Prince ja We Are the World

vuosi 1984

Princeä pyydettiin mukaan Michael Jacksonin ja Lionel Richin kirjoittaman We Are the World -hyväntekeväisyyskappaleen laulajakaartiin. Vuosi oli 1984 ja samana vuonnahan Prince pisti tuulemaan Purple Rainilla. Miksi Prince kieltäytyi projektista, josta tuli (ja mikä oli selvää alusta asti) suuri hitti?

Mulla on joku muistikuva, että Prince olisi lupautunut tulemaan studioon, mutta teki oharit. No, biisihän on miltei parodia itsestään, saakelin naurettavaa jenkkiskeidaa, toki hyvään tarkoitukseen. Oliko Princellä tänä hetkellisen kaupallistumisen vuotenaan kuitenkin sen verran munaa, ettei viitsinyt lähteä tuollaiseen mukaan? Vai koittiko hän antaa itsestään kuvaa kovana rock-tähtenä? Sehän oli Purple Rain -ajan imago, kova moottoripyörämuusikko, rockahtava katu-uskottava funk-muusikko.

Joka tapauksessa, on se ihan kivaa, ettei Prince ole sillä biisillä. Purple Rainin jälkeisellä Around the World in a Day -levyllään Prince irtautui taas valtavirrasta varmalla askeleella kohti joidenkin hänen parhaana levynään pitämää Paradea kohti. Purple Rain on se, josta enemmistö Princen muistaa ja onhan se hetkittäin hyvä levy, mutta lässy maailmanparannuskappale epäilyksettä olisi mennyt jo yli. EI Prince koskaan niin kaupallinen ole ollut - oikeastaan hän on ollut kaupallinen ei miltei koskaan.

3

589

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PrinceJackson

      Prince ei tainnut tykätä Michael Jacksonista. Jacksonhan pyysi princeä myöhemmin vuoden 1987 Bad musiikkivideolle, mutta Prince kieltäytyi, koska ei kuulemma pitänyt Jacksonin musiikista.

      Ehkäpä ilmassa oli pientä kateutta Thrillerin menestyksen takia. En tiedä.

      • 1987

        Jos nämä kaksi artistia olivat kilpailleet jokseenkin tasaväkisesti 80-luvun puoliväliin saakka, vei Prince voiton vuonna 1987, kun molemmat julkaisivat uuden levyn.

        Michaelin levy oli Bad ja Princen Sign of the Times. Sen melko keskeisen eron kuulee, jos on korvat päässä. Bad on laskelmoitua poppia, Sign of the Times sen sijaan mietittyä soulia (jos vähän kärjistetään).

        Mutta siihen en osaa sanoa, olisiko Prince ollut kilpailijalleen kateellinen kaupallisesta suosiosta. Tuskin. Purple Rainhan oli 24 viikkoa listaykkösenä, tuotti kaksi listaykkössinkkua (ja kaksi muuta hittiä) ja oli vielä elokuvanakin tilastoykkösenä Amerikassa, ja Prince voitti erinäisiä palkintoja, Grammyja ja Oscarin. Käsittääkseni Michaelilla on enemmän listaykkösiä ja Princellä on enemmän top10-hittejä Yhdysvalloissa.


    • ...

      "Ongelmana" ei varmaankaan ollut valtavirtaan sopeutuminen (koska mies oli jo varsin kuuluisa) tai hyväntekeväisyyteen suostuminen (koska hän kuitenkin kirjoitti kappaleen 4 The Tears In Your Eyes tuota samaa tilaisuutta varten)... Eipä hän vain ole tainnut koskaan haluta tehdä tuollaisia yhteisesiintymisiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      267
      17532
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      187
      12454
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      73
      6202
    4. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      32
      5100
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      75
      5029
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      54
      4162
    7. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      51
      3753
    8. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      100
      3692
    9. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      62
      3286
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      146
      3149
    Aihe