Mitä perverssiä himoa netti fennoilla on Ahvenanmaahan? Keskustellaan vaihteeksi itäsuomeen rajattavasta junttien onnelasta, Junttilasta, johon kaikki toistaitoiset niputetaan nauttimaan toistensa säkenöivästä älystä ja seurasta.
Ahvenanmaa haluaa lopettaa Ahvenanmaan ja mantereen välisen rahaliikenteen tasoituksen, mutta mannersuomi haraa vastaan. Suomen rautainen ote Ahvenanmaasta on, ja näköjään pitääkin.
Suomi suomalaisille on hyvä motto. Jaetaan maat ja mannut niin että aikaansaava länsi- ja eteläsuomi jatkaa kehittymistään maailmanhuippujen joukossa, jopa välillä tietä näyttäen ja latua aukaisten. Itä- ja pohjoissuomesta voisi tehdä herrasväen lomailukohteita ja junttien loppusijoituspaikkoja. Esim. SuoLi:n toimiston voisi hyvin siirtää Aurorankadulta johonkin kotaan tai maakuoppaan Kajaaniin, Joensuuhun tai Kouvolaan.
Oikeutta Ahvenanmaalle?
3
231
Vastaukset
- persjalkanen
Jokainen saaristoruåttalainen kusettaa ja näykkii mannersuomalaisen veronmaksajan palleja minkä ehtii...
Ei noista silakalle haisevista luusereista ole millään mittarilla muuta kuin menoja:
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Pääkaupunkiseutu elättää suuren osan Suomea/1135242814280 - ei enää koskaan sinne
Lopuksi vielä, arvoisa puhemies, haluaisin lukea ikään kuin muistutukseksi lainauksen
"Kirjoitus Hufvudstadsbladetista, joka on ilmestynyt vuonna 1940. Siinä käsitellään karjalaisten asuttamista seuraavasta tekstistä? "Yli 30 vuoden aikana ovat suomalaiset jyrsineet pala palalta meidän ruotsalaista maatamme ja kaikenlaisilla metkuilla saaneet suomalaisia kouluja seuduille, minne niitä ei tarvittaisi, ja kaikki tämä heidän suomalaistumisliittojensa johdon alaisina. Mutta nyt se on lopussa. Nyt seisomme yhtenä miehenä, kun uhataan pirstoa se, minkä me vuosisatojen kuluessa olemme rakentaneet. Se on pyhää maata meille. Sitä ei anneta muukalaisille, sillä he ovat meille muukalaisia eli karjalaisia. Emmehän edes ymmärrä heidän kieltään. Ja me olemme saaneet tarpeeksemme kaikista niistä laiskiaisista, joita meidän on ollut pakko pitää ja ravita viime talvesta alkaen, heidän tekemättä puolestaan pienintäkään hyötyä."
Eikö sitä Suomen kunnioitusta näiltä suomessa asustavilta sekasikiöiltä löydy vieläkään?
Toivoisin jo, ettei tällaista ajattelutapaa esiinny missään eikä milloinkaan enää ja ainakaan meillä sivistyneessä valtiossamme Suomessa?- Härski hartikainen savosta
S.R. on suomessa kun juutalaiset pyhällämallaan, ei saa arvostella se on sionismiä itse haukku kaikki toisin ajatelevat rasisteiksi. Näin ilmeisesti yritetään pönkittää sitä mitä jäljellä on ( Tämä ei ole sionismia).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.854980- 983068
- 432916
- 1992422
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj302160- 1331979
- 1781580
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161511Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51449- 171355