Olisiko kenelläkään sosiaalisia ja avoimia sukulaisia tai muita tuttavia Australiassa, jotka haluisiva ottaa vaihto-oppilaan noin vuodeksi/lukukaudeksi? (vastuusta, rahoista yms. voidaan keskustella myöhemmin)
En yleensä perusta paljon noista valmiista hommista.. miellummin järkkään itse :)
Mutta tuo isäntäperhe on pienoinen ongelma.
Tietysti voisin jotai kertoa itsestäni, eli siis jos haluatte olla avuksi, niin kysymyksiä ja ehdotuksia voi laittaa sähköpostilla: [email protected]
Olisi ihanaa jos jostain löytyisi apua. Olen itse valmis tekemään paljon tämän asian eteen.. Mitään sitovaa ei tietenkään nyt tarvii sanoa, mutta jos on pienintäkään mahdollisuutta, niin kertokaa ihmeessä :)
Tuttuja Ausseissa?
2
474
Vastaukset
- MIR2
Niista vaihtarijarjestoista / -yhtioista on kylla hyotyakin. He jarjestavat paljon sellaista, jota yksinainen ihminen ei joko tulisi tehneeksi tai ei edes pysty tekemaan:
* tukiverkosto - seka peer support (esim tapaamiset ja teemapaivat muiden vaihtareiden kanssa) etta tukihenkilo
* perheiden valinnat ja neuvottelut seka vuoden alussa etta sen kuluessa
* ongelmien selvityksia ja jopa perheiden tai koulujen vaihtoja asioiden mennessa huonosti
* juridiset kuviot kuntoon - kuka vastaa mistakin ja mika on kenenkin rooli eri tilanteissa.
Itse lahtiessasi olet ihan omillasi, hyvassa ja pahassa. Eri kulttuuriin mentaessa olisi ensiarvoisen tarkeaa etta tukiverkosto on olemassa.
Oman kokemukseni mukaan parhaan hyodyn ja annin saa kun asuu puhtaasti paikallisessa perheessa. Taalla utelemalla on suuri todennakoisyys saada (ainakin osin) siirtolaisperhe isannaksi. Silloin kokemuksesi maan tavoista ja kulttuurista jaa puolinaiseksi. Siihen kuoppaan on turha tipahtaa kun taydenkin kokemuksen voi saada!- exchange
Todellakin niistä on hyötyä, tosin ottavat naurettavia summia siitä. Viisumi on myös yksi asia, joka voi olla vaikea hankkia.
Moni ystäväni on järjestöjen kautta mennyt, eikä toistaiseksi ole tullut suurempia ongelmia :)
Ensimmäisenä haluaisin harrasukseni puolesta hiukan olla päättämässä minne menen, kaikkialla kun noita jalkapallojoukkueita ei ole.. ja vaikka olisikin, niin minkä tasoisia. Yleensä järjestöt eivät kauhean tarkasti tiedä paikallisista harrastemahdollisuuksista, tai oikeammin sanottuna sen tasosta.
Tarkoituksenani on mennä paikalliseen perheeseen, mutta joitakin kontakteja luomalla, voisi niitä löytää ystävien ym kautta. Olen ystäviltäni jonkun verran tiedustellut, olisiko heillä joitain sukulaisia, jotka voisivat AUTTAA tai tiedustella, josko heidän joku tutuistaan haluaisi vaihto-opiskelijan ottaa.
Tykkäilen vaan järjestellä itse asioita, enkä yleensäkään pidä valmiista pakettimatkoista yms. (ottavat monesti välistä).
Elikkä tämmöstä. Mutta voi se hyvinkin olla, että joudun järjestöön turvautumaan, jos en muualta kautta pääse :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1334919
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k253336Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1132664- 472278
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2611781Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt471719- 321577
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä201526- 281510
- 951221