Toimistotyöntekijän lyhyt työhakemus

eedfd

Nyt auttakaa miten saan hyvän lyhyen työhakemuksen. Ongelmana on se että miten saan sen persoonalliseksi "olen 19 vuotias nuori nainen joka on vasta valmistunut merkonomiksi" on varmaan vähän tylsähkö aloitus..

"Lähetä lyhyt hakemus ilman todistuksia. Luettele työkokemus ja koulutus ja kuvaile lyhyesti persoonaasi."

3

5441

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • möhkövantti

      Aloita vaikka näin:

      Hei,

      Olen kiinnostunut yrityksessänne avoinna olevasta toimistotyöntekijän työpaikasta.

      Olen vasta valmistunut merkonomiksi, suuntautumisena *markkinointi*. tässä välissä kerrot IT-taidoista ja mahdollisesta kielitaidosta.

      Tähän aikaisempi työkokemus jos sitä on.

      Vähän itsestäsi tyyliin "Olen työuraa omalla alallani aloitteleva nuori nainen ja asun *siellä*. Luonteesta ja harrastuksista pari lausetta.

      Ilmoita halukkuutesi päästä keskustelemaan työtehtävistä.

      Pääsisitkö näillä eväillä alkuun?

      • ---------

        Se aloittajan hakema persoonallisuus jäi tuossa esimerkissä aika vähiin


    • Hakemuksen tekijä

      ( Fonttikoko Palatino Linotype 10, haettava paikka se kannattaa tummentaa )

      Etu- ja Sukunimi HAKEMUS
      Katuosoite
      00000 POSTITOIMIPAIKKA
      Puh. (00) 0000 000 3.2.2010
      Email: [email protected]

      Yritys
      Yhteyshenkilö
      PL tai katuosoite

      00000 postitoimipaikka



      Viite: ( Esim. mol.fi tai joku mistä löysit tämän paikan 2.2.2010 )

      OTSIKKO SUURAAKKOSIN (haettava paikka tai ”avoin työpaikkahakemus”)

      Kerro mitä tehtävää haet ja miksi haluat juuri tämän paikan. Esittele itsesi persoonallisesti, lyhyesti ja asiallisesti.

      Runkokappaleessa kerrot lyhyesti taustastasi, omasta osaamisestasi ja pätevyydestäsi kyseiseen työpaikkaan. Peilaa hakemuksessa kertomiasi asioita työpaikkailmoituksessa vaadittuihin ominaisuuksiin ja kerro lyhyesti miten täytät ilmoituksen vaatimukset. Hakemuksessa voit kertoa tarkemmin niistä työtehtävistä, joita olet tehnyt aikaisemmin ja jotka olennaisesti liittyvät juuri tähän haussa olevaan tehtävään. Muut työtehtävät voit luetella ansioluettelossasi, johon voit myös hakemuksen tekstissä viitata.

      Kerro vahvuutesi eri osa-alueilla ja tarkemmat lisätiedot asioista, joista uskot olevan hyötyä juuri tähän hakemaasi työhön. Voit kuvailla mm. luonnettasi ja persoonaasi lyhyesti. Lopuksi tässä kappaleessa voit kertoa mahdollisista jatkosuunnitelmista tulevaisuudessa.

      Jos hakemuksessa pyydetään palkkatoivomusta se tulisi esittää realistisesti.

      Nykyisin hakemukseen ei tarvitse liittää työtodistuksia ellei niitä erikseen pyydetä. Lopuksi ilmaise halusi tulla haastatteluun tai neuvottelemaan. Esim. Tulen mielelläni kertomaan lisää osaamisestani, kun asia tulee ajankohtaiseksi.

      Suosittelijan voit lisätä joko hakemukseen tai ansioluetteloon. Esim. edellinen työnantajani on lupautunut suosittelijakseni. Nimi, titteli, puhelinnumero virka-aikana.


      Terveisin, Allekirjoitus
      Nimen selvennys


      LIITE ( Jos on )

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      190
      8627
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4788
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      4248
    4. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      62
      3817
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      3226
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      50
      3000
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2686
    8. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      43
      2491
    9. Miten mä olisin

      Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
      Ikävä
      45
      2359
    10. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      38
      2223
    Aihe