Aiheettoman laillistaminen

Yleisradio-maksu on jo esityksenä täysi susi, Periaatteessa on kysymys siitä, että: Aiheeton laskutus pyritään laillistamaan. Kun samaa kaavaa ryhdytään noudattamaan laajemmin yleisesti, niin moni asetelma muuttuu. Julkisuudessakin ovat olleet esillä mm. yrityksille aiheettomien laskujen lähettäjät, jollainen toiminta on tähän asti luokiteltu rikolliseksi, lainvastaiseksi. Nyt siis ollaan kääntämässä kelkka virallisesti tasavallan hallituksen toimesta tuossa asiassa. Aiheetonta laskutusta ollaan legalisoimassa. Jos laskun saajaksi merkattu maksaja ei laskun summaa maksa, laskutettu rahamäärä voidaan määrätä perintään kaikkine kuluineen ja edelleen ulosmittaukseen. Tämmöiseen on tultu. Vallanpitäjämme leuhkivat kansainvälisillä kentillä, mitenkä mallikelpoisella kannalla Suomen asioista huolehtiminen Suomessa on.

1

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • neptu

      minne menit, perusoikeuksiimme kuuluva valinnan vapaus. On merkillistä, jos joudun maksamaan palvelusta jota en käytä enkä halua mokomaa pöhötautista instanssia tukea millään tavoin. Seurauksena siitä ulosottomies koputtelee ovella.
      Kohta joudun varmaan maksamaan pakollisen kirkollisveron, vaikka olen sieltä eronnut ajat sitten enkä käytä senkään instanssin palveluita.
      Entäs, kun ajan pyörällä..rikesakko varmuuden vuoksi, koska joku jossain rikkoo kuitenkin liikennesääntöjä, tiemaksu,koska tiet kuluvat kun kävelen..lista on loputon.
      On tää nyt yhtä helvettiä, että perusoikeuksia rikotaan ja vielä valtion toimesta näin räikeästi. Me olemme nuo herranketkut valinneet edustamaan itseämme ja parlamenttiin että meidän ääntämme kuultaisiin. Ja mitä me saamme..? Töykeää ja ylimielistä sanelupolitiikkaa malliin me määräämme, älä sinä itikka kitise. Yle on poliittisten broilerien hautomo, suojatyöpaikka "maan tapaa" noudattaen ja meidän kuuluu kiltisti totella ja maksaa viimeisetkin lantit että nää hemmetin ketkut saavat nostaa palkkaa tekemättä mitään. Unohtamatta Digitaa jonne suuri osa nykyisistäkin lupatuloista uppoaa..ei pidä fransmanneilta meidän herrojen tyhmyyden vuoksi patonkiapurahat loppuman..fb.ssä on mediamaksua vastaan ryhmässä jo 89.000 ihmistä, luulisi sen kertovan kuinka suosittuja nämä päätökset ovat ja kuinka vieraantuneita ihmisten todellisuudesta päättäjät ovat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      100
      1713
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      55
      1123
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      438
      1094
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1023
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      58
      801
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      126
      782
    7. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      83
      730
    8. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      698
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      675
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      671
    Aihe