Maksoinko liikaa

Pyyntö oli 275 000 €, alueen hintatason perusteella arvioin kohteen järkihinnaksi 230 000 €. Paikan päällä totesin kohteen vielä arvokkaammaksi, mutta pidin silti kiinni 230 000 eurosta ja tein tarjouksen.

Nyt jäi vähän kismittämään se, että myyjä hyväksyi tarjouksen heti samana iltana eli oliko tarjous liian kova nykyajan tasoon nähden?

Itse kyllä olen tyytyväinen rahalla saatavaan vastineeseen, mutta silti tuntuu siltä, että myyjä pitää minua hölmönä, kun otti tarjouksen niin ahneesti.

Mitenkäs teillä on yleensä ollut aika tarjouksen jättämisen ja hyväksymisen välillä??
6339
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

hintapyynnöstä putoaa sellainen 15-20 % (ainakin), kun kauppaa käydään.

Siihen nähden maksoit vähän liikaa - et paljoa.

Äänestä

Olen tehnyt syksyn aikana tarjouksen monesta kaksiosta ja monesta se on jäänyt tekemättä, koska asunto on ehditty jo myydä ennen esittelyä. 200.000 euron hintaluokassa olen tarjonnut yleensä n. 5000,- euroa alle pyyntihinnan. Viimeisin tarjoukseni on 180.000,- josta pyynti on 184.000,-. Myyjä ei ole hyväksynyt tarjoustani, vaan pitäytyy pyyntihinnassa ja todennäköisesti siitäkin joku sen maksaa. Alkaa jo hermostuttaa tilanne, koska hinnat tuntuvat järkyttäviltä, mutta ostajia hyville uudehkoille asunnoille löytyy. Mikäli mieleiseensä asuntoon aikoo päästä käsiksi, ei auttane muu kuin heti täräyttää kauapt pyyntihinnalla kiinni.

Äänestä

Näin se vapaa markkinatalous vain toimii. Hinta on oikea kun ostajan ja myyjän näkemys kohtaavat. Ei ole olemassa mitään muuta oikeaa hintaa kuin se jolla kauppa syntyy.

(Neuvostoliitto oli asia erikseen ja kaatui omaan mahdottomuuteensa vaikka kyseiseen järjestelmään näyttää moni edelleen haikailevan)

Äänestä

Tuollaisia tinkivaroja ei missään välittäjän myymässä kohteessa ole. Mikäli juttu olisi tosi, olisi yksityinen myyjä itse pannut hinnan täysin metsään, mitä kyllä esiintyy. Mutta silloinkaan he eivät yleensä myönnä sitä, eivätkä hevillä myy tuollaisella alennuksella. Juttu ei täsmää todellisuuden kanssa. On nimittäin sen verran monessa asuntokaupassa tullut oltua mukana. Poikkekselliset alennukset asuntokaupassa ovat lähellä 10 % mutta yleensä alennus pyynnistä on 0 - 5 %.

Äänestä
  • Rintamamiestalo Lahdessa, rempattu ja pyyntö siksi 170 000 €.
    Tarjottu 147 000 € ja kaupat kotiin!

    Äänestä

"Itse kyllä olen tyytyväinen rahalla saatavaan vastineeseen" etkö sitten tehnyt hyvän ostoksen. Kuuluu ihmisten luonteeseen jälkikäteen todistella itselleen että kauppa ollut hyvä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ostanut... kirjoitti:

Pyyntö oli 275 000 €, alueen hintatason perusteella arvioin kohteen järkihinnaksi 230 000 €. Paikan päällä totesin kohteen vielä arvokkaammaksi, mutta pidin silti kiinni 230 000 eurosta ja tein tarjouksen.

Nyt jäi vähän kismittämään se, että myyjä hyväksyi tarjouksen heti samana iltana eli oliko tarjous liian kova nykyajan tasoon nähden?

Itse kyllä olen tyytyväinen rahalla saatavaan vastineeseen, mutta silti tuntuu siltä, että myyjä pitää minua hölmönä, kun otti tarjouksen niin ahneesti.

Mitenkäs teillä on yleensä ollut aika tarjouksen jättämisen ja hyväksymisen välillä??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu