Kysymyksiä hirsimökin rakennuttamisesta:
Sanotaan, että talopaketin kokonaiskustannukset ovat n. 3xtalopaketin (puuosatoimituksen) hinta. Onko myös hirsitalojen/mökkien lopullinen hinta tuo 3x puuosatoimitus? Rakennutan siis ympäri vuoden asuttavan mökin.
Sitten on näitä kertoimia, 1500/m2 ym. Kerrotaanko talon huoneistoala vai kerrosala tuolla 1500:lla että saadaan suunnilleen rakentamisen lopullinen summa? Jos rakennutan sisustusvalmiiksi, onko kerroin jokin muu?
Kuulema ei kannata rakentaa alle 100m2 mökkiä, koska pienemmissä neliöhinnat nousevat niin paljon? Lainaa viitsisi ottaa vain 120 000€ ja rakennuttaa siis sisustusta vaille valmiiksi. Riittääkö 120 000€? Jos hirsimökkipaketin hinta n.30 000-35 000€.
Minulla on jo tontti niin että siihen ei tarvitse varata rahaa. Paitsi pihaa vähän laitella..
Hirsimökki-Kysymyksiä
6
806
Vastaukset
...vastaavat kertoimet ovat jossain määrin vanhentuneita, sillä pakettien sisällöt vaihtelevat suuresti.
Nuo neliöhinnat on paljon parempi lähtökohta budjetoinnille. Neliöhintaan vaikuttavia seikkoja on kaksi merkittävää: laatutaso ja hankkeen laajuus. Aivan oikein sinulle on tietoon tullut, että pienten kohteiden neliöhinnat nousee ylemmäksi.
Tapauksessasi on kyseesä loma-asunto, jollaisissa usein laatuvaatimuksiet on hieman vaatimattomammat kuin asuinrakennuksissa (vaikkakin ympärivuotisuus nostaa jonkun verran). Toisaalta hirsirakentaminen on hieman kalliimpaa kuin runkorakenteinen. Kaiken kaikkiaan sanoisin, että sinun tapauksessasi olisi järkevää lähteä budjetoimaan keskihintaista.
Sitten se koon vaikutus. Siitä olen joskus pari vuotta sitten piirtänyt ihan kaavionkin: http://www.taloapu.fi/kuvat/neliohinnat.jpg - tuosta jos lähtee seurailemaan oranssia käyrää, niin 80 neliöisessä neliöhinta jo nousee parin tonnin pintaan (kokonaisbudjetti 160.000) ja 120.000 budjetilla suosittelisin haaveilemaan vielä tuostakin pienemmistä - ehkä joku 55 neliötä olisi realismia.
Oman työn osuus on enimmillään 30 % kustannuksista, mutta siihen täytyy kyllä "ihan kaikki" rakennustekniset työt tehdä itse...- EkaMökkini
Kiitos vastauksesta.
Pitää alkaa etsiä jotain 55neliöistä mökkiä. Toisaalta jos säästäisi jonkun aikaa niin voisi käyttää mökin tekoon enemmän rahaa kuin 120 000e, mutta mökkipakettien hinnat saattavat nousta niin kannattaakohan odottaa.. - Rauno Kangas
EkaMökkini kirjoitti:
Kiitos vastauksesta.
Pitää alkaa etsiä jotain 55neliöistä mökkiä. Toisaalta jos säästäisi jonkun aikaa niin voisi käyttää mökin tekoon enemmän rahaa kuin 120 000e, mutta mökkipakettien hinnat saattavat nousta niin kannattaakohan odottaa.....nopeasti potti kasvaa. Nyt on toisaalta otollinen aika tehdä kauppoja, kun on olevinaan taantuma, jonka aikana perinteisesti olisi paremmin tekijöitä saatavailla ja myyjät altiimpia osallistumaan hintakilpailuunkin.
- meitsi maalta
EkaMökkini kirjoitti:
Kiitos vastauksesta.
Pitää alkaa etsiä jotain 55neliöistä mökkiä. Toisaalta jos säästäisi jonkun aikaa niin voisi käyttää mökin tekoon enemmän rahaa kuin 120 000e, mutta mökkipakettien hinnat saattavat nousta niin kannattaakohan odottaa..Meitsillä on sellanen pohjaltaan 50m2. Tosin rakennettu 10v. sitten. Siinä on parvi ja toisessa päädyssä mökin levyinen huone. Parvekekin on.
Hirsi on 20cm paksua. Maavarainen ja porakaivo, rantaa 40m.
Aivan erilaisissa hinnoissa saatiin valmiiksi. Takkakin on paikalla muurattu. Lämpiää hitaasti, mutta sitten pysyy lämpimänä.
Paikallinen hirsirakentaja sen teki. Itse sai suunnitella mallin. Nyt laittaisin erillisen sisäänkäynnin kuistilla. Sauna on talvella kiva samassa rakennuksessa, mutta kesällä se kuumentaa liikaa.
Parveketta tulee harvoin käytettyä. Enemmän siivouksessa. Nuorisolle yläkerta on ok. Siihen mökkiin mahtuu yhdeksän nukkumaan. Sisävessankin olisi voinut laittaa, mutta meillä on kompostoiva systeemi. Vedet imeytyksellä. Sisävessa kaipaa erillistä kaivoa tyhjennyksineen.
Siinä vinkkiä. Satakunnassa ollaan. Etsipä sieltä hirsirakentajaa. - PA
meitsi maalta kirjoitti:
Meitsillä on sellanen pohjaltaan 50m2. Tosin rakennettu 10v. sitten. Siinä on parvi ja toisessa päädyssä mökin levyinen huone. Parvekekin on.
Hirsi on 20cm paksua. Maavarainen ja porakaivo, rantaa 40m.
Aivan erilaisissa hinnoissa saatiin valmiiksi. Takkakin on paikalla muurattu. Lämpiää hitaasti, mutta sitten pysyy lämpimänä.
Paikallinen hirsirakentaja sen teki. Itse sai suunnitella mallin. Nyt laittaisin erillisen sisäänkäynnin kuistilla. Sauna on talvella kiva samassa rakennuksessa, mutta kesällä se kuumentaa liikaa.
Parveketta tulee harvoin käytettyä. Enemmän siivouksessa. Nuorisolle yläkerta on ok. Siihen mökkiin mahtuu yhdeksän nukkumaan. Sisävessankin olisi voinut laittaa, mutta meillä on kompostoiva systeemi. Vedet imeytyksellä. Sisävessa kaipaa erillistä kaivoa tyhjennyksineen.
Siinä vinkkiä. Satakunnassa ollaan. Etsipä sieltä hirsirakentajaa.Itselläni rakennuslupa vetämässä 40m2 mökille sekä 15m2 rantasaunalle. Tarkoitus on rakennuttaa massiivinen talvilämmin käsinvuoltu mökki ilman mitään lisäeristystä. Muuratut piiput molempiin rakennuksiin ja mökkiin varaava takka. Saunaan tietenkin kiuas.
Sähkot tulee muttei juoksevia vesia vaan kantovesi.
Hyvä ystäväni on rakennusarkkitehti ja tekee mm. kustannuslaskentaa leipätyönään. Kertoili projektini hinnaksi noin 1100€ per neliö.
Kovasti arvostan Rauno Kankaan kirjoituksia palstalla mutta jos hän kustannusarvionsa kanssa on oikeassa olen minä todellisessa kusessa.
Jää nimittäin mökki tekemättä. - Rauno Kangas
PA kirjoitti:
Itselläni rakennuslupa vetämässä 40m2 mökille sekä 15m2 rantasaunalle. Tarkoitus on rakennuttaa massiivinen talvilämmin käsinvuoltu mökki ilman mitään lisäeristystä. Muuratut piiput molempiin rakennuksiin ja mökkiin varaava takka. Saunaan tietenkin kiuas.
Sähkot tulee muttei juoksevia vesia vaan kantovesi.
Hyvä ystäväni on rakennusarkkitehti ja tekee mm. kustannuslaskentaa leipätyönään. Kertoili projektini hinnaksi noin 1100€ per neliö.
Kovasti arvostan Rauno Kankaan kirjoituksia palstalla mutta jos hän kustannusarvionsa kanssa on oikeassa olen minä todellisessa kusessa.
Jää nimittäin mökki tekemättä....vaihtelua kustannusarvioihin tulee paljon sen mukaan, onko LVI-tekniikkaa minkä verran tarkoitus tehdä. Vedet ja viemärit pois sekä minimipanostukset lämmitykseen (uunit peruslämpö sähköpatterein) on jotain, mitä saa kyllä vähennellä suosiolla ketomastani. Myös oman työn osuus oli mukana luvuissani.
Älä heitä vielä kirvestä kaivoon, mutta kannattaa tarkistaa - minusta tuo 1100 kuulostaa kyllä aika vähältä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️662298Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.381893Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣281602Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1711560Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.911350Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost1841214Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1151151Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬241130En mä tiedä mitä tapahtuu
siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.9952- 77949