Hei!
Olen asunut täällä Ecuadorissa 12 vuotta. Ensin Ibarrassa, sitten Mantassa ja nyt Quitossa sekä Baezan pienessä kaupungissa keskellä pilvisademetsiä.
Olen lukenut mielenkiinnolla keskusteluja Ecuadorista. Itse olen naimisissa ecuadorilaisen miehen kanssa, 6 vuotta jo takana ja meillä on 5-vuotias pikkupoika joka on sekä Ecuadorin että Suomen kansalainen.
Tämä on upea maa ja suurin riski matkustamisessa mielestäni on ettei mieli tee enää lähteä takaisin vaan tänne jää "jumiin".
Teen työtä Suomen Ulkoasianministeriön rahoittamassa kehitysyhteistyöhankkeessa, Suomen Vapaakirkon työntekijänä, yhteistyötahonamme on Ecuadorin PACTO-kirkko. Hankkeita on kertynyt jo useampi taakse, työtä teemme Napon provinssin vammaisten lasten ja nuorten parissa Amazonia-alueella.
Suomalaisia on täällä Ecuadorissa valitettavan vähän ja kotimaata tulee aina ikävä. Joten vastailen mielelläni kysymyksiin Ecuadoria koskien ja opastan löytämään eri palveluita täältä päin, mahdollisuuksieni mukaan tietenkin.
Toivottavasti moni muukin suomalainen löytää tämän ihanan maan.
Neuvoja etsivälle
Joannaelisa
2
1376
Vastaukset
- Nina2
Hei,
Osaatko neuvoa kannattaako tilata kuljetus hotellin kautta vai saako kentalta (sisalta) jarjestettya kuljetuksen. Kiitos tiedosta jo etukateen. - reppureissaaja2
Moi
Olen tulossa ecuadoriin 1.3 kuukaudeksi. Lento suoraan Quitoon. Tarkoituksena kierellä maata bussilla ja tutustua eri paikkoihin ja nähtävyyksiin. Nyt tarvitsenkin apuasi. Millaista reittisuunnitelmaa suosittelet kuukauden ajaksi. Tarkoitus löhöikkä myös rannalla. Nähtävyydet, hintataso? Maksetaanko usa dollarilla vai paikallisella rahalla. Kaikki info tervetullutta. Kiitos.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse764568Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093803Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1523546Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.442004Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891239- 1281078
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1381014- 57943
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä27862