Palstan pitäisi olla paikka jossa VANHEMMAT keskustelee lastensa kouluasioista, mutta nyt täällä on suurimmassa äänessä ongelmaopettajat.
Ongelmaopettajien palsta
näköjään :(
10309
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Otsikko on Lapsi koulussa. Opettajat ovat koulussa. Eivätkö he saisi sanoa mitään? Jos viitsit hieman lukea noita juttuja huomaat, että muutamilla vanhemmillakin on kyllä lievästi sanoen niitä "ongelmia".
Mistähän näin arvelet=)
Luulisin, että tällä palstalla riehuvat lähinnä murrosiän koukeroissa painiskelevat teinit.
ovat täällä pääosassa. He eivät vaan myönnä sitä että on ongelmia, vaan kaikki mikä koulussam enee vikaan, on lasten ja vanempien vika. Mutta kun lapsi on loisto-oppilas, otta tämä ongelmaope sen itselleen... heh.. siinäkin on ongelma... Ei opet saisi tuoda omia ongelmiaan lasten eteen, vaan jos on paha olla, menee psykiatrille ja puhuu siellä, tai vaihtaa alaa. Niin yksinkertaista se on.
Entä mitä tekevät ne vanhemmat, joiden olemattomista kasvatustaidoista kärsivät niin heidän lapsensa, koulutoverit kuin koko ympäröivä yhteisökin? Vaihtavatko hekin alaa?
Ja ovatko kaikki lasten ongelmat koulussa sitten opettajien vika?
Enemmän tämä palsta näyttää siltä, että ongelmavanhemmat valittaa opettajista ja koulusta lähes asiattomasti, opettajat kyllä puolustautuu! Mutta huvittavaa kuitenkin seurata palstaa, saan monasti hyvät naurut joidenkin ihmisten tyhmyydetä!
Useimmat avaukset lienevät vitseiksi tarkoitettujakin.
Vanhemmat itse tekevät tästä ongelmaopettajien palstan. Tietysti täällä voisi koulu yhdessä vanhempien kanssa ratkaista monia ongelmia. Vanhemmat voisivat kysyä neuvoa miten selviytyä mm. ongelmaopettajasta ja muistakin kouluun liittyvistä ongelmatilanteista. mutta ei kun syytellään eikä siitä päästä yhtään minnekään. Tuntuu että pääasia on valittaminen ja mollaaminen eikä asiain selvittäminen. Ongelmaopettajat eivät ole tällä palstalla, sillä he eivät jaksa selvittää ongelmia koulun ulkopuolella. Ongelmavanhempi(a) on selvästi löydettävissä kylläkin.
Väitteleminen ja kärjistäminen on kyllä minusta ajoittain puhdistavaakin. Täällä voi sentään anonyyminä täräyttää suoraan asioita, joita ei ikinä töissä voi kuvitella edes turvallisesti ajattelevansa.
Ei kukaan järkevä ihminen näille palstoille kirjoittele.
Me kakkoskastilaiset vain;) En usko, että yksikään opettaja jaksaisi tällaiseen hömppään aikaansa tuhlata.
Missä kaksi naista, siellä riita, niin sanotaan sanassa. Tämä palsta on täysin naisten aikaansaannosta. Nainen kun ei hallitse kokonaisuuksia, vaan takertuu pikkuasioihin. Toinen havaittava piirre on se, että asioita vatvotaan kyllä palstalla keittiöpsykologien avulla, mutta oikeassa elämässä niitä ei osata ratkoa. Keskustelu on ajautunut vain naisten takia tähän jamaan. Missä miehet ovat?