Väestönkasvu lisää ruuan kysyntää

rajusti

Maailman väestönkasvu lisää elintarvikkeiden kysyntää rajusti. Maailma tarvitsee YK:n elintarvike- ja maatalousjärjestö FAO:n mukaan 70 prosenttia nykyistä enemmän ruokaa vuonna 2050.

Kehitysmaiden maataloustuotannon on FAO:n pitkän ajan ennusteen mukaan kaksinkertaistuttava nykytasolta elintarvikkeiden kysynnän tyydyttämiseksi. Tämä käy ilmi ennusteista ja tutkimuksista, jotka FAO on tehnyt marraskuun puolivälissä pidettävää Maailman elintarvikehuippukokousta varten.

FAO:n ennustaa viljan kysynnän nousevan yli 3 000 miljoonaan tonniin nykyisestä 2 100 miljoonasta tonnista. Lihaa on vuosisadan puolivälissä tuotettava vuosittain 210 miljoonaa tonnia nykyistä enemmän eli 460 miljoonaa tonnia.

Elintarvikkeiden kysyntää lisäävät FAO:n mukaan väestönkasvu ja elintason nousu. Maailman väkiluku kasvaa vuoteen 2050 mennessä yli kolmanneksen nykyistä suuremmaksi. Vuosisadan puolivälissä ruoan on riitettävä 9,1 miljardille ihmiselle.

FAO on varapääjohtaja Hafez Ghanemin mukaan varovaisen optimistinen sen suhteen, että maailma pystyy ruokkimaan itsensä vuonna 2050.

5.10.2009 05.00 - STT

3

322

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Meni vastaus väärään aloitukseen.
      Sellaista sattuu.
      :-)

    • Milvus migrans

      Tähän väestönkasvuun olisi todella nopeasti keksittävä järkevä, toimiva ja väkivallaton ratkaisu. Maailma tukehtuu pian ihmisiin, ja ennen sitä valtava ihmismassa luultavasti syrjäyttää suuren määrän muita lajeja.

      Ainoa nopea ratkaisu olisi maailmanlaajuinen ns. "Kiinan malli", eli sallittaisiin vain yksi lapsi paria kohden. Siitä tietenkin aiheutuu varmasti joitakin sosiaalisia ongelmia, mutta ne eivät ole läheskään yhtä vakavia kuin väestöräjähdyksen aiheuttamat äärimmäisen vakavat seuraukset. Jos ihmiset eivät tajua vapaaehtoisesti rajoittaa omaa määräänsä ja ahneuttaan (mikä minusta osoittaa lajiltamme äärimmäistä typeryyttä), on välttämättä otettava pakkokeinot käyttöön, sen verran synkältä tulevaisuus muuten näyttää - niin ihmisten kuin kaikkien muidenkin elollisten kannalta.

      • myös meillä

        Tilastokeskuksen ennakkotietojen mukaan Suomen väkiluku oli lokakuun lopussa 5 347 377. Maamme väkiluku kasvoi vuoden 2009 tammi-lokakuun aikana 21 050 hengellä. Vuoden 2009 lokakuun loppuun mennessä syntyi 50 850 lasta eli 500 lasta enemmän kuin viime vuonna vastaavana aikana. Kuolleiden määrä oli 41 300, mikä on 400 henkeä enemmän kuin vuoden 2008 tammi-lokakuussa.

        http://www.tilastokeskus.fi


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      418
      3423
    2. On ilmiselvää, että väärä maahanmuutto on Suomea pilannut jo paljon

      Väärä maahanmuutto tarkoittaa siis tulijoita Lähi-Idän ja Afrikan islamilaisista maista, eli muslimeita. He ovat kiistat
      Maailman menoa
      116
      2568
    3. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      106
      2553
    4. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      1
      2379
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      33
      2125
    6. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      189
      1576
    7. Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue

      "Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel
      Maailman menoa
      49
      1475
    8. Sukupuolen merkitys elämässäsi?

      Jäin tuossa toista ketjua lukiessani miettimään seuraavaa ... Kuinka paljon koet sukupuolesi vaikuttavan/vaikuttaneen el
      Sinkut
      202
      1220
    9. Kyllä minua hävettää nainen tämä tilanne

      niin kuin se teki silloin aiemminkin. Monellakin tasolla ei minulta sopivaa. Herätät minussa vain niin vahvoja tunteita,
      Ikävä
      45
      1216
    10. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      94
      1135
    Aihe