Kumpi näistä puistoista on parempi Xcaret vai Xel-Ha ? Ollaan vanhempi pariskunta ja tykätään mm.snorklaamisesta. Mihin ihmiset jättää siellä silmälasinsa, vai pitääkö ottaa vedenpitävä "kassi" mukaan ?
Missä on pdc:n parhaat snorklauspaikat ja onko teillä mukana omat maskit ja räpylät?
Terv. ML&JL
Xcaret / Xel-Ha
8
1629
Vastaukset
- transatlantic
Olen käynyt vain Xel-Ha'ssa, joten vertailua en voi sinulle antaa. Xel-Ha'ssa on oikein kiva snorklailla ja seurata myös polku laguunin ympäri. Paikalla on maksulliset lokerot, joihin voi tavaransa jättää. Maskit ja räpylät voi vuokrata kohteessa paikan päällä. Minä olen tuonut aina omat mukanani, mutta ensi kerralla ehkä mietin vuokraamista. Hotellissa retkien järjestäjillä on tarjolla lisää snorklauspaikkoja.
- xcaret
Ehdottomasti Xcaret , paljon eläimiä nähtävänä laguunista erotetuilla alueilla, erilaisia esityksiä pitkin päivää, myös mahdollisuus snorklaukseen. (Xel-Ha enemmän lapsiperheille suunnattu kohde) Molemmisa on tullu käytyä, Xcaretista pidettiin paljon enemmän (varaa koko päivä nähtävää kyllä riittää) ja snorklaus oli sitten hauskempaa luonnontilaisessa laguunissa kuin Xel-Han aidatussa laguunissa.
- Joosua2
kiitos vastauksista,ehkä valitsemma Xcaretin. Maskit ja räpylät kantsii varmaan ottaa kuitenkin mukaan suomesta muihin snorklausretkiä varten.
Terv.ML&JL - Lolita22222
Joosua2 kirjoitti:
kiitos vastauksista,ehkä valitsemma Xcaretin. Maskit ja räpylät kantsii varmaan ottaa kuitenkin mukaan suomesta muihin snorklausretkiä varten.
Terv.ML&JLottakaa myos pitkahihaista ja pitkaahousua mukaan jotta voitte jaada iltashowta katsomaan, sisaltyy hintaan, on upea mutta moskitot hyokkaavat heti auringonlaskun aikaan ja suojaavat vaatteet on hyva ottaa mukaan, Xcaretissa on lokeroita minne voit jattaa tavaroitasi, toimi muistakseni ihan kolikoilla.
- tahtoo taas
Xcaret'n on täytynyt muuttua muutaman vuoden takaisesta, jos siellä snorklaaminen on Xel-Ha:ta parempi. Taisitten Xel-Ha on huonontunut. Minusta nimenomaan tuo Xel-Ha oli parempia snorklaus kohde, koska tuo aidattu laguuni oli varsin iso. Toisaalta Xcaret'ssa on paljon erilaista nähtävää ja siellä ei edes yhdessä päivässä ehdi kunnolla nähdä kaikkea.
Suosittelen tuota Xcaret'n iltashowta ilman muuta. Jos tuonne menee, niin takaisin kannattaa lähteä vasta show:n jälkeen.
- JoseVarozi
Pääsylippu XelHaan maksaa noin 80 euroa/nuppi...
- karibia,
Se riippuu mitä valitsee lippuunsa, kallein allinclusive maksaa 55€.
Olen käynyt siellä, kiva paikka snorklailla ja kiertää se "luontopolku"
Talvella mennään Riu Palaceen ja retkillään Xcarettiin, mehiko rules :)
http://www.xelha.com/Content-Site/price-guide.php
- Matkaaja##
Itse en lähtisi kumpaankaan näistä snorklaamaan. Molemmat ovat mukavia puistoja. Etenkin Xcaret, paljon kaikkea kivaa.
Snorklaamaan kuitenkin lähtisin Cozumelille. Matka lautalla kestää n. 1 tunnin ja maksaa n. 15 e. Lautalta tai satamasta voi ostaa opastettuja reissuja snorklaamaan. Se taisi maksaa n. 20 e. Hintaan kuului juomat. Retkellä pieni laiva kiertää alueen parhaat snorklauspaikat ja upeat korallit. Suosittelen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial211800Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1561789Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3471514Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2091122Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221118- 1421116
- 285995
- 11985
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt4969Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49928