Te, jotka jo omistatte moisen palleron, kertokaas kokemuksia. Kuinka kauan meni siitä, kun aloitte aktiivisesti etsiä pentua siihen, kun löysitte omanne? Paljonko maksoitte? Moni bichon frisé otetaan nykyään allergiaperheeseen, jos näin oli teidän kohdallanne, mainitsitteko asiasta kasvattajalle? Mikä oli hänen reaktionsa allergia-asiaan? Leeward's vaikuttaa todella tuotteliaalta ja hyvältä kenneliltä. Ovatko heidän koiransa samoissa hinnoissa kuin muut? (ei parilla sadalla kyllä todellisuudessa mitään merkitystä ole, jos sillä saa hyvän koiran). Tietääkö joku Leeward'sin kantaa allergia-asiaan? Pelottaa, että kaikki kasvattajat joille soitan lyövät luurin korvaan, kun mainitsen että meillä on lievää koira-allergiaa. Enkä todellakaan haluaisi olla mainitsematta asiasta ja sillä tavoin huijata kasvattajaa...
Bichon frisén hankkiminen.
3
2338
Vastaukset
- Ilpeko
Itsekin olen kiinnostun moisista palleroista ja jos nyt asiasta tietävät voisivat auttaa, olisi kiva jos joku kertoisi hyviä kasvattajia :)
- Matomari
Hei!
Itselläni on todella paha kissa- ja siitepölyallergia, enkä ole saanut bichonistamme mitään oireita (vaikka tuo pallero usein televisiota katsoessamme sylissäni nukkuukin... ;o). Pikkuveljeni on myös koira-allergikko, eikä hänkään ole koskaan saanut minkäänlaisia oireita. Yleistää en uskalla, mutta näin meillä. Ystäväperheeseen hankittiin koira lääkärin suosituksesta, sillä heidän kahdella tyttärellään oli astmaepäilyjä ja lääkäri oli sitä mieltä, että siedättäminen olisi parasta hoitoa. Koira on ollut heillä vuoden ja hienosti on mennyt!
Olisiko sinulla mahdollisuutta ottaa jostain bichonia vaikka yökylään?
Itse kerroin allergiasta kenneliin soittaessani, eikä asia tuntunut kasvattajaa häiritsevän. Enemmän kasvattaja tuntui olevan kiinnostunut siitä, ymmärsimmekö varmasti, että olemme ottamassa ns. turkkikoiraa, eli turkin hoitaminen tulee vaatimaan hieman peruskoiraa enemmän aikaa ja vaivaa.
Kyselit tuosta ajasta koiraetsintöjen alusta siihen, kun koira löytyi... Meillä kävi niin, että soitin erääseen kenneliin, jonne tiesin syntyvän pentuja lähiaikoina ja jossa niitä ei etukäteen varata. Kyseessä oli ensimmäinen soittoni yhtään mihinkään, olin aiemmin ollut pariin kenneliin yhteydessä sähköpostitse ja molemmissa syntyvät pentueet oli jo varattu. Noh, kennelin omistaja vastasi puhelimeen ja kertoi olevansa juuri keskellä synnytystä ja että meidän poikamme oli juuri syntynyt... ;o) Loppupäivä menikin onnellisessa usvassa, en olisi uskonut kaiken tapahtuvan näin nopeasti.
Bichonimme maksoi 1400€, usein hinta on tuon verran tai hieman alempi. Hintaan vaikuttavat mahdolliset esteet näyttelytoiminnalle, esimerkiksi laskeutumattomat kivekset oikeuttavat ostajat saamaan osan rahoista takaisin.
Meidän koirulaisemme isä on tuolta Leewardsista... ;o)
Onnellisia koirahaaveiluja sinulle!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1386305Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto705237Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143675Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213270Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1142431Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat712286Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12018Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271618Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne161313- 811188