Hei!
Olen asunut täällä Ecuadorissa 12 vuotta. Ensin Ibarrassa, sitten Mantassa ja nyt Quitossa sekä Baezan pienessä kaupungissa keskellä pilvisademetsiä.
Olen lukenut mielenkiinnolla keskusteluja Ecuadorista. Itse olen naimisissa ecuadorilaisen miehen kanssa, 6 vuotta jo takana ja meillä on 5-vuotias pikkupoika joka on sekä Ecuadorin että Suomen kansalainen.
Tämä on upea maa ja suurin riski matkustamisessa mielestäni on ettei mieli tee enää lähteä takaisin vaan tänne jää "jumiin".
Teen työtä Suomen Ulkoasianministeriön rahoittamassa kehitysyhteistyöhankkeessa, Suomen Vapaakirkon työntekijänä, yhteistyötahonamme on Ecuadorin PACTO-kirkko. Hankkeita on kertynyt jo useampi taakse, työtä teemme Napon provinssin vammaisten lasten ja nuorten parissa Amazonia-alueella.
Suomalaisia on täällä Ecuadorissa valitettavan vähän ja kotimaata tulee aina ikävä. Joten vastailen mielelläni kysymyksiin Ecuadoria koskien ja opastan löytämään eri palveluita täältä päin, mahdollisuuksieni mukaan tietenkin.
Toivottavasti moni muukin suomalainen löytää tämän ihanan maan.
Neuvoja etsivälle
Joannaelisa
2
1398
Vastaukset 2
- Nina2
Hei,
Osaatko neuvoa kannattaako tilata kuljetus hotellin kautta vai saako kentalta (sisalta) jarjestettya kuljetuksen. Kiitos tiedosta jo etukateen. - reppureissaaja2
Moi
Olen tulossa ecuadoriin 1.3 kuukaudeksi. Lento suoraan Quitoon. Tarkoituksena kierellä maata bussilla ja tutustua eri paikkoihin ja nähtävyyksiin. Nyt tarvitsenkin apuasi. Millaista reittisuunnitelmaa suosittelet kuukauden ajaksi. Tarkoitus löhöikkä myös rannalla. Nähtävyydet, hintataso? Maksetaanko usa dollarilla vai paikallisella rahalla. Kaikki info tervetullutta. Kiitos.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 921536
- 831052
- 67957
Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?
Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su368919Oikea nainen
On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t177904- 93807
- 64613
Olen pahoillani mies ihan kaikesta
Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on60612- 37578
Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin
Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta162560