Lidlin Silvercrest kaukosäädin

Lidliin tuli torstaina tarjoukseen Silvercrestin oppiva kaukosäädin kymmenelle laitteelle. Hinta oli vain 9,99 euroa ja koska vanha Medion 4689 oli hajonnut enkä ollut täysin tyytyväinen Verkkokauppa.com:in Prodige/Velleman säätimeen päätin kokeilla.

Ensimmäisessä säätimessä oli pieni ongelma, että nuoli ylöspäin jumitti hieman. Laite sinänsä toimi OK, mutta kumipäppäin jäi reunan alle, ja sitten napautti sieltä ikävästi sormille. Lidl vaihtoi säätimen ilman mitään paperirumbaa. Iso plussa!

Sitten itse säätimeen. Säädin n varsin tyylikäs musta/hopea kuorineen. Paljon tyylikkäämpi kuin Prodige. Tosin onhan hintaakin tuplasti :-) Näppäinjärjestys ei ole kaikkein paras. Play/stop ym. Näppäimet ovat mielestäni turhan alhaalla. Samoin esim. Volyymi ja kanavanvaihtonäppäimet on ehkä hieman tehty enemmän tyylikkyyttä kuin käytettävyyttä ajatellen. Tosi useissa laitteissa kanavanvaihto menee myös nuolinäppäimillä. Valmiita näppäimiä on mm. Menu, EPG ja Exit. Tosin Eject puuttuu. Setup-näppäin toimi käytössä shiftinä, jolla saa lisätoimintoja. Positiivista näppäimissä on nopeus. Jossain säätimissä, kuten Prodigessa näppäimet toimivat jotenkin tahmeasti ja esim. Sonyn DVD-tallentimen selaustoiminto, jota painetaan monta kertaa peräkkäin nopeasti ei toimi. Tässä se toimii moitteettomasti. Käteen säädin on mielestäni aavistuksen liian leveä ja kulmikas, ei kuitenkaan mikään huono.

Laite osasi kaikki laitteeni (Panasonic TV, Sony ja Philips DVD-tallennin, Handan 3300 digiboksi, Siemens Gigaset digiboksi, Panasonic video). Ainoastaan Medion 4400:aa laite ei tuntenut ja se piti opettaa näppäin näppäimeltä. Muissakin laitteissa piti joitain toimintoja opettaa. Ohjelmoinnin voi tehdä koodilla, menusta valitsemalla tai haulla. Koodiohjelmointi on näistä nopein. Siemensin boksi piti etsiä hakemalla. Siinä piti tehdä monta kertaa, kun en lukenut käyttöohjetta ensin. :-)

Laitteessa on mukavia piirteitä, kuten kolme makroa (minulla peri menee 16:9 ja 4:3 moodin asettamiseen, kun DVD ei tallenna kuvasuhdetietoa. Makrot toimivat kiitettävän nopeasti verrattuna Verkkokauppa. com:n Kungeniin. Lisäksi makro ei vaadi kahden näppäimen samanaikaista painallusta). Prodigen tapaan laitteessa on kello, ja toisin kuin Prodigessa se toimii. Lidlin tapaan varustus oli varsin mukava. Mukana oli laitteen ja käyttöohjeen lisäksi pöytäteline sekä pieni CD, jolla on manuaali eri kielillä. Myös paristot kuuluvat mukaan, mikä ei halpalaitteissa ole normi.

Laitekoodit ovat nelinumeroisia ja identifioivat laitteen kokonaan, ei vain ryhmän sisällä. Tämän vuoksi säädin voidaan ohjelmoida esim. usealle digiboksille tai TV:lle.

Yleisesti säädin on varsiin hyvä ja hinta/laatusuhteeltaan erinomainen. Ei voi kuin ihmetellä miten paljon ylihintaa joissain säätimissä on. Ihan 3-4 laitteen ei-oppiva säädinkin voi maksaa monta kymppiä.

15

4739

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hankittua:::

      .

      vari varallekin siltä varalta että sattuisi vaurioitumaan kun eivät maksa oikeastaan mitään ominaisuuksiinsa nähden

      .

    • Kiitos okaro hyvästä arvostelusta.

      Onko kaukosäätimellä jokin mallikoodi, että sitä voisi etsiä netistä?

      Ei taida enää olla Lidlissä myynissä, heillä kun tuotteet vaihtuvat/loppuvat viikossa/päivässä,

      • mallin:::?

      • mallin:::? kirjoitti:

        .

        manuaali mutta käytännössä sama laite

        http://www.mysilvercrest.de/foto/support/CV_KH2150_JOE23594_LB3a.pdf

        .

        Ei tuo ole lähellekään sama laite. Uudessa laitteessa on erilliset värinappulat (5 kpl) ja toisto/kelausnappulat. Tämä on iso etu laitteilla, jotka käyttävät molempia (esim. Medion 4400 digiboksi).


      • Voi olla enää vaikea löytää. Kävin pari päivää sitten Kampissa katsomassa ja loppu oli. Helsingissä voisi ehkä Pakilassa olla. Siellä usein on tavaroita aika pitkään. Laitteessa on koodit DT33137 ja URC 101.

        Hulluilla päivillä oli muuten aika edullisesti muistaakseni Logitechin säätimiä. Taisi olla 30 euroa.


      • okaro kirjoitti:

        Voi olla enää vaikea löytää. Kävin pari päivää sitten Kampissa katsomassa ja loppu oli. Helsingissä voisi ehkä Pakilassa olla. Siellä usein on tavaroita aika pitkään. Laitteessa on koodit DT33137 ja URC 101.

        Hulluilla päivillä oli muuten aika edullisesti muistaakseni Logitechin säätimiä. Taisi olla 30 euroa.

        Kiitti okaro - ehkä lähden metsästämään :-)


      • okaro kirjoitti:

        Voi olla enää vaikea löytää. Kävin pari päivää sitten Kampissa katsomassa ja loppu oli. Helsingissä voisi ehkä Pakilassa olla. Siellä usein on tavaroita aika pitkään. Laitteessa on koodit DT33137 ja URC 101.

        Hulluilla päivillä oli muuten aika edullisesti muistaakseni Logitechin säätimiä. Taisi olla 30 euroa.

        Pakilassa oli niitä. Piti ostaa toinen varalle.


      • okaro kirjoitti:

        Pakilassa oli niitä. Piti ostaa toinen varalle.

        Säkällä sain viimeisen Sellon Lidlistä.

        Josko vaikak vkonloppuna olisi aikaa perehtyä vehkeeseen...

        Kiitti vielä vinkistä ja arvosteluista.


    • pulmenaria

      Tietääkö kukaan millä tuo silver crest remote control KH 2158 oppisi toimimaan tallentavan digiboxin di vision 4600 PVR kanssa, eli mikä koodi ja kuinka laitetaan???

      • NÄPPÄIMELTÄ::.!!%#?

        .

        oman Noksu Mediamaster 260 T näppäimille koska ei sille mitään valmista koodia löydy

        Itse asiassa sai paljon loogisemmin toimivaksi kuin alkuperäisen Noksun kapulan joka olikin loogisuuden irvikuva

        .


    • Katjusha30

      Hei

      Kirjoitit näin --> Ainoastaan Medion 4400:aa laite ei tuntenut ja se piti opettaa näppäin näppäimeltä...

      Meillä on Medion MDC 9110 boksi ja silvercrsetin yleiskaukosäädin - onnistuisiko ohjain ohjelmoida niin että saisi toimimaan tuolla medionin boksilla? Jos voi, niin olisin kiitollinen jos joku opastaisi.

      (Itse kirjoittaja ei ehkä enää tätä seuraa :))

      • Ei tässä ole mitään salatiedettä. Käyttöohje opettaa miten opetus tehdään. Periaate siis on, että säätimet pannaan vastakkain Jos sinulle ei ole alkuperäistä säädintä tai se ei toimi, et voi opettaa.


    • katjusha30

      Ei varmasti olekaan salatiedettä. Ongelma onkin se ettei ole käyttöohjetta. Ainoa kaukosäädin on tv:n ja tietty tää yleis. Yritän vain saada säätimellä niin että saisin kanavat haettua :)

      • Jos sinulla ei ole boksin säädintä, et voi opettaa niitä toimintoja.


    • 87k

      Saako tuolla säätimellä valot vilkkumaan musiikin tahtiin (musiikin tahti on noin 20.000 Hz)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      179
      5645
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      103
      5584
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      180
      4566
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      51
      4023
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      61
      3900
    6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      31
      3556
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      127
      1284
    8. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      17
      1106
    9. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      17
      958
    10. Jotenkin tämä

      tilanne taas eskaloitui ja saat mut roikkumaan täällä palstalla. Turhaan. Ei nämä tekstit sua koskaan tavoita. 😭
      Ikävä
      33
      950
    Aihe