Oletteko löytäneet toimivan pidon Ylläs-Hallin sohjoon? Ohut pohjaliisteri jonka päälle Startin Wide ja sen päälle Vauhdin K9 toimii jotenkin. Seinäpitoa ei tietysti saa kun lumi pettää alta. Huolestuttaa kun jotkut oli Rossaa käyttäneet. Jos mennään niin pehmeisiin voiteisiin niin luisto on muutaman viikon päästä nolla.
Pito Yllas-Hallissa
sokerihiihtäjä
4632
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kukaan ei taida tietää pitovoitelusta koska kaikki täällä puhuvat siiklauksesta.Itsellä ei koskaan ongelmia luiston suhteen paitsi uuden lumen vesikelissä.Pidon kanssa ongelmia lähinnä tekolumella.Oletkos löytänyt hyvän tällin vaikka Hakunilaan?Liisteri tökkii ja pehmeä purkki ei pidä.Olen miettinyt pitäisikö Rexin violetti power grip pitkälle laitettuna.
Optigrip toimii hyvin Ylläs-Hallissa. On parempi välttää pitovoiteiden käyttöä, koska se vie luiston kaikilta.
Millä luistaa ylläshallissa? Ilmeisesti tykkilunta. Itselläni luisto tuntui todella nihkeältä. Pitäisiköhän olla joku joustavampi pehmeän lumen suksi luistellessa. Voiteena oli startin pikkupakkasen molybdeeni (muistaakseni nelonen) Lenkki jäi odotettua lyhyemmäksi, kunto petti :)
Yleisliisteriä pohjalle ja Molybdeeniä 0-3 pintaan ja sekoitin, hyvin toimi. Syvässä jauhossahan ei pidä mikään ! Ylläshallissahan on ainakin toistaiseksi hyvä luisto !!