http://www.mtv3.fi/urheilu/f1/uutiset.shtml/arkistot/f1/2009/10/969276
Tästä siis alkaa nyt firman italialais-espanjalaistaminen, kaikkia muita kansalaisuuksia edustavat saavat lähteä, tuo juuri nimitetty tyyppi korvaa ranskalaisen....koskahan muuten Jean Todt saa kenkää, veikkaan ettei mene kovin kauaa ja luulisi että myös Schumin tuoli horjuu jäbän alla.
Eli kyllä joku ennakoi ihan oikein kun sanoi ja ennusti että johtoakin alkaa vaihtumaan.
No ei se mitään, hyvä vaan katsoa kun Ferrari vajoaa yhä syvemmälle. :)
Tästä siis alkaa nyt firman italialais-espanjalaistaminen, kaikkia muita kansalaisuuksia edustavat saavat lähteä, tuo juuri nimitetty tyyppi korvaa ranskalaisen....koskahan muuten Jean Todt saa kenkää, veikkaan ettei mene kovin kauaa ja luulisi että myös Schumin tuoli horjuu jäbän alla.
Eli kyllä joku ennakoi ihan oikein kun sanoi ja ennusti että johtoakin alkaa vaihtumaan.
No ei se mitään, hyvä vaan katsoa kun Ferrari vajoaa yhä syvemmälle. :)
Vastaukset 12
Vanhimmat
ainakin merkkimestaruuden, kun tallin italialainen moottorisabotööri siirtyy Ferrarille.
Räikkönen ja räikkösfiaskon syylliset saavat etsiä töitä muualta.
Ensi vuonna Ferrarilta on lupa odottaa paljon, kun räpiköivät ylös pohjamudista, johon ovat Räikkösen vuoksi joutuneet.
Räikköstä? Hanki pelle elämä itselles. Itsehän Ferrari on itsensä suohon vetämässä, ovat pistäneet pihalle hyvää väkeä, nyt ottavat sinne makaroni- ja latinopellejä. No, suunta on parempaan, nimittäin suohon josta ei nousta ja se on parempi kaikille kun Ferkku uppoaa todella syvälle.
sitä jengiä tulee paljon eri talleista, pääosin Alonson tuntevia ja tietäviä auton kehittämiseen erikoistuneita henkilöitä, eri puolilta talleja, ei niinkään espanjalaisia.
Schumin tuoli ei tule horjumaan tai jos horjuu, niin sitten horjuu myös Luca Di Montezemolon asemakin Ferrarilla. Jean Todtilla ei ole enää kuin pienen pieni rooli Ferrarin organisaatiossa ja kohta ei enää sitäkään kun valitaan FIA:n johtajaksi.
on se että Gilles Simon kuului Schumacherin taustajoukkoihin ja nyt valittu Luca Marmorini, on italialainen, joka aloittaa siis nyt uuden pestin Ferrarilla.
Olen aika yllättynyt tästä siirrosta.
että Schuminkin tuoli heiluu allaan. Kun yksi Schumin taustajoukkoihin kuuluva saa kenkää niin kyllä se Schumikin kohta lähtee ja Jean Todt lähtee jokatapauskessa, tavalla tai toisella.
Noin saadaan sitten puhtaasti makaroni-latino talli.
FIA:han, etkös sitä tiennyt?
että se tulee valituksi FIAn johtoon. toisaalta vaikka tulisi niin oikeasti työpaikka olis edelleen Ferrari.
FIA kun tarkoittaa Ferrari International Assistance.
mut ajattelin, että johto vaihtuu, kun nähdään ensikauden alku jne.
Massahan on jo suunnilleen julistanut riidan tallissa ilmoittamalla, että voitto riistettiin häneltä, kun kaiken kukkuraksi Alonso arvostaa viimevuotisen singapore voiton korkealle.
Kimi jos jää ilman tallipaikkaa/lopettaa voi olla, että kyselevät sitä vielä enskaudella takaisin ajohommiin sinne...
ollut, yks heppu siitä kirjoitteli laajemmin jo ennen sua, mutta väliäkös sillä.
Massa on aloittanut nyt jo treenamisen ensi kauteen, Alonsoa varmaan vituttaa kun Massa ottaa heti ohjakset käsiin.
Kimi on luonteeltaan sellainen ettei tule enää takaisin.
takaisin jos tuolla tavalla saa potkut ja sitten vielä selitellään valheita medialle syyksi, tosin tallipäällikkö on sen verran rehti kaveri että vaikka sekään ei tohdi myöntää että potkujen syynä oli Santanderin rahat ja sen vuioksi Alonsolle myönnetty tallipaikka, niin ainakaan Stefano ei ole haukkunut Kimiä niinkuin noi Luca montezemolot ym. Toisaalta sitten esim. Mark Genellä ei ole myöskään Kimistä pahaa sanaa sanottavana ja kertoi että ovat Kimin kanssa jutelleet ihan kaikesta eikä vain työstään. Eli toi jotenkin sotii niitä väitteitä vastaan ettei Kimi muka puhu jne.
Kimi ei sinänsä ole sellanen tyyppi joka olis että kun kerran lähtee niin takaisin ei enää mennä, mutta tuo tapa jolla se sai potkut, on kyllä sellanen joka luultavasti saa Kiminkin harkitsemaan moneen kertaan että viitsiikö enää palata tollaseen talliin.
on aivan pallo hukassa!
Mä en ihmettelisi vaikka se ensi kaudella jättäisi Ferrarin.
Ja jotenkin noista haastatteluista, mitä se antaa, jää sellainen fiilis, niin kuin se ei enää olisi kiinnostunut mitään mitä Ferrarilla tapahtuu. Alonsostakin heitti hermotonta läppää, Fisichella sai myös siipeensä ja Räikkösestä se ei tiedä mitä puhuisi. Niin ja Schumacheria se on istuttamassa F1-autoon, siellähän jo ajaa Massa, ja kolmea autoa ei ensi kaudelle luvata. Se on mennyt täysin Lucalla pelleilyksi. Mutta niin kauan kun Luca jatkaa, niin kauan jatkaa Schumikin mutta jos Luca lähtee, lähtee välittömästi Schumikin, vasta sitten voidaan ruveta puhumaan Alonson tallista. Totta kai sitä valtataistelua nyt käydään ja yritetään Alonsolle sama asema kuin mitä Renulla oli ja mitä ei koskaan McLarenille - luojan kiitos - tullut, mutta on siinä vielä paljon viriteltävää ennen kuin Alonso sanoo mitä tehdään.
Tuo on hyvä juttu että Massa on nyt niin aktiivinen, ei aio suosiolla luovuttaa asemiaan Alonsolle.