Oikeanlaista kohteluako?

Uusiksiko?

Mitä mieltä?

Tarkoitus oli rakentaa omakotitalo (puutalo) haja-asutusalueelle, n. 5100m2 tontille.

Hain rakennuslupaa keväällä 2008 (pääsiäisenä) pitkäntavaran talolle, koko n 140m2. Suunnitelmat (periaatekuvat) teki tuttu rakennusinsinoori, joka myös huolehti rakennusluvan kuntaan. Luvan käsittelyssä vierähti heinäkuuhun, mutta lupa tuli myönnettynä takaisin.
Tämän jälkeen aikaa vierähti tähän syksyyn, jolloin ryhdyin tekemään kustannuslaskelmia. Niiden perusteella oli aivan tolkutonta alkaa tekemään taloa omasta puustosta, joka oli jo sahattu puutavaraksi keväällä. (Toinen syy ajatuksesta luopumiseen oli kunnan uusi kanta "leimapuutavarasta")
No, naapuriin rakennettiin Älvsby-talo, jonka edullisuuteen ja helppouteen innostuin heti.
Puhelu kuntaan, josta tiedusteltiin että voisiko olemassa olevalla luvalla tehdä Ävsby-talopaketin tontille. Tällöin sanottiin että koska rakennekuvia ei oltu vielä toimitettu, eikä aloituskokousta yms oltu pidetty, niin asia hoituisi rakennusaikaisella muutoksella. Talon julkisivu pysyy samana, leveys pysyy samana, pituus lyhenee n.2 metriä, ainoastaan alkuperäisessä luvassa haettu huopakatto muuttuisi peltikatoksi. Näille asioille kunnasta annettiin vihreää valoa. No okei, tästä innostuneena pankkiin ja seuraavaksi Älvsby myyntiedustaja paikalle.
Tilaus tehtiin n. 100m2 puutalosta, joka oli pohjakuvaltaankin lähes sama kuin alkuperäinen suunnitelma. Kaikki tähän asti ok! Seuraavalla viikolla saapuivat paperit tärkeät, 3 sarjaa rakennekuvia yms. Puhelu vastaavalle mestarille, joka ryhtyi välittömästi hakemaan rakennusaikaista muutosta kunnasta. Nyt vastaanotto olikin erillainen. Välitön, jyrkkä ei muutokselle. Kunnassa ei suostuttu edes vertaamaan alkuperäistä suunnitelmaa Älvsby:n papereihin. Todettiin vain, että uusi rakennuslupa haettava kokonaisuudessaan! Eli, millä oikeudella ensin valehdeltiin puhelimitse, että tämä onnistuisi, mutta ei sitten oikesti onnistuisikaan. Yli 1000€ tuli turpaan kertaheitolla, koska jos nyt joudun hakemaan uuden luvan, se maksaa uudet 1000€ ja luultavasti 3 kuukautta aikaa. Myös talon tilaus viivästyy yli marraskuun alun, jolloin talopaketin hinta nousee n. 6% uusien energiasäännösten takia. Tai jos perun koko homman, Älvsbyn toimittamista rakennekuvista veloitetaan 1600€.
Kerrassaan kiusallinen tilanne, ja pelkästään virkamiesten aiheuttaman sotkun takia. Paljon varmaan jäi asiasta tärkeää kertomatta, mutta nyt särkee päätä senverran, että paljon asioita unohtui varmasti.

Tiedustelisin vaan, että mitä mieltä muut rakentelijat ovat tälläisestä toiminnasta ja rakentajan kohtelusta?
Huomenna päivä uusi mennä kuntaan kyselemään hiukan syitä tälläiselle käytökselle.

5

654

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muutoslupaa

      vantaalla sain 50% alennusta muutosluvista, että kysyppä teidän kunnasta tilanne

      • on niin

        että jos neliöt muuttuvat alkuperäisestä luvasta ei hommaa voi hoitaa keveästi rakennusaikaisena muutoksena. Mutta tutki kunnan rakennuslupataksa! Useimmissa kunnissa on tuo mainittu 50%n hyvitys.


    • Kiertäkää kaukaa...

      Oletkos joskus mennyt äänestämään väärää puoluetta tms.?

    • Talo jo pystyssä

      Itsestä tuntui ensiksi tyrmistyttävältä, että virkamies valehtelee päin naamaa, mutta toisen kerran puhelimessa väärää tietoa saaneena tajusin, että en nyt niin tyhmä ole, että kolmatta kertaa virhettä tekisin, enkä ole tehnyt. Kaksi kertaa on kyllä liikaa sekin.

      Kun virkamiesten kanssa jotain sovitaan, niin sopiminen tapahtu AINA niin, että siitä jää kirjallista todistetta. Nämä lupaasiat ovat niin henkimaailman juttuja, että lupasi voidaan aina hylätä. Syy kyllä keksitään.

      Eli ole nöyrä, mielistele ja yritä uudestaan. Ja vanha viisaus kannattaa muistaa aina. Konjakilla saa paljon.

    • Rakentaja..

      Kyllä se lupa on talokohtainen - valitettavasti. Ei auta muuta kuin hakea uusi lupa...

      Itse ottaisin takkiin tuon summan enkä jäisi sen enempää murehtimaan, koska se ei hirveästi paina koko budjetissa. Tuo uudeen määräyksen mukainen Älvsby on parempi kuin vanha johtuen lämmityskuluista ja jälleenmyyntiarvosta. Itse sanoisin, että sulla kävi "mäihä" ja kannatti odottaa.

      Niin ja vaikka viivästystä tulee, pääset silti muuttamaan paljon aikaisemmin kuin mitä oli alkuperäinen suunnitelma. Ei tarvi maksaa kahta asuntoa yhtäaikaa niin kauan, kun pääset pian muuttamaan. Siis jos otat muuttovalmiina.

      Mua risoo kuntien rakennuslupien hinnat. Se vaan on jotenkin hyväksyttyä kerätä rakentajilta joka vaiheessa kaikki rahat pois ja monopoliasema on taattu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      105
      1284
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      787
    3. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      691
    4. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      47
      667
    5. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      120
      565
    6. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      30
      531
    7. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      32
      516
    8. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      183
      500
    9. Huomasitko? Elämä Lapselle -konsertti tänään suorana tv:ssä - Aika kova kattaus huippuartisteja!

      Lastenklinikoiden Kummien järjestämä Elämä Lapselle -konsertti tukee Suomen viiden yliopistollisen lastensairaalan toimi
      Viihde ja kulttuuri
      23
      497
    10. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      59
      483
    Aihe