Oikeutta Ahvenanmaalle?

15+7

Mitä perverssiä himoa netti fennoilla on Ahvenanmaahan? Keskustellaan vaihteeksi itäsuomeen rajattavasta junttien onnelasta, Junttilasta, johon kaikki toistaitoiset niputetaan nauttimaan toistensa säkenöivästä älystä ja seurasta.

Ahvenanmaa haluaa lopettaa Ahvenanmaan ja mantereen välisen rahaliikenteen tasoituksen, mutta mannersuomi haraa vastaan. Suomen rautainen ote Ahvenanmaasta on, ja näköjään pitääkin.

Suomi suomalaisille on hyvä motto. Jaetaan maat ja mannut niin että aikaansaava länsi- ja eteläsuomi jatkaa kehittymistään maailmanhuippujen joukossa, jopa välillä tietä näyttäen ja latua aukaisten. Itä- ja pohjoissuomesta voisi tehdä herrasväen lomailukohteita ja junttien loppusijoituspaikkoja. Esim. SuoLi:n toimiston voisi hyvin siirtää Aurorankadulta johonkin kotaan tai maakuoppaan Kajaaniin, Joensuuhun tai Kouvolaan.

3

233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • persjalkanen

      Jokainen saaristoruåttalainen kusettaa ja näykkii mannersuomalaisen veronmaksajan palleja minkä ehtii...
      Ei noista silakalle haisevista luusereista ole millään mittarilla muuta kuin menoja:
      http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Pääkaupunkiseutu elättää suuren osan Suomea/1135242814280

    • ei enää koskaan sinne

      Lopuksi vielä, arvoisa puhemies, haluaisin lukea ikään kuin muistutukseksi lainauksen

      "Kirjoitus Hufvudstadsbladetista, joka on ilmestynyt vuonna 1940. Siinä käsitellään karjalaisten asuttamista seuraavasta tekstistä? "Yli 30 vuoden aikana ovat suomalaiset jyrsineet pala palalta meidän ruotsalaista maatamme ja kaikenlaisilla metkuilla saaneet suomalaisia kouluja seuduille, minne niitä ei tarvittaisi, ja kaikki tämä heidän suomalaistumisliittojensa johdon alaisina. Mutta nyt se on lopussa. Nyt seisomme yhtenä miehenä, kun uhataan pirstoa se, minkä me vuosisatojen kuluessa olemme rakentaneet. Se on pyhää maata meille. Sitä ei anneta muukalaisille, sillä he ovat meille muukalaisia eli karjalaisia. Emmehän edes ymmärrä heidän kieltään. Ja me olemme saaneet tarpeeksemme kaikista niistä laiskiaisista, joita meidän on ollut pakko pitää ja ravita viime talvesta alkaen, heidän tekemättä puolestaan pienintäkään hyötyä."
      Eikö sitä Suomen kunnioitusta näiltä suomessa asustavilta sekasikiöiltä löydy vieläkään?

      Toivoisin jo, ettei tällaista ajattelutapaa esiinny missään eikä milloinkaan enää ja ainakaan meillä sivistyneessä valtiossamme Suomessa?

      • Härski hartikainen savosta

        S.R. on suomessa kun juutalaiset pyhällämallaan, ei saa arvostella se on sionismiä itse haukku kaikki toisin ajatelevat rasisteiksi. Näin ilmeisesti yritetään pönkittää sitä mitä jäljellä on ( Tämä ei ole sionismia).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      59
      4054
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      94
      2419
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      2072
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      22
      1803
    5. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      26
      1601
    6. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1536
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      15
      1222
    8. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1148
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      110
      1125
    10. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      79
      1062
    Aihe