Osittainen hoitovapaa ja työttömyys

pettynyt78

Tämä tieto tuli shokkina, en ollut ollenkaan osannut varautua tällaiseen! Olen ollut vakituisessa työsuhteessa useita vuosia ja ollut tuosta ajasta suuren osan osittaisella hoitovapaalla siten, että työaikani on ollut 30 h viikossa. Jäin keväällä työttömäksi ja odottelen vieläkin rahoja kassasta. Sain lisäselvityspyynnön, josta ilmeni, että niitä kuukausia, jotka olen ollut osittaisella hoitovapaalla, ei huomioida ansiopäivärahaa laskettaessa, vaan minun tulee esittää tiedot osittaista hoitovapaata edeltäneeltä ajalta!!! (minun tapauksessani tarkoittaa siis jotain kesätöitä kuuden vuoden takaa, joissa palkka oli murto-osa siitä mitä nykyisessä työsuhteessani)

Löytyykö täältä ketään lakiasiantuntijaa tai henkilöä jolla olisi omakohtaista kokemusta asiasta? Maalaisjärkeeni ei millään mahdu se, että lapsen parasta ajattelevaa äitiä rankaistaisiin näin kovasti! Jos olisin ollut osapäivätyössä tuon 4pv viikossa ilman sopimusta osittaisesta hoitovapaasta niin olisi kelvannut ansiopäivärahan perusteeksi.

3

1733

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ---

      Kysy tätä tuolta työttömyysturva-palstalta http://keskustelu.suomi24.fi/debate/5061

      Pääsääntöisesti on hyvä, että ansiopäiväraha ei määräydy osittaisen hoitovapaan osa-aikatyön palkan perusteella vaan sen kokoaikatyön palkan perusteella, jonka sai ennen osa-aikatyöhön siirtymistään. Perustuu työttömyysturvalakiin.

      • pettynyt78

        Samaa mieltä olen itsekin, että on hyvä juttu, jos sillä turvataan työttömäksi jääneen oikeus saada ansiopäivärahaa kokopäivätyön perusteella, mutta omalta kohdaltani tosiaan on niin, että aikaisempi palkkani on kokopäivätyöstä on ollut pienempi kuin osittaisen hoitovapaan aikana tekemästäni työstä. Silti osittaisen hoitovapaan aikaa ei voida huomioida.

        Luulisi työttömyysturvalain turvaavan työttömäksi jääneelle oikeuden parhaaseen mahdolliseen työttömyysturvan tasoon.


    • Salde

      Voi ei, miten monella tavalla työttömiä pompotetaankaan! En ikävä kyllä osaa sinua auttaa, sillä oma tilanteeni on toisenlainen: yritän juuri hankkia tietoa siitä, voiko osittaisesta hoitovapaasta koitua jotain haittaa myöhemmin. Itse olin äitiysloman jälkeen työtön jonkin aikaa, ja ansiopäivärahan saamiseksi vaadittavien työpäivien todistaminen oli silloinkin todella ärsyttävää. Nyt olen työkkärin kustantamassa harjoittelussa, mutta se on loppumaan päin eli työnhaku taas edessä. Ensisijaisesti toivon saavani jäädä nykyiseen harjoittelupaikkaani ja tästä aiheesta olen juuri menossa keskustelemaan.

      Täyden työviikon tekeminen pienen lapsen kanssa tuntuu rankalta, joten lyhentäisin viikkoa mielelläni tulevassa työpaikassani. Vaikea tietty arvioida, miten siihen suhtauduttaisiin, jos toiveen lyhemmästä työviikosta esittää jo työpaikkaa hakiessa. Työnantajalle kai kustannukset ovat samat, teinpä 80 % työaikaa lapsen hoidon takia tai muusta syystä. Eli jos työn luonteen kannalta ei ole huono juttu niin jokin työnantaja voisi ehkä pitää tällaista pientä säästöä tervetulleenakin.

      Toivottavasti joku osaa neuvoa alkuperäistä kysyjää -- tsemppiä sinulle! Tuntuu todella epäreilulta tuommoinen. Voisiko selvityspyyntö tarkoittaa vain, että osittaisen hoitovapaan kuukausia ei TARVITSE huomioida? Siis jos useimmiten se ei olisi päivärahan hakijan etu, kuten joku aiemmin vastasikin. Mutta että halutessasi ne huomioitaisiin. Tämä kävisi järkeen, tuleehan esim. äitiys ja vanh. päivärahat hakijan edun mukaan eli siitä palkasta, joka on korkein (verotustietojen mukaan vs. 6 kk mukaan).

      Lopuksi vielä kysymys alkup. kirjoittajalle: ymmärsinkö oikein, että selvityspyyntö tuli nimenomaan kassasta, ei työvoimatoimistosta? Mietin, mistä saan vastauksen omalla kohdallani jo etukäteen. Siltä varalta siis, että saan vain pätkätöitä, ja täytyy siis varautua työttömyyteen tavallaan kaikissa ratkaisuissaan. Niin kannattaa varmaan kysyä omasta kassastani. Tsemppiä kaikille työttömyyden byrokratiassa kiemurteleville!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      194
      4952
    2. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      112
      4032
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3589
    4. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      57
      3515
    5. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3420
    6. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      37
      2907
    7. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      2569
    8. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      23
      2316
    9. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      28
      2056
    10. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      21
      1949
    Aihe