- Oliko Jeesus partaradikaali, väärinymmärretty humanisti, kaikkien köyhien ystävä, vähemmistöjen asianajaja? Vai jotain ihan muuta? Mikä Jeesuksessa loukkasi ja mikä ärsyttää edelleen? Mikä hän oikein sanoi olevansa? Evankeliumien Jeesuksen skandaali!
KRISTILLISEN USKON OPINTOPÄIVÄT
Turun Lutherin Kirkolla, Puutarhakatu 8a
perjantaista sunnuntaihin 9.-11.10.
OHJELMA:
Perjantai 9.10.
18.00 Tervetuloa kurssille!
Klassisen skandaalin aineksia. Kurssi alkaa Lutherin kirkon salissa.
20.00 Viikkomessu
21.00 Iltapala
Lauantai 10.10.
9.30 Aamuhartaus
10.00 "Te käärmeen sikiöt!" - Oliko Jeesus partaradikaali, väärinymmärretty humanisti, kaikkien köyhien ystävä, vähemmistöjen asianajaja? Vai jotain ihan muuta (Mark. 12:10-12)? Mikä Jeesuksessa loukkasi oman aikansa juutalaisia? Mikä hän oikein sanoi olevansa? Evankeliumien Jeesuksen skandaalia raottaa Tom Holmén.
11.00 Kompastuneet rakentajat
Samat asiat ärsyttivät ennenkin: neitseestäsyntyminen, Jeesuksen jumaluus, ihmeteot, ylösnousemus. Mitä ensimmäisten vuosisatojen juutalaisoppineet sanoivat Jeesuksesta ja hänen seuraajistaan? Entä miten kristittyjen pitäisi vastata nykyaikaisille Jeesukseen ärtyneille? Hurjista puheista, provokaatioista ja pyhästä vihasta kertoo Pekka Lindqvist
12.00 Lounas
13.00 Kristinusko - pahennus omalle voimalle ja järjelle
Kristillinen usko on itsellemme pahennus, jotta voisimme tuntea Jumalan suuruuden. Mutta silti usko ei ole järjetöntä. Pahennuksen äärelle saattelemassa Jouko Heikkinen.
14.00 Kahvipöytäkeskustelu
15.00 Äläeroakirkosta.fi?
Pahat papit, väärät opettajat, sikamaiset lööpit. Siinäpä soma suma syitä erota kirkosta. Samoja syitä on puitu ennenkin, kun kristinusko oli vielä nuori. Kirkon sisäisistä skandaaleista, kirkon tuntomerkeistä ja Augustinuksen ja Donatuksen jengistä puhuu Anni Maria Laato.
16.00 Myllynkiven korkuisin kirjaimin
Pitäisikö tässä kristitynkin nyt mediakriitikoksi ruveta? Eikö painettuun sanaankaan voi enää luottaa? Onko iltapäivälehtien lukeminen syntiä? Propagandasta, viettelyksistä, valheista ja videonauhoista kertomassa Johannes Koskenniemi.
17.00 Päivällinen
**
19.00 August Unplugged
Kuulasta kitarapoppia Kokkolan Kälviältä. Voimallisia melodioita, maalailevia kitaroita, herkkyyttä, lämpöä, juurevuutta, särmää ja kirkasta evankeliumia. Akustinen August kokoillan keikalla.
20.30 Iltapala
21.00 Iltahartaus
Sunnuntai 11.10.
11.00 Messu ”Rakkauden kaksoiskäsky” s: Erkki Koskenniemi, lit: Olli Koskenniemi
12.30 Voileipäkahvit
13.00 Risti
Mitä ristinkuolema merkitsi? Mitä ristiinnaulitulle tapahtui? Entä miksi Jeesus kuoli ristillä? Skandaalikurssi päättyy puheeseen rististä. Miksi? Sen kertoo Erkki Koskenniemi.
* * *
Viikonlopun opetusten aikana on järjestetty lastenhoito. Ruokailut ovat maksullisia, opetus ilmaista.
Kurssin järjestävät Suomen Luterilainen Evankeliumiyhdistys ja Karkun evankelinen opisto.
**
KURSSIN OPETTAJAT
August on keskivakava ja puolivallaton keskipohjalainen gospelyhtye, jonka johtotähtenä on evankeliumi, hyvä sanoma Jeesuksesta.
Jouko Heikkinen on teologian tohtori ja Halsuan kirkkoherra. Sääntökuntateologi, joka miettii uskon sisällön elämistä ja käytäntöön saamista. Suokävelijä.
Tom Holmén on Uuden testamentin eksegetiikan dosentti. Hänen kestävä kiinnostuksensa kohdistuu historian Jeesukseen. Uusin ihastus: tieteenestetiikka.
Erkki Koskenniemi on Uuden testamentin eksegetiikan dosentti ja raamattukoulutussihteeri (SLEY). Häntä innostavat ihmeet, nuoret ja jalkapallo.
Johannes Koskenniemi on Maata Näkyvissä –festarien tiedottaja ja toimittaja. Hän opiskelee Turun yliopistossa kuolleita kieliä.
Anni Maria Laato on dogmatiikan dosentti. Hän lukee mielellään varhaiskristillisiä tekstejä ja käy katsomassa paikkoja, joissa niitä on kirjoitettu ja luettu.
Pekka Lindqvist on varhaisen juutalaisuuden tutkija, partiopoika, ja liikkuu luonnossa melomalla.
Tervetuloa kaikki!
_________________
Skandaalin kotisivut:
http://www.sley.fi/html/fi/skandaali.html
Skandaali! Turussa 9.-11.10.
kristinuskon viikonloppu
1
1988
Vastaukset
- turkussee päi
tyypillistä niin kuin nyt tämäkin linkin foorumi,
http://p1.foorumi.info/ristinvalossa
-
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 405595
Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.2234561Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️364494Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?724315Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k264282Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem1603775- 963162
Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.213052Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes
Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!273041Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun
Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill102150