korujen arviointi

Olen vuosien varrella saanut äidiltä ja mummoltani koruja,jotka vaan roikkuu pitämättömänä ketjuissaan.

Missä niitä voi arvioituttaa,voisin myydä mutta kuka ostaa ja osais arvioida?
Esim kalevalakoru,Suotniemen solki,mutta se on riipuksena,vanha ja paksu ketju ja Kuutar-pronssinen kaulakoru ketjuineeen.
Sitten on muitakin,kuvia en osaa laittaa minnekkään,mut jos joku kertois vinkin Helsingistä,kuka sanoisi minkä arvoisia ne voisivat olla?
33572
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

sieltä haulla kun etsit avoimista ja suljetuista kohteista, löytyy esimerkkejä nykyisestä hintatasosta.

Suotniemen solki
http://www.huuto.net/fi/showlist.php3?odir=a&sellstyle=K&status=C&classification=0&stype=A&tits=suotniemen solki&sprice=&epric...

Kuutar

http://www.huuto.net/fi/showlist.php3?tits=kuutar&status=C&sellstyle=K&odir=A&order=R&cat=%&start=0&num=50

Kultasepänliikkeiden asiantuntemus ei joka paikassa ole paras mahdollinen. Olen törmännyt moneen tapaukseen, jossa kultasepällä on tarkistetuttu 60- tai 70-luvun koru ja kultaseppä on määritellyt "Sarpanevaksi" tai "Weckströmiksi" vaikka korujen (tässä tapauksessa hopeaa ja pronssia) leimoista on erittäin selkeästi ollut tarkistettavissa valmistaja ja valmistusvuosi ja ei tosiaan ole ollut kumpikaan edellämainituista. En siis luottaisi kultasepänliikkeiden asiantuntemukseen. Antiikkiliikkeiden ja keräilijöiden arvioiden uskoisin olevan luotettavampia.

Itse olen keräilijä ja jos sinulla on kuvia, voin esittää 'noin'-arvioita, jos satun tuntemaan korut.

Meiliosoitteeni on [email protected]

Äänestä
  • Tuo on totta, ettei kultasepänliikkeet ymmärrä eikä tiedä mistään mitään. Käytin erästä pronssikorua näytillä ja sain sen kuvan heiltä, ettei se ole minkään arvoinen kun on pronssia. Läysin netistä saman korun ja sen hinnaksi oli arvioitu 65 e.

    Äänestä

Vuodelta 1964. Kruunu leima. Sekä leima 813. Desing Elis Kauppi.
Koristeena Kuukivi ! Mikähän mahtaisi olla tuollaisen hopeisen rintaneulan hinta Kuukivellä? Mikä olisi oikea foorumi kysellä?
Jos huutonettiin laittaa pitää olla hinta mitä tuotteesta pyytää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Marlyn. kirjoitti:

Olen vuosien varrella saanut äidiltä ja mummoltani koruja,jotka vaan roikkuu pitämättömänä ketjuissaan.

Missä niitä voi arvioituttaa,voisin myydä mutta kuka ostaa ja osais arvioida?
Esim kalevalakoru,Suotniemen solki,mutta se on riipuksena,vanha ja paksu ketju ja Kuutar-pronssinen kaulakoru ketjuineeen.
Sitten on muitakin,kuvia en osaa laittaa minnekkään,mut jos joku kertois vinkin Helsingistä,kuka sanoisi minkä arvoisia ne voisivat olla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu