Kertokaapa ihmiset kokemuksistanne tapiolan sairaskuluvakuutuksesta. Itselläni on ollu tähän päivään asti Tapiolasta startti-vakuutus, joka on otettu minulle ihan pienestä pitäen.( vuosikulu ollu n. 250e) Nyt sitten pitäisi uutta ottaa, kun tuo vanha päättyy. Kävin ihan tapiolan toimistossa, ja sain sieltä kaksi tarjousta sairaskuluvakuutuksesta. Ensimmäisessä vuosikulu on n. 280e ja omavastuu 90e, toisessa vuosikulu 207e ja omavastuu 135e. (omavastuun kustannus koskee koko vuotta)Kuulemma nykyään on trendinä, että omavastuut alkavat nousemaan. Korvaa yhteensä kuluja n. 50 000e, tai loppuu viimeistään 65vuotiaana.
Tähän päivään mennessä minulla ei ole ollut ongelmia tapiolan kanssa. Itse asiassa minulta löytyy sieltä autovakuutusta, kotivakuusta, tilit.
Aika selkeä juttu on että jonkinlaiseen sairaskuluvakutukseen päädyn, mutta olisinkin kyselyt että onko muilla kokemuksia näistä vakuutuksista?
SAIRASKULUVAKUUTUS TAPIOLASTA
4
1286
Vastaukset 4
- Sairas 09686907+
Maksamme veroissa julkisenpuolen, joka vielä maksaa osan yksityisen kuluista. Sen jälkeen otetaan vakuutus, jolla maksetaan vuosittain korvaus vakuutusyhtiölle, joka maksaa yksityisen lääkäripalvelut. Tämän jälkeen voimme käydä yksityisellä, jossa meidät ottaa vastaan sama lääkäri, joka on myös kunnallisella puolella tekemässä lääkärin työtä. Elikkä tämä lääkäri saa 2paikasta palkkaa. Ei ole ihme, että lääkäriliitto vastustaa lääkäreiden koulutuspaikan lisäämistä. Nyt lääkereistä ollaan voitu tehty Jumalasta seuraava ja vielä ylöspäin.
- jhsejhjsssssssss
Ilmeisesti sinun on helppo alkaa jeesustella muissakin asioissa. Miksi et vastaa kysymykseen? vai eikö kosketa sinua?
Olen urheileva nuorimies, alle 30, ja minulta leikattiin polvi turhaan, koska julkiselta puolelta ei päässyt 400 euroa maksamaan magneettikuvaukseen. Leikkaava lääkäri oli niin varma oireiden perusteella, että ei antanut kuvata. Olisin ilmanmuuta ottanut kuvat, jos olisi sen saanut yli 75% halvemmalla eli 90 eurolla(omavastuu). Tästä olisi julkinen puoli säästänyt kun olisin lyönyt omat kuvani tiskiin kirurgin vastaanotolla.
Ja nyt voi taas jeesukset jeesustella. Silti polvessani on turhia reikiä nyt loppuelämän ja kierukkaa on ronkittu turhaa. - sdkjfjfds
""Tämän jälkeen voimme käydä yksityisellä, jossa meidät ottaa vastaan sama lääkäri, joka on myös kunnallisella puolella tekemässä lääkärin työtä. Elikkä tämä lääkäri saa 2paikasta palkkaa""
käyttäytyy julkisella erittäin ynseästi, jopa ylimielisesti ja vetoaa tarkoituksella "resurssipulaan".
"Resurssi"pula loppuu välittömästi, kun kyseinen lääkäri jatkaa työtään samoissa yhteiskunnan tiloissa ja alkaa laskuttaa omaan pussiin. Yllättävän hyvin "jaksaakin" vaikka iltaa pukkaa vai lepäilikö koko päivän ?
- turvaa 65 vuotiaaksi
Mieti, kestääkö kukkaro pikkujutut itse maksaen ja vakuutus on vain isompia sairauskokonaisuuksia varten.
Kannattaisin jälkimmäistä itse, mutta riippuu tilanteestasi. Ehdottomasti kannattaa olla jokin sairauskuluvakuutus, jos suinkin on varaa. Esim. tuo 207 jaettuna 12 kk ei ole paljoa kuukautta kohden. Itse olen jo iäkkäämpi ja minulla on vakuutuksessani iso omavastuu. Työterveyshuoltokin on aika kattava, mutta entä jos ei enää voisi olla työssä - sitten olisi vain julkinen terveydenhuolto tai menettäisit ehkä säästösi sairauden kohdatessa. Olen saanut olla terve, mutta tietoisuus turvasta rauhoittaa mieltä. Olen sivusta nähnyt paljon erilaisia tilanteita, joissa vakuutus olisi ollut tärkeä juttu. Julkinen terveydenhuolto on usein ok, mutta on niitä muitakin esimerkkejä. Yksityiset palvelut useissa tilanteissa ovat nopeammat, saa parhaan hoidon. Terveenä pitää ottaa vakuutus, eli kauan ei kannata miettiä. Tapiolan vakuutukset ovat hyviä hinta-laatusuhteeltaan. Olen työkseni tutkinut eri firmojen vakuutusehtoja.Pääasia, että on jostakin suht kattava vakuutusturva.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran76771Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?144750- 57666
Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.47654Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."
Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y25643Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.46624- 44587
- 31521
Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla
Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä27511Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.27506Oot komea
etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n20503- 6466
Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan
Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee401448Se oli molemminpuolinen limerenssi
Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭76431- 30426
Rydman, herätys!
"Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski tienasi kiinteää palkkaa 445 891 euroa ja lisiä 72 157. Kuukausipalkka oli 363420En laita sulle viestiä
Toivottavasti ymmärrät jo mies hyvä, että en tule koskaan laittamaan sulle viestiä enkä soittamaan sulle. Minusta ei sii39394- 36392
Helena Ahti-Hallberg napauttaa - Näin hän kommentoi Vappu Pimiän TTK-lähtöä
Vappu Pimiä jätti Tanssii Tähtien Kanssa -juontajapestin viime kauden lopuksi. Nyt on erilainen kausi, kun Pimiä ei ole3390- 28384