Bichon frisén hankkiminen.

tahtoo bichonin!

Te, jotka jo omistatte moisen palleron, kertokaas kokemuksia. Kuinka kauan meni siitä, kun aloitte aktiivisesti etsiä pentua siihen, kun löysitte omanne? Paljonko maksoitte? Moni bichon frisé otetaan nykyään allergiaperheeseen, jos näin oli teidän kohdallanne, mainitsitteko asiasta kasvattajalle? Mikä oli hänen reaktionsa allergia-asiaan? Leeward's vaikuttaa todella tuotteliaalta ja hyvältä kenneliltä. Ovatko heidän koiransa samoissa hinnoissa kuin muut? (ei parilla sadalla kyllä todellisuudessa mitään merkitystä ole, jos sillä saa hyvän koiran). Tietääkö joku Leeward'sin kantaa allergia-asiaan? Pelottaa, että kaikki kasvattajat joille soitan lyövät luurin korvaan, kun mainitsen että meillä on lievää koira-allergiaa. Enkä todellakaan haluaisi olla mainitsematta asiasta ja sillä tavoin huijata kasvattajaa...

3

2392

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ilpeko

      Itsekin olen kiinnostun moisista palleroista ja jos nyt asiasta tietävät voisivat auttaa, olisi kiva jos joku kertoisi hyviä kasvattajia :)

    • Matomari

      Hei!

      Itselläni on todella paha kissa- ja siitepölyallergia, enkä ole saanut bichonistamme mitään oireita (vaikka tuo pallero usein televisiota katsoessamme sylissäni nukkuukin... ;o). Pikkuveljeni on myös koira-allergikko, eikä hänkään ole koskaan saanut minkäänlaisia oireita. Yleistää en uskalla, mutta näin meillä. Ystäväperheeseen hankittiin koira lääkärin suosituksesta, sillä heidän kahdella tyttärellään oli astmaepäilyjä ja lääkäri oli sitä mieltä, että siedättäminen olisi parasta hoitoa. Koira on ollut heillä vuoden ja hienosti on mennyt!

      Olisiko sinulla mahdollisuutta ottaa jostain bichonia vaikka yökylään?

      Itse kerroin allergiasta kenneliin soittaessani, eikä asia tuntunut kasvattajaa häiritsevän. Enemmän kasvattaja tuntui olevan kiinnostunut siitä, ymmärsimmekö varmasti, että olemme ottamassa ns. turkkikoiraa, eli turkin hoitaminen tulee vaatimaan hieman peruskoiraa enemmän aikaa ja vaivaa.

      Kyselit tuosta ajasta koiraetsintöjen alusta siihen, kun koira löytyi... Meillä kävi niin, että soitin erääseen kenneliin, jonne tiesin syntyvän pentuja lähiaikoina ja jossa niitä ei etukäteen varata. Kyseessä oli ensimmäinen soittoni yhtään mihinkään, olin aiemmin ollut pariin kenneliin yhteydessä sähköpostitse ja molemmissa syntyvät pentueet oli jo varattu. Noh, kennelin omistaja vastasi puhelimeen ja kertoi olevansa juuri keskellä synnytystä ja että meidän poikamme oli juuri syntynyt... ;o) Loppupäivä menikin onnellisessa usvassa, en olisi uskonut kaiken tapahtuvan näin nopeasti.

      Bichonimme maksoi 1400€, usein hinta on tuon verran tai hieman alempi. Hintaan vaikuttavat mahdolliset esteet näyttelytoiminnalle, esimerkiksi laskeutumattomat kivekset oikeuttavat ostajat saamaan osan rahoista takaisin.

      Meidän koirulaisemme isä on tuolta Leewardsista... ;o)

      Onnellisia koirahaaveiluja sinulle!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      56
      2215
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      201
      2051
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1392
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1180
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      995
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      939
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      58
      887
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      855
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      746
    Aihe