Neuvoja etsivälle

Joannaelisa

Hei!
Olen asunut täällä Ecuadorissa 12 vuotta. Ensin Ibarrassa, sitten Mantassa ja nyt Quitossa sekä Baezan pienessä kaupungissa keskellä pilvisademetsiä.
Olen lukenut mielenkiinnolla keskusteluja Ecuadorista. Itse olen naimisissa ecuadorilaisen miehen kanssa, 6 vuotta jo takana ja meillä on 5-vuotias pikkupoika joka on sekä Ecuadorin että Suomen kansalainen.
Tämä on upea maa ja suurin riski matkustamisessa mielestäni on ettei mieli tee enää lähteä takaisin vaan tänne jää "jumiin".
Teen työtä Suomen Ulkoasianministeriön rahoittamassa kehitysyhteistyöhankkeessa, Suomen Vapaakirkon työntekijänä, yhteistyötahonamme on Ecuadorin PACTO-kirkko. Hankkeita on kertynyt jo useampi taakse, työtä teemme Napon provinssin vammaisten lasten ja nuorten parissa Amazonia-alueella.
Suomalaisia on täällä Ecuadorissa valitettavan vähän ja kotimaata tulee aina ikävä. Joten vastailen mielelläni kysymyksiin Ecuadoria koskien ja opastan löytämään eri palveluita täältä päin, mahdollisuuksieni mukaan tietenkin.
Toivottavasti moni muukin suomalainen löytää tämän ihanan maan.

2

1357

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nina2

      Hei,

      Osaatko neuvoa kannattaako tilata kuljetus hotellin kautta vai saako kentalta (sisalta) jarjestettya kuljetuksen. Kiitos tiedosta jo etukateen.

    • reppureissaaja2

      Moi

      Olen tulossa ecuadoriin 1.3 kuukaudeksi. Lento suoraan Quitoon. Tarkoituksena kierellä maata bussilla ja tutustua eri paikkoihin ja nähtävyyksiin. Nyt tarvitsenkin apuasi. Millaista reittisuunnitelmaa suosittelet kuukauden ajaksi. Tarkoitus löhöikkä myös rannalla. Nähtävyydet, hintataso? Maksetaanko usa dollarilla vai paikallisella rahalla. Kaikki info tervetullutta. Kiitos.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      35
      4262
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      134
      4057
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      63
      3695
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      87
      3541
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      33
      3527
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      64
      3331
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      82
      2900
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2825
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2616
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2314
    Aihe