Harvinaista tekstiä näinä päivinä, Markkinointi ja Mainonta eli Talentumin leirin tekstiä:
http://www.marmai.fi/blogit/toimitukselta/article333559.ece
Kommentti: Jungner – liian hyvä Ylelle?
Kun Mikael Jungner aloitti Yleisradion toimitusjohtajana vuonna 2005, yhtiö teki 50 miljoonaa euroa tappiota. Yhtiön imago oli nuupahtanut ja sen kanaville naureskeltiin, koska ne kiinnostivat lähinnä eläkeläisiä.
Jungnerin aikana Yle on kuorinut nahkansa. Television katsojaosuuksissa Yle on ollut digisiirtymän selvä voittaja. Internetissä Ylestä on tullut edelläkävijä ja uutistoiminnassa se on osoittanut pärjäävänsä ilman STT:n palveluita. HBO-sarjojen kaltaiset – vastoin yleistä käsitystä edulliset – hankinnat ovat houkutelleet nuorison takaisin kanaville.
Myös Ylen brändi on entistä paremmassa iskussa. M&M:n ja Taloustutkimuksen bränditutkimuksen mukaan Ylen kanavat ovat nyt maan arvostetuimpia. Tästä kuuluu osakiitos Soneralta Ylen viestintä- ja markkinointipäälliköksi rekrytoidylle Päivi Nummi-Aholle, joka on laittanut Ylen markkinoinnin uusiksi.
Kaikki tämä on tehty samalla, kun tappiot on käännetty voitoksi: viime vuonna Ylen tulos oli 700 000 euroa plussalla.
Näiden, objektiivisesti mitattavissa olevien kriteerien perusteella Ylen hallituksen luulisi taputtavan Mikael Jungnerin riemuiten uudelle viisivuotiskaudelle ensi keväänä.
Mutta mitä vielä. Jungnerin saavutukset eivät ole mitään siihen verrattuna, että hän on erehtynyt päivittelemään Facebook-profiilissaan kilpailijoiden tekemisiä ja kertomaan Youtubessa rakkaudestaan vaimoonsa.
Näin kertoo perjantain Ilta-Sanomat, jonka mukaan Jungnerin jatkomahdollisuudet ovat enää teoreettiset. Lehden vahvasti etukenoinen uutinen nojaa lähteisiin Ylen hallituksessa.
Nykykäsityksen mukaan nimettömiin lähteisiin nojaavat uutiset ovat tosin yhtä tyhjän kanssa, joten tätäkään ei tarvinne ottaa vakavasti. Sitä paitsi IS soutaa tiiviisti siinä samassa Sanoma-veneessä, jonka ykkösmissio on ollut kaivaa maata Yleisradion alta – jopa oman uskottavuuden kustannuksella.
Siinä tapauksessa, että Ylen hallitus on todella laittamassa Jungnerin vaihtoon, voi kysyä, kenen parasta se haluaa ajaa – Ylen vai niiden sidosryhmien, joiden intressinä on Ylen heikentäminen.
Jugner liian hyvä Ylelle
Etsivä löytää muutakin
1
267
Vastaukset 1
- Lapsekas kakara
Ette te demarit hämää, teidän aikanne on mennyt ja tuskimpa palaa koskaan Yleen. Minun mielestäni Junger on kyltymätön narsisti lapsellisuuteen asti. Kukaan täysipäinen huippujohtaja ei vietä aikaansa internetin vesimuki palstoilla ja paistattele roskalehtien etusivuilla, eikö ?
Junger saa mennä ei tule ikävä !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1241425
Costa Rica on tympeän makuinen kahvi
Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain1011364Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu1491335Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.2461208Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,571066- 711034
Vieläkään ei voi opiskella kursseja korkeakoulussa?
Vaikka lakiin tehty muutos hän ei saanut opiskella työttömyystuella. https://yle.fi/a/74-20244925181024- 83901
Onkin niin, että olet hulluna minuun
mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S42740- 66724
- 37656
- 42640
- 101607
Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"
Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin15598Suolahden ostokeskus
Kiinteistöyhtiö konkurssissa. Taisi jäädä vastikkeet maksamatta eräällä yrittäjällä.46589- 34585
Jälleen näin nainen unta sinusta
Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t28559En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40548- 65528
- 92515