Piikkipatruuna -aseet

Mustaaruutia

Eli mikä noissa pikkipatruuna-aseissa on toiminta systeemi, niissähän taitaa olla iskuri, lyökö se keskelle vai johonkin hylsyn reunaan? Näissähän taitaa olla jo ihan hylsyt? Muutakin tietoa saa laittaa, olen vähän kiinnostunut noista, ovat niin upean näköisiä.

2

3814

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • apinakapinakiipesipuuhun

      Ns. piikkipatruunat ovat pitkälti nykyisien hylsyllisten patruunoiden edeltäjiä. Kuten kaikki tietävät, ennen piikkipatruunoita ampuma-aseet olivat musketteja, joissa aseeseen erikseen ladattiin ruuti ja luoti. Muskettien aikakaudella (n. 1400-1800 -luvuilla) aseet pysyivät hyvin pitkälti samanlaisina. Ainoa asia mikä pyssyjen kehityksessä kulki eteenpäin, oli aseen laukaisujärjestelmä. Ensimmäisissä musketeissa laukaisu tapahtui kytevän "luntun" avulla. 1600-luvulla musketteihin kehitettiin ratas-mekanismilla tapahtuva sytytys; ja vähän myöhemmin piikiven avulla tapahtuva sytytys. Viimeisimpiin musketteihin (1700-luvun lopulta alkaen) kehitettiin erillisen nallin avulla tapahtuva ruudin sytyttäminen.

      1800-luvun alkupuolella joku neropatti keksi sitten, että nallia voitaisiin myös hyödyntää sellaisen aseen tekemiseen jossa kaikki ampumiseen tarvittavat ainesosat (ruuti, luoti ja nalli) olisivat samassa paketissa. Näin syntyi sitten ensimmäinen modernin kaltainen patruuna. Nallilukkoisissa musketeissa oli sytytys tapahtunut siten, että aseen iskuri oli lyönyt yläkautta ammuksen päälle asetettua nallia. Tätä mekanismia käytettiin myös ensimmäisissä varsinaisissa patruuna-aseissa.
      Patruunan kannassa oli sivulle päin törröttävä piikki, johon aseen iskuri yläkautta löi. Piikkipatruuna aseet jäivät varsin vähälle käytölle, koska pian niiden keksimisen jälkeen keksittiin nykyisen kaltainen patruunamalli, jossa iskuri lyö keskellä patruunan kantaa olevaan nalliin.

      Piikkipatruuna aseet olivat varsin epäkäytännöllisiä ja vaarallisia nykyisiin aseisiin verrattuna. Aseen lataaminen tuli tehdä niin, että patruunan piti mennä aina juuri oikein päin patruunapesään. Piikkipatruunat olivat myös vaarallisia, koska esim. maahan pudotessaan piikki saattoi helposti napsahtaa kiveen tai vastaavaan, ja räjäyttää patruunan.

    • frispii

      Jos olet kiinnostunu,niin lue otsikko rapo

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      22
      2788
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      1902
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      67
      1769
    4. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      52
      1755
    5. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      1683
    6. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      119
      1663
    7. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      70
      1450
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1245
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      1188
    10. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1188
    Aihe