa kaikki ampumiseen tarvittavat ainesosat (ruuti, luoti ja nalli) olisivat samassa paketissa. Näin syntyi sitten ensimmäinen modernin kaltainen patruuna. Nallilukkoisissa musketeissa oli sytytys tapahtunut siten, että aseen iskuri oli lyönyt yläkautta ammuksen päälle asetettua nallia. Tätä mekanismia käytettiin myös ensimmäisissä varsinaisissa patruuna-aseissa.
Patruunan kannassa oli sivulle päin törröttävä piikki, johon aseen iskuri yläkautta löi. Piikkipatruuna aseet jäivät varsin vähälle käytölle, koska pian niiden keksimisen jälkeen keksittiin nykyisen kaltainen patruunamalli, jossa iskuri lyö keskellä patruunan kantaa olevaan nalliin.
Piikkipatruuna aseet olivat varsin epäkäytännöllisiä ja vaarallisia nykyisiin aseisiin verrattuna. Aseen lataaminen tuli tehdä niin, että patruunan piti mennä aina juuri oikein päin patruunapesään. Piikkipatruunat olivat myös vaarallisia, koska esim. maahan pudotessaan piikki saattoi helposti napsahtaa kiveen tai vastaavaan, ja räjäyttää patruunan. - frispii
Jos olet kiinnostunu,niin lue otsikko rapo
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja2931185Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "2941071Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔50928- 106899
- 101849
- 78843
- 108712
- 64578
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh2561Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh11518